Domů     Unikátní přehled: Šest superrychlých strojů!
Unikátní přehled: Šest superrychlých strojů!
26.4.2017

Rychlost člověka odnepaměti přitahuje a láká. A inženýři, konstruktéři a vývojáři rádi jejímu kouzlu podléhají. Ostatně, ono vyvinout nejrychlejší dopravní prostředek je i dobrá reklama a slušný byznys.

Zatímco někteří rekordmani vznikají ve vesmírných centrech, jiní spatřili světlo světa na zahradní kůlně.

Tryskový duch Austrálie

Co: Loď

Rychlost: 511,11 km/h

Lodní doprava obvykle bývá vnímána jako pomalá a klidná. Existují však lodě, které se obvyklým plavbám vymykají. Rychlostní rekord mezi plavidly drží loď nazvaná Spirit of Australia. Nesestavila ji však žádná kosmická kancelář či velká firma.

Takříkajíc na koleně v kůlně za domem ji sestrojil australský závodník Ken Warby.

Člun je dlouhý 8 metrů a pohání ho tryskový motor J34, který byl vyvinut v době přechodu od vrtulových letadel k tryskovým. Jako podpůrný či doplňkový motor byl využit například v typech Douglas Skyrocket či Lockheed P-2 Neptune.

Však také „Duch“ tvarem připomíná spíše letadlo než nějaký kajak. Warby svoji loď postavil již v roce 1970. 20. listopadu 1977 s ní poprvé překonal světový rekord, když dosáhl rychlosti 464,44 km/hod.

S tím se však nespokojil a v říjnu 1978 australský pilot dosáhl až neuvěřitelné rychlosti 511,11 km/hod.

Tento rekord je sice již celkem vousatý, ale stále platí. Řada dobrodruhů se ho snažila překonat, ale v lepším případě neuspěli, v horším svůj pokus zaplatili životem.

Mimochodem, nejrychlejší loď s klasickým pohonem lodního šroubu dosáhla rychlosti 330 km/hod.

Vrtule ve tvaru vesla

Co: Vrtulník

Rychlost: 401 km/h

I helikoptéra může vytvářet rekordy. Tou nejrychlejší je Westland Lynx. Vyvinula ji britská společnost Westland a v současnosti ji vyrábí firma AgustaWestland. Vrtulník byl původně vyvíjen jak pro civilní, tak pro vojenské využití.

Westland Lynx v sobě kombinuje malé výkonné motory s pokročilou technologií rotoru. Stroj je vybaven novými rotorovými listy a přídavnými stabilizátory na zádi. U modifikace Lynxu byl kladen důraz zejména na snížení odporu vzduchu.

Zřejmě nejvýraznějším prvkem jsou netradiční konce listů rotorů připomínající lodní vesla. Plocha hlavního rotačního disku má 128,7 m2, což už odpovídá ploše velice slušného bytu.

Doletět tento stroj dokáže na vzdálenost 541 km, bez problémů by tak přeletěl celou Českou republiku od východu na západ.

Do vrtulníku se vejde kromě 2 či 3 členů posádky 9 cestujících, nebo 907 kg nákladu.  Ve výzbroji má vojenskou verzi tohoto vrtulníku nejen britská, ale i francouzská a německá armáda.

Formule 1 v úloze šneka

Co: Automobil

Rychlost: 1220,856 km/h

Je to ještě vůbec automobil? Vždyť na první pohled vypadá stroj Thrust SSC na stíhačku, která si někde zapomněla křídla.

Ostatně, za volant vozu si při rekordních pokusech nesedl žádný jezdec formule 1, ale tehdy pětatřicetiletý pilot britského Královského letectva Andy Green.

Už jen kvůli tomu, že jako pilot bojových strojů F-4 Phantom a Tornado má s překonáváním zvukové bariéry bohaté zkušenosti.

Vůz Thrust SSC využíval leteckých motorů. Byla to nutnost, protože od hranice 600 kilometrů v hodině totiž klasický pohon kol od motoru nefunguje.

Nejrychlejším takovým automobilem, který za svou rychlost vděčil čtveřici osmiválcových motorů, byl s 659 km/h v roce 1964 Goldenrod Boba Summerse – v té době už ale absolutní pozemní rekord pár let patřil vozům poháněným proudovými motory.

Vysoké rychlosti pozemních strojů s sebou přinášejí mnohá technická specifika. Nelze třeba použít pneumatiky nebo pryžové obruče na discích, proto se Thrust SSC pohyboval na kolech vysoustružených z hliníku.

Problémem je i aerodynamika, tvar musí zabránit snaze rekordního vozu vznést se, což by znamenalo pro řidiče katastrofu. Pokusy o rekord v této oblasti musí probíhat na dlouhých rovných místech. Obvykle si konstruktéři vybírají pouště nebo vyschlá solná jezera.

Tým konstruktéru desetitunového Thrust SSC si vybral poušť Black Rock v americké Nevadě. Naprostá rovina se zde táhne do vzdálenosti 30 kilometrů. Jedinou nepříjemností zde bylo množství středních i malých kamenů. Tým lidí tak prošel celou trasu a důkladně ji vyčistil.

