Skip to content

Chovat se ekologicky přináší bonus planetě Zemi i vaší peněžence

Tento článek je reklamním sdělením

Už jste někdy přemýšleli o tom, že byste se začali chovat více ekologicky, ale nevíte, jak na to? Některé inovace sice vyžadují komplexnější řešení, ale jsou i takové, které zvládnete sami nebo s pomocí šikovných (a třeba i ekologicky se chovajících) řemeslníků.

„Lidé si často myslí, že ekologické domy musí být novostavby se spoustou moderních prvků a technologií. Jednou se ale nakonec všechny domy budou muset přestavět na ekologické, pokud chceme snížit uhlíkovou stopu.“ říká architekt George Clarke. Přeměna domácnosti v ekologickou není přitom výhodná jen pro planetu Zemi, ale také pro naši peněženku. Například výměna obyčejných žárovek za úsporné může ušetřit stovky korun ročně. Hodně energie také uspoří izolace domu nebo výměna oken. Pokud se rozhodne obměnit okna, volte raději dřevěnou variantu. „Lehce se opravují, lépe izolují, déle vydrží a jsou šetrnější k životnímu prostředí.“ tvrdí Clarke. Pokud se chcete chovat opravdu striktně ekologicky, můžete si vybírat řemeslníky, kteří vaše stará okna zároveň zrecyklují a ne pouze vyhodí na skládku.

Vybírejte recyklovatelné materiály nebo ty s vysokou životností

Pokud se vám nelíbí nástěnné radiátory, máte alespoň o důvod víc, proč ve svém domě zabudovat vytápěné podlahy. Využijete je v každé místnosti, své místo mají rozhodně i v koupelnách. Ekologicky můžete přemýšlet i při zařizování vaší domácnosti. Na trhu je dnes k dostání stále více vybavení z recyklovatelných materiálů. I v Čechách si už můžete pořídit kartonový nábytek, který se i přes zdánlivou křehkost stavebního materiálu, vyznačuje velkou odolností. Při vybavování kuchyně můžete sáhnout třeba po 100% recyklovatelném Tectonite dřezu, který je vyrobený ze syntetického materiálu s příměsí skelných vláken. Investovat se vyplatí i do dřevěného nábytku, který se vyznačuje vysokou životností.

Voda na termostatu i v bojleru o stupeň níž

Pokud bydlíte v rodinném domě, určitě se vám vyplatí přemýšlet o koupi solárních panelů. Počáteční investice je sice vyšší, ale z dlouhodobého hlediska vám ušetří desítky tisíc korun. Pro začátek můžete investovat do zahradních světýlek na solární pohon. Pokud máte topení na termostat, zkuste jeho teplotu nastavit o jeden stupeň níže. Většina z nás žije v přetopených místnostech. Ideální pokojová teplota je podle odborníků na bydlení 21°C. Nezapomeňte také sledovat teplotu horké vody v bojleru. Není potřeba, aby byla žhavá tak, abyste se pokaždé, když otočíte kohoutkem, spálili.

Pitnou vodu můžete v koupelně nahradit dešťovkou

Pitná voda je příliš cenná na to, abychom ji využívali k zalévání zahrady nebo splachování záchodu. K takovému účelu poslouží skvěle dešťová voda. Zachycenou srážkovou vodu ale můžete využít i při praní. Kromě spotřeby vody ušetříte také na pracích prostředcích a dokonce snížíte opotřebení pračky. Měkká dešťová voda totiž lépe rozpouští prací prášky a nemá tendence se usazovat a tvořit vodní kámen. Dnes už existují pračky, které při předpírce, praní a prvním máchání využívají právě dešťovou vodu, teprve až při posledním máchání napouští vodu pitnou.

Chemii nahradí suroviny z kuchyně

Při úklidu domácnosti se snažte co nejdůsledněji vyhýbat chemickým prostředkům. Veškeré přípravky z drogerie můžete velmi jednoduše nahradit surovinami z kuchyně – vystačíte si citrónem, práškem na pečení nebo třeba octem. I zde platí, že takovým krokem se chováte zodpovědně nejen k životnímu prostředí, ale i sami k sobě a své peněžence.

Foto: archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...
Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...
Udělejte si čas pro své ledviny
epochalnisvet.cz

Udělejte si čas pro své...

Únor je na to ideální, protože se blíží jaro. Takže...
Pochopila jsem, že mám raději klid a samotu
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že mám...

Člověk nemá nikdy říkat...
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
epochanacestach.cz

Severní Morava: Kraj plný...

Severní Morava se...
Vědci mrknou denisovanům na zoubek
21stoleti.cz

Vědci mrknou denisovanům na...

Podle nové mezinárodní studie by dětský zub...
Příběh muže, který přežil pád ze 47. patra: Obrovská náhoda, nebo nezpochybnitelný zázrak?
enigmaplus.cz

Příběh muže, který přežil pád...

Statistika říká, že pád ze třetího patra...
Královny moderních koupelen
rezidenceonline.cz

Královny moderních koupelen

Díky modernímu designu, variabilitě a kvalitním...
Záhada smrti dobyvatele Everestu: Chtěl ho zdolat v dámských botách?
enigmaplus.cz

Záhada smrti dobyvatele...

Mount Everest v průběhu let přiláká mnoho...
Letní koktejl ovocných barev a vůní
iluxus.cz

Letní koktejl ovocných barev...

Značka Almara Soap si na ručně vyráběných...
Miluje stále svého expartnera?
nasehvezdy.cz

Miluje stále svého expartnera?

Ačkoli už od rozchodu herečky...