Skip to content
reklama
reklama

Jak dopadlo první sčítání lidu? Přineslo dvojí výsledky!

Před 150 lety žije v českých zemích 7,5 milionu lidí. V roce 1900 už 9,3 milionu. Rozdíl před a po II. světové válce dělá 1,8 milionu. A teď? Teď žije v České republice 10 436 560 obyvatel.

Sčítání lidu patří k nejstarším statistickým činnostem. Provádělo se už v období před naším letopočtem především pro vojenské a daňové účely. Nejenom ve starověku, ale také ve středověku proběhne mnohé sčítání.

Za klasiku se považuje například anglický soupis The Domesday Book z roku 1086. V českých zemích je o 600 let později na základě nařízení pražského místodržitelství proveden Soupis poddaných podle víry.

Jeho úkolem je zjistit počet obyvatel, vyznávajících katolickou víru. Tento dokument je považován za unikát své doby. Jedná se o „berní rulu“ z roku 1654, kdy členové komisí musí na vlastní oči shlédnout a zapsat všechna sídla, od měst přes svobodné dvory až například po salaše a sepsat počty obyvatel.

Ti jsou povinni přiznat i svůj majetek. I když prvotní význam soupisů je určení daňového zatížení obyvatel, dnes jde o významný historický pramen, mapující situaci českých zemí v období krátce po třicetileté válce z více pohledů.

1
The Domesday Book z roku 1086 je podrobným majetkovým soupisem Anglie za účelem vyměření daní.

Přísnost a nesrovnalosti v součtech

Novou kapitolu v historii sčítání lidu otevírá patent císařovny Marie Terezie (1717–1780) z 13. října 1753, který nařizuje každoročně provádět tento administrativní úkon. Jde o první soupis svého druhu v Evropě.

Původní myšlenkou je, aby vše zajistilo duchovenstvo podle farností. Později se rozhodnutí opakovaně mění a současně probíhá i sčítání, které je v režii světské vrchnosti. Obsah sčítání zahrnuje i soupis domů a je rozšířen také o hospodářskou charakteristiku jejich majitelů.

Tresty za úmyslné vyhýbání se soupisu jsou přísné, například dva roky nucených prací. Schovaný dobytek znamená jeho okamžitou konfiskaci. Navzdory všem opatřením se záznamy duchovenstva a světské vrchnosti od sebe liší.

Výsledky soupisu z roku 1754 jsou nadlouho státním tajemstvím.

Census taker visits a Romani family living in a caravan, Netherlands 1925
Sčítání lidu v roce 1925 v Nizozemsku.

Mnoho novinek

Od roku 1770 se na soupisech podílejí vojenské orgány a civilní úřady. Podle nařízení z téhož roku mají obyvatelé po soupisu zakázáno měnit příjmení a přistupuje se také k číslování domů v obydlených místech.

Jednotlivá čísla se od té doby uvádějí v dokumentech, jako jsou matriky nebo pozemkové knihy. Do roku 1776 se soupisy obyvatel provádí ověřováním jednotlivých osob podle seznamů, které sčítací důstojníci obdrží od vrchnosti.

Od roku 1777 se používá nový konskripční patent, který slouží jako podklad pro další soupisy až do roku 1851. Z vojenských důvodů jsou údaje o mužích přesnější, avšak patentem z 25. října 1805 je nařízeno, aby stejně podrobně byly zapisovány i ženy a také děti již od narození.

Vojenské i správní orgány se na provádění konskripcí účastní souběžně až do roku 1828. Později se mění interval soupisů na tříletý. Takto získané údaje jsou zjišťovány pouze kontrolou předchozích údajů.

Zapisují se osoby, patřící do dané obce a rozlišují se přitom dále na přítomné a nepřítomné.

1940s Census taker in Fairbanks, Alaska. He traveled by dog sled to reach this woman's home. The dog musher stands in the background, so he does not overhear the confidential census information.
Takto vypadal census v roce 1940 na Aljašce.

První moderní sčítání lidu

První sčítání lidu v naší historii se datuje do roku 1857. Považuje se za přechod od zastaralých soupisů obyvatelstva k modernímu sčítání. Další sčítání proběhne až 31. prosince 1869. Během něj se zjišťuje například i počet slepých a hluchých lidí a v dalších letech i počet mentálně postižených.

Za Rakouska-Uherska úřední šiml řehtá opravdu pořádně. Zapisuje se i povolání, věk, gramotnost, náboženské vyznání, jazyk i místo původu a řada dalších upřesňujících informací. Od roku 1950 probíhá u nás populační census každých 10 let až dodnes.

Old and new computers at the Census bureau in 1940. At left is Herman Hollerith's large 'unit tabulator,' which processes cards containing census information at the rate of 4800 statistics per minute.
Rok 1940: výsledky soupisů v USA procházejí důkladnou kontrolou.
Foto: archiv, youtube, wikipedie, thejournal.ie
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Manžel ji vyměnil za ragbistku!
nasehvezdy.cz

Manžel ji vyměnil za...

Krachem manželství...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Proč bylo v bájné Hyperborey tolik sebevražd?
enigmaplus.cz

Proč bylo v bájné Hyperborey...

Kdesi na severu, snad už u polárního...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Zapečené filé se zeleninovou krustou
tisicereceptu.cz

Zapečené filé se...

Ingredience 2 ks velkých brambor 2 mrkve 8...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Podivné stopy u řeky Exe v Devonu v Anglii: Zanechal je zde ďábel?
enigmaplus.cz

Podivné stopy u řeky Exe v...

Něco zvláštního se stalo chladné noci 8....
Vymění ji tanečník brzy za mladší?
nasehvezdy.cz

Vymění ji tanečník brzy za...

Další měsíce...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Kdy mě začnou respektovat?
skutecnepribehy.cz

Kdy mě začnou respektovat?

Byla jsem vychovaná pod...
Co skrývají tajemné geoglyfy?
21stoleti.cz

Co skrývají tajemné geoglyfy?

Jejich původ je obestřen záhadou, stejně jako...