Domů     Muzeum Madame Tussauds: Z vosku zrozená pýcha Anglie
Muzeum Madame Tussauds: Z vosku zrozená pýcha Anglie
26.2.2017

Krajinu za oknem už dávno pohltila tma, mladá Marie Grosholtzová však ještě spát nejde. Je naplno ponořena do práce. Její ruce v mihotajícím se světle svíčky láskyplně přejíždějí po voskové tváři, která jakoby z oka vypadla originálu…

Překročit jeho práh znamená ocitnout se v elitní společnosti žijících i dávno zesnulých velikánů světových dějin.

Na jednom místě tu potkáte Alberta Einsteina (1879–1955), kompletní sestavu Beatles i Michaela Jacksona (1958–2009) v nejlepších letech.

Takové možnosti skýtá světoznámé muzeum voskových figurín Madame Tussauds.

Můj přítel vosk

Francouzka Anna Walderová dostává od života pořádně zabrat. Milovaného muže ztratí v sedmileté válce jen dva měsíce předtím, než má přivést na svět společnou dceru Marii (1761–1850).

Té zůstane po otci kromě pár pobledlých fotografií ještě příjmení Grosholtzová. Jsou jí dva roky, když si sbalí věci a stěhuje se do švýcarského Bernu, kde její matka nastupuje jako hospodyně u mladého lékaře Philippa Curtia (1737–1794).

Ten má mimo medicínských znalostí také velmi šikovné ruce, kterými s oblibou vytváří voskové kopie vnitřních lidských orgánů pro ilustraci anatomie těla.

Postupně svůj koníček rozšíří i na lidské podobizny, busty a také štědře honorované erotické miniatury určené speciální klientele.

Marie je tak už od útlého dětství obklopena neživými figurami, které její „strýček“, jak ho na jeho výslovné přání oslovuje, skladuje v bytě a při vhodných příležitostech ukazuje svým hostům.

V roce 1765 pohltí Curtia voskový svět natolik, že se kvůli němu rozhodne vzdát své lékařské kariéry a vydává se uplatnit svou zručnost do Paříže, kam ho o dva roky později následuje i jeho hospodyně s dcerou.

To už je z něj uznávaný umělec pevně stojící na vlastních nohách. A jeho největší fanynkou je malá Marie…

Královská přízeň

První výstava Curtiových prací vzbudí v roce 1770 nebývalý zájem, stejně jako ta druhá o pár let později.

Pařížané žasnou zejména nad zdařilou podobiznou madame du Barry (1743–1793), poslední milenky francouzského krále Ludvíka XV. (1710–1774). To už je z talentované Marie Curtiova žačka.

Netrvá dlouho a zručností předčí svého učitele. Svou první voskovou figurínu, takřka dokonalou podobiznu osvícenského filozofa Voltaira (1694–1778), vytvoří v šestnácti letech. A nezůstane jen u něj.

V dalších letech se s úspěchem pouští do státníka Benjamina Franklina (1706–1790), filozofa Jeana Jacquese Rousseaua (1712–1778), ženevského bankéře Jacquese Neckera (1732–1804) nebo rakouského císaře Josefa II. (1741–1790).

Vzkazky o jejích neobyčejných schopnostech postupně proniknou až do nejvyšších míst, kde upoutají pozornost madame Elisabeth (1764–1794), sestry mladého francouzského krále Ludvíka XVI. (1754–1793).

Mladá tvůrkyně dostává pozvání do Versailles, kde stráví několik let jako princeznina učitelka umění. Svým nadáním a vstřícností si brzy získá přízeň celé královské rodiny, jejíž členy může s jejich svolení zvěčnit pomocí vosku. V roce 1789 však idylka mizí v prvních záblescích Velké francouzské revoluce.

O vlásek unikne smrti

Rozlícený dav nejprve vtrhne do Curtiova salonu v Palais-Royal a sebere hlavy několika prominentů. Ty skončí nabodnuty na kopí jako symboly revolučního dění.

Bezprostředně po dobytí Bastily pak revolucionáři donutí Grosholtzovou, aby sejmula posmrtné masky z hlav, přinesených na hrotech kopí přímo od věznice.

V průběhu krvavého teroru vytváří voskové posmrtné masky popravených prominentů – mezi jinými také svých sympatizantů Ludvíka XVI. a Marie Antoinetty (1755–1793).

V červnu 1794 se málem sama ocitne mezi nimi, když je za své styky s královskou rodinou zatčena a poslána za mříže. Má již ostříhané vlasy, když je náhle bez vysvětlení propuštěna.

Na podzim téhož roku umírá Philippe Curtius a zanechává Marii celou svou voskovou sbírku. Rok nato si dívka bere inženýra Françoise Tussauda. Je to nešťastné spojení.

Z manžela se vyklube příživník, hazardní hráč a alkoholik, přesto se do dějin rozhodne zapsat pod jeho příjmením. Zděděné expozici dává nový název – Madame Tussauds.

Je čas se usadit

Porevoluční doba však podobným podnikům příliš nepřeje. Salon nevydělává a Tussaudová se proto v roce 1802 rozhodne rodnou zemi opustit a spolu s dětmi a kompletní sadou figurín se přesouvá do Londýna.

Tady nejprve zkouší své výtvory představit v rámci magické podívané Paula Philidora, zisky ale nejsou nikterak závratné. Návrat do Francie však vhledem k Napoleonovým válečným výbojům nepřipadá v úvahu.

Začne tedy se svou sbírkou kočovat od města k městu po Velké Británii a Irsku. A má úspěch. Návštěvníci si znovu připomínají tváře popraveného francouzského krále a královny i významné momenty minulé doby – korunovace nebo podpisy mírových smluv.

V roce 1835 už ji věčné cestování začíná zmáhat. Rozhodne se usadit a na Baker Street v londýnském obvodu Westminster zřizuje první stálou expozici.

Její součástí je i síň hrůzy, ve které jsou k vidění některé oběti Francouzské revoluce i strach nahánějící sebranka známých vrahů a jiných kriminálníků.

V roce 1838 sepíše své paměti a o čtyři roky později přispěje do muzea posledním exemplářem – vlastní voskovou podobiznou. Ta dnes vítá návštěvníky při vstupu do muzea. Pak podnik předá synům a odchází na odpočinek. Smrt ji zastihne ve spánku, 16. dubna 1850. Je jí 88 let.

Série katastrof

V roce 1884 se muzeum stěhuje na Marylebone Road, kde sídlí dodnes. A to navzdory několika pohromám, které místo postihly.

V roce 1925 poškodí požár část expozice, jádro kolekce, včetně historických exponátů, se naštěstí podaří dostat před plameny včas do bezpečí.

Svou daň si v podobě zničených exemplářů vybírá i zemětřesení (1931), sérii katastrof pak dovrší bombardování Londýna v roce 1940. V současné době je muzeum voskových figurín Madame Tussauds rozsahově největší za celou svoji dosavadní existenci.

V pobočkách po celém světě je k vidění přes 2 000 figurín, od urozených panovníků a politiků, hvězd hudebního a filmového nebe až po známé sportovce, vědce a pohádkové bytosti. Původní práce madame Tussaudové jsou ale k vidění pouze v Londýně.

Svůj otisk v podobě voskové madame du Barry, jakožto nejstarším dochovaným exponátem, tu má i Philippe Curtius.

madametussauds.com, loc.gov, mashable.com, commons.wikimedia.org, yahoo.com
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn