Letos v lednu naměří stanice v některých evropských státech v ovzduší nepatrné množství radioaktivního izotopu jodu 131. Podle odborníků zatím nepředstavuje žádné nebezpečí. Nicméně se ihned vyrojí spekulace: odkud se radioaktivní izotop vzal?
Zdroj izotopu není jasný, ale spekuluje se i o ruském původu, protože ho poprvé zachytila norská stanice u ruské hranice. Může únik radioaktivní látky souviset s pozůstatky studené války? Severní ledový oceán skutečně představuje obrovskou hrozbu.
Na dně jeho Karského a Barentsova moře doslova tikají bomby – leží tu tuny jaderného odpadu. Kde se vzal a proč už dávno není odstraněn? Zbavit se ho totiž není vůbec jednoduché.
Další Černobyl
Ruská vláda už v roce 1993 přiznala, že bývalý SSSR svrhl do Karského moře v průběhu více než 30 let na 17 tisíc kontejnerů s atomovým odpadem. A to není zdaleka všechno.
Na dně leží i 19 rezivějících ponorek naložených radioaktivním odpadem, 14 jaderných reaktorů, z nichž pět stále obsahuje vyhořelé palivo a 735 kontaminovaných strojních zařízení. Rusové toto množství potvrdili, ale dodnes není jisté, zda je úplné.
Obnovení jaderné reakce?
Největší hrozbou je atomová ponorka K-27 se dvěma reaktory potopená úmyslně v roce 1981 v Karském moři v hloubce pouhých 30 metrů. Tento stroj byl poškozen během bojové plavby a oprava se ukázala nemožnou.
V reaktorech dokonce hrozí obnovení řetězové jaderné reakce! Sovětští vědci před potopením ponorky údajně reaktory zajistili proti další štěpné reakci, ovšem z dnešního pohledu velmi pochybně. Ponorka tam leží 35 let a už v době potopení byla prolezlá rzí.
Noční můra rybářů
Dalším jaderným pomníkem sovětského námořnictva je ponorka K-159, která ohrožuje život v Barentsově moři. K-159 vyplula v roce 1963 a k prvnímu úniku radioaktivity došlo již za dva roky.
Na vrakoviště Gremiša je odsunuta v roce 1989, ale na její likvidaci nejsou peníze. Reziví tam s dalšími do roku 2003, kdy Rusko dostane od okolních států 220 miliónů dolarů na likvidaci nebezpečí. Při odtahu jde ale děravá ponorka ke dnu i s dvěma reaktory. Vyzdvihnutí vraku se nekoná a K-159 je stále noční můrou rybářů.