Na našem území evidují historici a záhadologové několik případů nalezení hrobů s ostatky, na kterých někdo vykonal opatření proti démonům a upírům. Mezi méně známé patří i události z Mikuleče ve východních Čechách.
Záhada začíná v roce 1932. Při přestavbě staré márnice na hřbitově v obci Mikuleč, v půlce cesty mezi Litomyšlí a Svitavami, jsou nalezeny podivné ostatky.
K případu se údajně dostává jistý profesor Červinka z Pražského výzkumného ústavu, který zjišťuje, že jde o hroby několika lidí, jejichž těla nesou všechna stejné stopy – svázané končetiny a probodnuté čelo.
Hroby upírů?
K případu je přizván další archeolog z Vídně, jednoznačné vysvětlení se ale ani s jeho pomocí nenajde.
Badatelé pracují s několika možnostmi – Že jde o popravené z doby třicetileté války, že jsou to oběti inkvizice či že je pohřbili vesničané v přesvědčení, že jsou to upíři. Později je ještě jedno tělo nalezeno pod strženým domem na okraji vesnice.
Udeřila kletba?
Příběh uveřejněný jistým R. Kabátem na stránkách obce Mikuleč má tajemnou dohru. Všichni archeologové, kteří se výzkumem mrtvol zabývali, zemřeli za podivných okolností, z jejich pracoven zmizely podrobnosti o případu.
Udeřila snad nějaká kletba? Nebo je tento příběh z větší části jen fikcí? Dohledat o něm bližší informace je totiž nemožné.