Pravidla Mezinárodní automobilové federace vyžadují, aby se rekordní pokus opakoval dvakrát během hodiny; ze dvou jízd se pak vypočítá průměr.

Den D nastal 15. října 1997. Už před tím Green se svým strojem pokořil hranici 1000 km/h, ale vždy něco zlobilo, a rekord nemohl být uznán. Ten den však potíže nebyly a Thrust SSC vyrazil na svou trať krátce po deváté ráno. Výsledkem byla rychlost  1220,856 km/hod…

Na vzduchovém polštáři

Co: Vlak

Rychlost: 603 km/h

Maglev neboli magnetická levitace není objevem nikterak novým – asi každý z nás si někdy vyzkoušel přitisknout k sobě dva magnety.

Jeho princip pochopil už před sto lety americký fyzik Robert Goddard (1882–1945) a spočívá v tom, že stejné póly magnetů se odpuzují silou.

Výhodou vznášení se nad kolejnicí je, že zcela schází tření, protože vlak se vůbec s kolejnicí nedostane do kontaktu – souprava jako by letěla asi 10 centimetrů nad dráhou.

Elektromotor není zabudován ve vlaku, ale nachází se na trati v rozbalené a ploché podobě. Na rozdíl od klasického elektromotoru se tu však nevyskytují pohyblivé prvky, protože zbylou část motoru tvoří elektromagnety umístěné na vlaku.

Dodávkou střídavého proudu vzniká magnetické pole, které „běží“ tratí a působí na elektromagnety na spodku vlaku. Tak, jak se mění frekvence střídavého proudu, mění se i rychlost vlaku. Když se směr pole obrátí, vlak zpomalí, a nepotřebuje tedy ani brzdy.

Takové vlastnosti přímo volají po co nejvyšší rychlosti. Japonský JR-Maglev v této kategorii vede. Elektrická omezení tohoto vlaku přitom podle odborníků stanovovala maximální rychlost 580 kilometrů v hodině, avšak i tuto hranici se podařilo překonat.

Kam se hrabe rychlost zvuku

Co: Letadlo

Rychlost: 12 144 km/h

Zatímco lodě bývají spíš loudalové, letecká doprava je synonymem rychlosti. A některé letouny dokážou svištět vskutku obdivuhodným tempem.

Světový rychlostní rekord mezi letouny poháněnými atmosférickými motory vytvořil 16. listopadu 2004 americký bezpilotní letoun X-43A. Přibližně na 10 sekund se přiblížil rychlosti desetkrát vyšší, než jakou se šíří zvuk, tedy Machova čísla deset.

Překonal tak vlastní rychlostní rekord, kterého dosáhl v březnu téhož roku. Tehdy vyvinul rychlost téměř 7 machů, čili přibližně 7700 kilometrů za hodinu.

Letoun o délce 3,65 metru a s rozpětím křídel 1,5 metru byl prvním létacím strojem založeným na technologii stratoreaktorů.

Tato zařízení dokážou nabírat kyslík potřebný pro pohon při vysokých rychlostech přímo z ovzduší, zatímco například rakety a raketoplány s sebou musejí brát obrovské zásoby kyslíku a vodíku.

Stroj se po svém rekordním pokusu zchladil ve vodách Tichého oceánu, kde spočívá dodnes.

Cílem projektu Hyper-X je vyvíjet nové způsoby pohonu umožňující budoucím letadlům dosahovat podstatně vyšších rychlostí v atmosféře a významně tak zkracovat cesty do vzdálených končin.

Nejrychlejším letadlem s lidskou posádkou byl North American X-15, který pilotován Williamem J. Knightem dosáhl v roce 1967 rychlosti 7 274 km/hod. Ovšem pozor, první věcí sestrojenou člověkem, která překonala rychlost zvuku, nebylo letadlo. Je to obyčejný bič.

Tak trochu jiná motorka

Co: Motocykl

Rychlost: 605,697 km/h  

Je to nějaký člun? Či vojenská střela? Kupodivu, jedná se o motocykl. A právě na něm předloni překonal rychlostní rekord v jízdě na motorce americký jezdec Rocky Robinson.

Stroj nese název Top Oil-Ack Attack Robinson s ním dosáhl rychlosti 605 697 km/hod.

I nezasvěcený člověk pozná, že tento zvláštní vehikl se od klasických motorek zásadně liší. Mnohý motorkář, pro kterého je drsnost součást image, by se také bál na Top Oil-Ack Attack sednout. Motor takového stroje má šest rychlostí a chladí se vodou.

Maximální tunning je zde samozřejmostí, součástky dodala jedna španělská firma, která se na tunning specializuje. Turbomotor je zde přeplňován rajským plynem, tedy oxidem dusným. To umožňuje, aby motor měl k dispozici více kyslíku.

Mimochodem, tento princip již za druhé světové války využívali Němci u některých svých letadel.

Foto: NASA, Pinterest, Wikipedia, Airplane Pictures, Digital Trends, Vornex
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz