Německý bombardér vyklopí svou dávku nad britskou metropolí. Bomby dole rozpoutají ohnivé peklo. Kdo může, prchá na venkov. Jenže Angličané se nevzdají. Nenechají se pokořit. A tím, kdo nakonec neuskuteční plánovanou invazi se stává Adolf Hitler…
Britové přicházejí zjara roku 1940 nad belgickým a francouzským územím o své stíhačky. Navzdory tomu se jim ale nepovede zabránit dalšímu postupu vojsk Adolfa Hitlera (1889–1945) na západ.
Velitelství RAF si uvědomuje, že je chybou vyčerpávat sílu letectva na marný boj. Co kdyby Němci zaútočili na Británii? Obrana má vyšší prioritu. Velitel německých vzdušných sil Luftwaffe Hermann Görring (1893–1946) touží po jediném:
Poslat německé letectvo nad Anglii. Jenže když s tímhle návrhem přijde za Hitlerem, nepochodí.
Vůdce se vzteká
Německý vůdce v červnu 1940 chce, aby Británie přistoupila na jeho mírový návrh. Přesto Göring přesouvá letecké síly blíž k Lamanšskému průlivu a občas pošle nad kanál nějaké stroje. Britové musí být ve střehu. Hitler zuří.
„Jsou to tupci,“ vzteká se nad neúspěchem mírových návrhů. Atmosféra nad kanálem začíná houstnout. Nedaleko Doveru dojde 10. července 1940 k první přestřelce. Na německé straně se pohřešuje patnáct strojů.
16. července 1940 rozhodne Hitler o přípravě pozemní invaze s krycím názvem Lvoun. Přesto ještě 19. července 1940 hřímá před Reichstagem, že „nevidí důvod, kvůli němuž by měla tato válka trvat déle“. Britská diplomacie ale mírový návrh odmítne.
Odpor navzdory ztrátám
1. srpna 1940 chce Göring Hitlerův souhlas s útokem na nepřátelské letectvo. Má ho mít, ale s jednou podmínkou. „Neútočit na civilisty a na Londýn,“ přikazuje Hitler.
Göring věří, že RAF zlikviduje do 15. září 1940, kdy má odstartovat operace Lvoun, a první němečtí vojáci se vylodí na anglickém pobřeží. Mohutný německý útok z 13. srpna 1940 ale přinese velké ztráty. Německá Luftwaffe musí odepsat 34 strojů.
O dva dny později následuje ještě větší akce. Nebe nad anglickým pobřežím je ohnivé. Němci přišli o 75 letadel.
„Kde berou Angličani pořád další a další letadla?“ vzteká se Göring. Jenže Němci mají přes velké ztráty stále početní převahu a Britům navíc dochází zkušení piloti.
Město v plamenech
Ovšem dva němečtí piloti omylem shodí bomby na Londýn. Britský premiér Winston Churchill (1874–1965) ihned vydává rozkaz: „Bombardujte Berlín“. Hitler jako odpověď nařídí 2. září 1940 útok na Londýn.
Jeho rozhodnutí pomůže Británii, vyčerpané letectvo získá čas na oddech. 7. září 1940 už hoří část Londýna. I když je ale město v plamenech a Angličané čekají invazi, vytrvale bojují dál.
Přes noční útoky na metropoli a další města na jihu Anglie, se Němcům nedaří Brity pokořit. Vůdce Adolf Hitler se proto 17. září 1940 rozhodne pozemní operaci Lvoun odložit. Na Brity je krátký…