Hypnóza je podle psychologů jednou z nejvíce nepochopených a kontroverzních metod psychologické péče. Mýty a mylné představy, které obklopují hypnoterapii, většinou vycházejí z představ lidí o jevištní hypnóze.
Divadelní představení má ovšem asi tolik společného s klinickou hypnózou jako hollywoodské filmy s reálným životem.
Jak hypnóza funguje?
Jste ospalí. Velmi ospalí. Klíží se vám víčka. Zapomenete na všechno i na to, co teď čtete. Ale vážně.
Když odhlédneme od kouzelnických šarád a „hypnotizérů“ z lidu, hypnóza se stala běžnou lékařskou metodou, která se používá ke snížení bolesti, odvykání kouření a léčby fobií.
Přesto vědci mezi sebou už dlouho spekulují, zda hypnotický „trans“ je samostatný neurofyziologický úkaz nebo je prostě produktem našeho očekávání. Takové placebo hypnotické tabletky. Nebo sebenaplňující proroctví, chcete-li.
Hypnoterapie.
Samotné hypnotické vytržení není samo o sobě léčebné, ale konkrétní návrhy a obrazy vyslané klientům v transu, jim mohou napomoct zásadně změnit chování. Někteří lékaři používají hypnoterapii, aby pomohli pacientům zhubnout a přestat kouřit.
Onkologové v Mount Sinai School of Medicine dokonce použili metodu k usnadnění procesu hojení po chirurgickém zákroku u pacientek s karcinomem prsu.
Hlavně že funguje.
Stejně jako u mnoha jiných mozkových fenoménů, vědci přesně nevědí, jak a proč hypnóza funguje, ale jsou stále blíže k odpovědi. „Všechna bolest je zpracována v hlavě.
Během hypnózy, můžete požádat lidi, aby si představili, že pocit, který obvykle vyvolává extrémní bolest je menší, že to není nepříjemné a okamžitě je na zobrazení elektro magnetických vln vidět pokles aktivity v odpovídající části mozku,“ uvádí dr.
Mark Jensen, psycholog na lékařské fakultě University of Washington, který se výzkumu hypnózy věnuje.
„Jinými slovy, moji pacienti změnili význam, který jejich mozky dávají bolesti.“ Zhruba 80 procent Jensenových pacientů hlásí výrazné snížení bolesti v průběhu hypnózy. Mnozí pacienti se pak učí praktikováním meditace léčit své bolesti sami.