Vyspělý a mocný národ Inků, který předpovídal návrat svého boha, přivítal místo něj španělské dobyvatele. Opravdu způsobili pád Incké říše?
Incká říše se začala rodit okolo 12. století v údolí, kde leží město Cuzco. Její původ je i nadále zahalen tajemstvím, původně se však vynořila ze starších tzv. kečuánských kmenů.
Proč nepotřebovalo Cuzco hradby
V době vlády Inky Pachacutiho se Incká říše rozšiřovala a vzkvétala. Chrámy byly budovány z masivních kamenných bloků tak přesně, že by se mezi ně nevešla ani žiletka. Ve městě nebyly nalezeny žádné hradby, Inkové totiž spoléhali na svou bojovou pověst a sílu.
Bezradnost proti evropským nemocím
V roce 1526 k severní hranici incké říše poprvé dorazili Španělé. Evropané s sebou přinesli nemoci, na které nebyli domorodí obyvatelé připraveni. Inckou říši zasáhla mohutná epidemie černých neštovic, které podlehlo okolo 25 000 obyvatel.
Rozpůlení říše
Jelikož neštovicím podlehl i vládnoucí Inka Huayna Capac i jeho nejstarší syn, vláda se rozdělila mezi další dva mladší syny.
Bratrovražedné boje o trůn vypukly v občanskou válku a přispěly k zániku říše mnohem více než samotný příjezd španělských dobyvatelů, kteří pod vedením Francisca Pizarra v roce 1532 přistáli u ekvádorských břehů.
Pizzaro, vyslanec Slunečního boha
Vládce Atahualpu zastihla zpráva o příjezdu podivně oblečených cizinců. Pizzaro se 168 muži, 27 koni, 12 puškami a 4 děly nemohl pomýšlet na přímý vojenský úder. Využil proto jejich bázně a pověrčivosti. Inkové totiž bělochy pokládali za vyslance Slunečního boha.
Pád Inků
Inkové se tak stali obětí zrádného útoku španělských konkvistadorů. Šokovaní indiáni se vůbec nepostavili na odpor a byli většinou pobiti.
Atahualpa byl zajat, a přestože svůj slib splnil a jeho poddaní naplnili místnost až po strop zlatem, Španělé ho nepropustili a popravili. V následujících letech vypuklo ještě několik povstání, slavný věk Inků ale skončil.