Lékaři se shodují, že jde o jednu z nejagresivnějších nemocí. Její následky najdeme již na kostrách bizonů z dob před 18 000 lety. Na našem území ale zanechala nejhorší otisk poměrně nedávno – v roce 1955.
Samotný termín tuberkulóza pochází z názvu uzlíku – tuberkulonu, který se tvoří nemocným v plicích. Řecký název TBC zní „phthisis“. Ten je odvozen od úbytku hmotnosti, charakteristické pro toto ochoření.
Z pohledu statistiky je za nejhorší rok co do úmrtnosti na TBC v našich zemích během novodobé historie považován rok 1955. Počet nemocných na našem území dosáhl 17 215 lidí, to je 183,8 nemocných na 100 000 obyvatel.
Více touto nemocí trpěli muži – 10 136 nakažených. Žen bylo 7079. V případě mimoplicních tuberkulóz se naopak snížil stav infikovaných mužů na 905 oproti ženám, které měly v této nemoci smutné prvenství. Nemoc sužovala 1229 z nich.
V roce 1955 podlehlo TBC v Československu 4244 lidí, úmrtnost tehdy dosáhla hranice 45,3 zemřelých na 100 000 obyvatel.
Méně se ví, že tuberkulóza nepohrdne ani zvířaty. Takzvanou bovinní tuberkulózu způsobuje Mycobacterium bovis, která napadá skot. Ve většině Evropy se ji podařilo potlačit.
Nákaza se začne u zvířat projevovat až několik měsíců po infikaci, a to vyhublostí, horečkou, slabostí a nechutí k jídlu. Mycobacterium avium avium trápí pro změnu ptáky.
Její blízký bakteriální příbuzný přenesený z ptactva – Mycobacterium avium hominissuis – může napadnout i prasata. Paratuberkulózu způsobuje Mycobacterium avium paratuberculosis. Její inkubační doba se pohybuje mezi šesti měsíci a 15 lety. Projevuje se hubnutím zvířat a vodnatými, zelenkavými průjmy.