Rok 2007 je dnes považován za kritický. Po celém světě během něj zemře na spalničky až 777 000 lidí ze 40 000 000 nakažených. V roce 2010 vypukne epidemie i v africkém Malawi. Hraniční čára ji nezastaví…
Auta neziskové organizace Lékaři bez hranic zastavují v další vsi. Spalničky se po Malawi šíří raketovou rychlostí. Infekci přenosnou kapénkově není jak zarazit, snad jen karanténou. Tam, kde nemoc ještě nepropukla, může statisíce dětí zachránit očkování. Skupiny lékařů rozehrávají hru s časem.
Republiku Malawi najdete v jihovýchodní části Afriky mezi Zambií, Tanzanií a Mosambikem. Tlačí se tu však 15 000 000 obyvatel. Podobně jako okolní africké státy, i zde si mohou roku 2010 nechat o očkování jen zdát. Sny však dojdou naplnění.
Bohužel až ve chvíli, kdy v únoru téhož roku zachvátí Malawi vir rodu Morbillivirus. Na svědomí má spalničky. „Musíme bezpodmínečně naočkovat 2 500 000 dětí,“ oznamují v květnu Lékaři bez hranic. V tu chvíli má za sebou očkování již 1 100 000 dětí.
Na spalničky totiž neexistuje lék, umíme tlumit jen jejich vedlejší příznaky. I to ale dokáže zachránit život. Důležitý je klid na lůžku, dostatek tekutin a tlumení horečky.
Ke spalničkám se ale často přidá ještě zápal plic, myokarditida (zánět srdeční svaloviny), vysilující průjmy, bakteriální infekce, hepatitida a třeba i zánět slepého střeva.
Za vakcínu můžeme děkovat rekordmanovi na poli mikrobiologie, americkému vědci Mauricovi Ralphovi Hillemanovi (1919–2005). Tomu se jako jedinému vědci na světě povede vyvinout přes 36 vakcín, z toho 14 se dodnes plošně používá.
Kromě spalniček mezi ně patří i očkování proti příušnicím, hepatitidě A a B, planým neštovicím nebo meningitidě. Nákaza v Malawi se v červnu začne šířit i mezi dospělými.
Zatímco si malawské ministerstvo zdravotnictví láme hlavu, jak naložit se šířící se nákazou mezi vězni, zaútočí spalničky na sousední Zimbabwe. Stejně jako v Malawi za sebou nechá několik set mrtvých. Ze Zimbabwe dokonce dorazí konkrétní čísla: Nákaza si vezme 384 dětských životů.
Svědící oči kvůli zánětu spojivek, kašel a rýma. To jsou první příznaky spalniček. Vir ale prozradí až takzvané Koplikovy skvrny. Objeví se na sliznici v ústech v podobě bílých fleků na červeném podkladě.
Regulérní vyrážka typická pro spalničky bude brzy následovat. Své řádění začne za ušima a pokračuje v invazi na celé tělo. Inkubační doba viru je šest až 19 dní, u většiny nakažených nemoc propukne po 13 dnech.
Oči si brzy začnou mnout i děti z Mosambiku, Jihoafrické republiky, Svazijska a Zambie. Zdravotnické organizace se nezastaví. Každodenní píle přinese ovoce. Rozsah epidemie se podaří zásadně snížit.