Domů     Vydejte se s námi na cestu do neprozkoumatelné džungle lidského mozku!
Vydejte se s námi na cestu do neprozkoumatelné džungle lidského mozku!
10.4.2017

„A když bylo před kostelem, hádala se duše s tělem,“ zpívá se v jedné lidové písni. Skutečně, člověka netvoří jen tělo, nýbrž i duše či psyché. Psychika ovlivňuje nejen myšlenkové pochody, náladu či city, ale i celkový stav organismu. Toho si byli vědomi už antičtí filozofové.

Těžko říci, kdy si člověk poprvé uvědomil své vlastní myšlenkové, emoční a citové pochody. Každopádně, učenci starých říší už nějakou představu o nich měli. Byť moderní psychologie začala vznikat až v 19. století, sahají její kořeny do dávnověku.

Více než trefný je v tomto ohledu bonmot německého psychologa Hermanna Ebbinghause (1850–1909), pronesený v roce 1908: „Psychologie má krátkou minulost, ale dlouhou historii.“

Jak to tak bývá, prapočátky psychologie je třeba hledat už v antice, konkrétně ve starém Řecku. Psychologie existovala jako součást filosofie. Již řecký filosof a lékař Hippokrates (460–370 př. n.

l.) položil základní kameny psychologie temperamentu, když definoval 4 základní tělní tekutiny: sanquis (krev), cholé (žluč), melancholé (černá žluč) a flegma (sliz). Nadbytek některé z těchto životních šťáv pak ovlivňuje temperament člověka.

Hippokrates tak rozlišuje čtyři druhy temperamentu: sangvinik, cholerik, flegmatik a melancholik: „Duševní nemoci vznikají z vlhkosti mozku, v němž jsou nástroje duše, když je mozek vlhčí než obvykle. Mozek může být pokažen také hlenem a žlučí.

Ti, kteří šílí ze žluče, jsou útoční. Člověk je smutný, ustrašený a zapomíná, jestliže je mozek ochlazen hlenem a stěsnán více než obvykle.“

Tyto pojmy věda uznává do dnešních dnů. Málokdo je však čistý flegmatik či sangvinik, obvykle dochází k prolínání temperamentů.

Mnohem později pak Karl Gustav Jung, ke kterému se ještě vrátíme, rozdělil charakteristiku osobnosti na základě přístupu k okolnímu světu.

Zatímco extrovert je světu otevřený, avšak méně vnímavý a povrchní, introvert se zdá být uzavřeným, avšak je plný empatie a citů.

Pojďme však zpět do éry, kdy Řecko bylo centrem dění. Už Sókratés (469–399 př. n. l.) obrátil pozornost filosofů na problémy člověka. Jeho žák Platón (427–347 př. n.

l.) vytvořil teorii idejí, kde ideje jsou pravzory nadřazené vnímaným předmětům. Po dlouhá následující staletí byla pro filosofy a mnohdy i psychology nejdůležitější práce Aristotelova (384–322 př. n. l.), Platónova žáka.

Podle něj myšlenky a ideje nejsou odloučeny od vnímaných věcí, Aristoteles kladl důraz na smyslové poznání.

Filosofové se dotýkali psychologie i ve středověku. Mezi nejdůležitější postavy, které se takto zamýšlely nad lidským nitrem, patří Augustin (354–430) a Tomáš Akvinský (1225–1274).

V jejich díle hraje zásadní úlohu křesťanství, které se odráží i v jejich závěrech.

Podle Augustina je veškeré poznání poznáním Boha skrze vlastní duši, Tomáš Akvinský šel v Aristotelových stopách, když jeho učení přizpůsobil křesťanské věrouce a dával důraz na smysly.

Vědní disciplíny obvykle nemívají ve svém rodném listě přesné datum narození. Přicházejí na zpět obvykle postupně a nenápadně. U vědecké psychologie je tomu jinak.

Pro ni je zásadní mezník rok 1879, kdy německý lékař Wilhelm Wundt (1832–1920) založil na lipské univerzitě první psychologickou laboratoř.

Zájem o lidskou duši a pochody v ní na pomezí 19. a 20. století uhranul svět a tento stav trvá vlastně dodnes. Záhy se objevila řada psychologických směrů.

Behaviorismus uznává pouze na vnější projevy člověka, pozorovatelné smysly a registrovatelné přístroji. Gestalt psychologie klade důraz na celkovou vyrovnanost osobnosti. Existují i mnohé jiné, ale nelze samozřejmě opomenout psychoanalýzu.

Jejím zakladatelem je rodák z Příboru Sigmund Freud (1856–1939). Ten psychoanalýzu soukromě používal k léčení neuróz.

Podle Freuda se neurózy rodí důsledkem konfliktů sexuálního charakteru, ke kterým došlo v dětském věku, a byly později upozaděny. Svou psychoanalýzu začal uplatňovat někdy kolem roku 1895.

Málokterá teorie ve vědecké historii vzbudila tolik vášně jako Freudův výklad vývoje lidské sexuality. Freud sexualitu vnímal nejen jako smyslné chvění, ale i jako poznávací metaforu, jejímž prostřednictvím můžeme poznat, pochopit a vysvětlit lidské trápení.

Dospěl například k názoru, že volba sexuálního partnera probíhá podle nevědomého, ale neomylně iracionálního kompasu erotického magnetismu.

Zpočátku byl Švýcar Carl Gustav Jung (1873–1961) vnímán jako Freudův nástupce v psychoanalýze.

S Freudovým učením se však záhy rozešel a vypracoval vlastní, velmi komplexní systém, v němž propojoval poznatky vědy s ezoterickými naukami Východu i Západu.

Jeho zřejmě nejslavnějším psychologickým pojmem je kolektivní nevědomí. Na rozdíl od Freuda, jenž nevědomí považoval za čistě individuální záležitost, byl Jung přesvědčen, že je v něm ukryt i obsah, který jednotlivce přesahuje.

K této myšlence jej přivedl případ jistého schizofrenika s neobvyklými vizemi, jež se překvapivě shodovaly s obsahem jistého prastarého náboženského textu, který dotyčný pacient nemohl znát.

Jung přišel s vysvětlením, že kdesi hluboko v lidské psychice spočívají určité univerzální symboly či archetypy, které reprezentují silné zážitky z minulosti celého lidstva.

Podle Junga tomu nasvědčuje fakt, že některé symboly mají shodný význam v odlišných kulturách i historických epochách. Typickým příklad je kruh jako všeobecně uznávaný symbol věčnosti.

Jiný psychiatr a psycholog Alfred Adler (1870–1939) kladl důraz na individuální psychologii, příčinu traumat hledal už v dětství a v pocitu méněcennosti.

Na sklonku třicátých let se objevuje další směr v podobě neopsychoanalýzy. Ta sice odmítá Freudův důraz na sexualitu, uznává však jeho dynamiku. Důraz je zde položen především na kulturní a sociální faktory.

Významnou představitelkou tohoto směru německoamerická psychiatrička Karen Horneyová (1885–1952).

Důležitým mezníkem byl i vznik logoterapie, za kterým stál rakouský psychiatr a neurolog Viktor Frankl (1905–1999). Zásadním způsobem jej ovlivnil pobyt ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi.

V nelidských podmínkách se snažil v sobě i ve svých spoluvězních udržet kus lidskosti a přesvědčit je, že život má smysl. A tak zatímco Freudovy teorie baží po slasti a Adlerovy po moci, pro Frankla je ústředním smyslem vůle ke smyslu života…

Foto: wikipedia, pinterest
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml