Satanismus nemusí vždycky znamenat provádění krvavých obřadů kdesi v temných sklepeních. Možná jde jen o filosofii, která vybízí k užívání si života. Nebo je všechno jinak?
„Pryč se slabošskou a pokryteckou křesťanskou morálkou!“ křičí stoupenci satanismu. Většina současných příznivců směru, který se silně vymezuje proti křesťanství, v reálnou existenci ďábla nevěří. Považují Satana za symbol volnosti.
Doporučují určitou dávku egoismu a zásadu oko za oko, zub za zub. Navíc proti dle jejich názoru zpátečnické křesťanské církvi staví pokrok a místo odříkání propagují požitkářství. Člověk by si měl život vychutnávat plnými doušky. Na tom přece není nic špatného, nebo snad ano?
Vyděšený redaktor
Novinář z českého deníku kráčí v doprovodu pěti mužů temným lesem. Hluboko mezi stromy se jeho průvodci zastaví a na připraveném ohništi rozdělají oheň. Potom potáhnou pařez černou látkou, na niž umístí dvě velké svíce. Svlečou se do půli těla.
Nato začnou divoce křepčit a pokřikovat po sobě. V redaktorovi je malá dušička. Co ho to napadlo jít na setkání satanistů? V tom se všichni účastníci setkání začnou smát. Chtěli prý muži jen předvést, co si o nich většina lidí myslí.
Neprovozují žádné obětí, jen sem tam nějakou magii. V satanismu vidí většina z nich symbol odporu proti duchovnímu útlaku ze strany náboženství. Inspiraci pro své konání hledají v slavné Satanské bibli. Kdo ji sepsal a proč je tak populární?
Satanova církev
O Valpuržině noci (noc z 30. dubna na 1. května) roku 1966 si americký okultista Anton Szandor La Vey (1930 – 1997) vyholí hlavu a prohlásí se za velekněze Satanovy církve.
Několik let poté vydá proslulou Satanskou bibli, v níž sepíše pravidla své životní filozofie. S mnohými z těchto bodů by se většina lidí zřejmě ztotožnila, neboť hlásá, že nepřátele je třeba nenávidět a své přátelství věnovat jen těm, kteří si je zasluhují.
Není tedy divu, že si Satanova církev i Satanská bible vysloužily takovou oblibu. Vždyť po lidech žádají jenom to, aby dělali, co je v jejich přirozenosti. To vypadá velmi pohodlně!
S odvoláním na satanismus například Martin Lamers z holandské pobočky Satanovy církve, takzvané sluje, vybudoval v Amsterdamu síť nevěstinců a žádal úřady o osvobození od daní. Spor s holandskou vládou však prohrál. Má La Veyův satanismus odezvu i v České republice?
Satanismus po česku
K La Veyově odkazu se u nás hlásí například hudebník ze skupiny Root Jiří Valtr (*1952), zvaný Big Boss. Ačkoliv většina následovníků La Veyova odkazu v ďábla nevěří, neplatí to absolutně. Například český satanista Mirek říká:
„Satanismus je víc filozofií než vírou. Je jednou z odnoží křesťanství.
Tím, že uznáváme existenci Satana, přiznáváme zároveň automaticky víru v Boha, jen jsme dali v uctívání přednost tomu prvnímu.“ Zdá se, že satanisté nevěří tvrzení, že Bůh jakožto stvořitel veškerého bytí je silnější než ďábel, takže ho Satan nikdy nemůže porazit. Jinak by nemohli vložit svou důvěru ve slabšího ze soupeřů!