Perla jižních Čech, to je Český Krumlov. Město je skutečně mimořádným architektonickým skvostem.
Nad meandry řeky Vltavy se vyvinul jedinečný soubor městské zástavby, pocházející většinou z 16. století.
Své otisky do dějin města zanechaly především tři rody: Rožmberkové, Eggenbergové a Schwarzenbergové. I díky nim bylo město v roce 1992 zapsáno na seznam kulturního světového dědictví UNESCO.
V druhé polovině zde převládal německý živel (72 % obyvatelstva). Tato situace převládala i v časech první republiky. V roce 1938 byl Český Krumlov součástí území, které bylo odstoupeno nacistickému Německu.
20. října Adolf Hitler vstoupil do města. I přes naléhání nacistických orgánů správce schwarzenbergského majetku Adolf Schwarzenberg jej však odmítl přivítat a odepřel mu vstup na krumlovský zámek.
Po válce byl zámek vyvlastněn a město protnula silnice, které padla za oběť řada historických domů. Ve městě vznikla i panelová sídliště, ta však příliš charakter města nenarušila.
Jedinečný ráz městu dává i rozsáhlý areál zámku, který je po Pražském hradu druhým největším zámeckým komplexem České republiky.
Historické sídlo rodu Rožmberků zahrnuje řadu zámeckých budov, unikátní barokní divadlo, zámeckou zahradu s rokokovou fontánou a letohrádek Bellarie s otáčivým hledištěm – dějiště sezonních divadelních představení. Hrad byl původně postaven jako gotický, později získal renesanční háv.
Ovšem, nejen zámek dodává Krumlovu jeho působivost a kouzlo. Výraznou dominantou města je chrám sv. Víta. Náměstí dominuje renesanční budova radnice pocházející z 16. století. Svou malebnost Krumlov podtrhuje i čtvrtěmi Latrán a Plešivec.
Nejcennějším exponátem místního zámku je vzácný „zlatý kočár“, jenž byl vyroben z pozlaceného ořechového dřeva pro zcela unikátní příležitost – císař Ferdinand III. Habsburský (1608 – 1657) v něm poslal roku 1638 dary papeži Urbanu VIII. (1568 – 1644).