Ne vše co vidíme je ve skutečnosti takové, jaké nám to naservíruje zrakové centrum. Podívejte se s námi na další várku zajímavých optických klamů. Nad některými zůstává rozum stát.
První díl zde.
První kousek nám hned ukáže, jak zamotat hlavu. Toto proplétání ve skutečnosti totiž není propletené. Klam se jmenuje Pinnova iluze. Jméno má podle Dr. Baingia Pinna.
Tenhle podivný trojúhelník už jste určitě někdy viděli. Jde o Penroseův trojúhelník (nazývaný také tribar), strany jsou vzájemně spojené v pravých úhlech, a přesto tvoří trojúhelník. To je na první pohled nemožné – a přece to tak je.
Tenhle podivný tvar, optický klam, porušující zákony geometrie, se dočká i realizace jako stavba – najdete ho v australském Perthu.
A přece se točí! Při přibližování a vzdalování hlavy od obrázku se kruhy zdánlivě otáčejí. Ve skutečnosti obrázek není gifem a je zcela stabilní…
Na tomto principu je založena celá řada klamů. Která žlutá čára je delší? Samozřejmě ta nahoře! Nebo ne? Ne. Obě jsou stejně dlouhé…
Vidíte kachnu? Anebo vidíte králíka? A někdo možná oboje. Obrázkové klamy, ve kterých můžete vidět více věcí najednou, jsou populární už pár staletí. Tenhle je charakteristický…