Domů     Muzeum Madame Tussauds: Z vosku zrozená pýcha Anglie
Muzeum Madame Tussauds: Z vosku zrozená pýcha Anglie
26.2.2017

Krajinu za oknem už dávno pohltila tma, mladá Marie Grosholtzová však ještě spát nejde. Je naplno ponořena do práce. Její ruce v mihotajícím se světle svíčky láskyplně přejíždějí po voskové tváři, která jakoby z oka vypadla originálu…

Překročit jeho práh znamená ocitnout se v elitní společnosti žijících i dávno zesnulých velikánů světových dějin.

Na jednom místě tu potkáte Alberta Einsteina (1879–1955), kompletní sestavu Beatles i Michaela Jacksona (1958–2009) v nejlepších letech.

Takové možnosti skýtá světoznámé muzeum voskových figurín Madame Tussauds.

Můj přítel vosk

Francouzka Anna Walderová dostává od života pořádně zabrat. Milovaného muže ztratí v sedmileté válce jen dva měsíce předtím, než má přivést na svět společnou dceru Marii (1761–1850).

Té zůstane po otci kromě pár pobledlých fotografií ještě příjmení Grosholtzová. Jsou jí dva roky, když si sbalí věci a stěhuje se do švýcarského Bernu, kde její matka nastupuje jako hospodyně u mladého lékaře Philippa Curtia (1737–1794).

Ten má mimo medicínských znalostí také velmi šikovné ruce, kterými s oblibou vytváří voskové kopie vnitřních lidských orgánů pro ilustraci anatomie těla.

Postupně svůj koníček rozšíří i na lidské podobizny, busty a také štědře honorované erotické miniatury určené speciální klientele.

Marie je tak už od útlého dětství obklopena neživými figurami, které její „strýček“, jak ho na jeho výslovné přání oslovuje, skladuje v bytě a při vhodných příležitostech ukazuje svým hostům.

V roce 1765 pohltí Curtia voskový svět natolik, že se kvůli němu rozhodne vzdát své lékařské kariéry a vydává se uplatnit svou zručnost do Paříže, kam ho o dva roky později následuje i jeho hospodyně s dcerou.

To už je z něj uznávaný umělec pevně stojící na vlastních nohách. A jeho největší fanynkou je malá Marie…

Královská přízeň

První výstava Curtiových prací vzbudí v roce 1770 nebývalý zájem, stejně jako ta druhá o pár let později.

Pařížané žasnou zejména nad zdařilou podobiznou madame du Barry (1743–1793), poslední milenky francouzského krále Ludvíka XV. (1710–1774). To už je z talentované Marie Curtiova žačka.

Netrvá dlouho a zručností předčí svého učitele. Svou první voskovou figurínu, takřka dokonalou podobiznu osvícenského filozofa Voltaira (1694–1778), vytvoří v šestnácti letech. A nezůstane jen u něj.

V dalších letech se s úspěchem pouští do státníka Benjamina Franklina (1706–1790), filozofa Jeana Jacquese Rousseaua (1712–1778), ženevského bankéře Jacquese Neckera (1732–1804) nebo rakouského císaře Josefa II. (1741–1790).

Vzkazky o jejích neobyčejných schopnostech postupně proniknou až do nejvyšších míst, kde upoutají pozornost madame Elisabeth (1764–1794), sestry mladého francouzského krále Ludvíka XVI. (1754–1793).

Mladá tvůrkyně dostává pozvání do Versailles, kde stráví několik let jako princeznina učitelka umění. Svým nadáním a vstřícností si brzy získá přízeň celé královské rodiny, jejíž členy může s jejich svolení zvěčnit pomocí vosku. V roce 1789 však idylka mizí v prvních záblescích Velké francouzské revoluce.

O vlásek unikne smrti

Rozlícený dav nejprve vtrhne do Curtiova salonu v Palais-Royal a sebere hlavy několika prominentů. Ty skončí nabodnuty na kopí jako symboly revolučního dění.

Bezprostředně po dobytí Bastily pak revolucionáři donutí Grosholtzovou, aby sejmula posmrtné masky z hlav, přinesených na hrotech kopí přímo od věznice.

V průběhu krvavého teroru vytváří voskové posmrtné masky popravených prominentů – mezi jinými také svých sympatizantů Ludvíka XVI. a Marie Antoinetty (1755–1793).

V červnu 1794 se málem sama ocitne mezi nimi, když je za své styky s královskou rodinou zatčena a poslána za mříže. Má již ostříhané vlasy, když je náhle bez vysvětlení propuštěna.

Na podzim téhož roku umírá Philippe Curtius a zanechává Marii celou svou voskovou sbírku. Rok nato si dívka bere inženýra Françoise Tussauda. Je to nešťastné spojení.

Z manžela se vyklube příživník, hazardní hráč a alkoholik, přesto se do dějin rozhodne zapsat pod jeho příjmením. Zděděné expozici dává nový název – Madame Tussauds.

Je čas se usadit

Porevoluční doba však podobným podnikům příliš nepřeje. Salon nevydělává a Tussaudová se proto v roce 1802 rozhodne rodnou zemi opustit a spolu s dětmi a kompletní sadou figurín se přesouvá do Londýna.

Tady nejprve zkouší své výtvory představit v rámci magické podívané Paula Philidora, zisky ale nejsou nikterak závratné. Návrat do Francie však vhledem k Napoleonovým válečným výbojům nepřipadá v úvahu.

Začne tedy se svou sbírkou kočovat od města k městu po Velké Británii a Irsku. A má úspěch. Návštěvníci si znovu připomínají tváře popraveného francouzského krále a královny i významné momenty minulé doby – korunovace nebo podpisy mírových smluv.

V roce 1835 už ji věčné cestování začíná zmáhat. Rozhodne se usadit a na Baker Street v londýnském obvodu Westminster zřizuje první stálou expozici.

Její součástí je i síň hrůzy, ve které jsou k vidění některé oběti Francouzské revoluce i strach nahánějící sebranka známých vrahů a jiných kriminálníků.

V roce 1838 sepíše své paměti a o čtyři roky později přispěje do muzea posledním exemplářem – vlastní voskovou podobiznou. Ta dnes vítá návštěvníky při vstupu do muzea. Pak podnik předá synům a odchází na odpočinek. Smrt ji zastihne ve spánku, 16. dubna 1850. Je jí 88 let.

Série katastrof

V roce 1884 se muzeum stěhuje na Marylebone Road, kde sídlí dodnes. A to navzdory několika pohromám, které místo postihly.

V roce 1925 poškodí požár část expozice, jádro kolekce, včetně historických exponátů, se naštěstí podaří dostat před plameny včas do bezpečí.

Svou daň si v podobě zničených exemplářů vybírá i zemětřesení (1931), sérii katastrof pak dovrší bombardování Londýna v roce 1940. V současné době je muzeum voskových figurín Madame Tussauds rozsahově největší za celou svoji dosavadní existenci.

V pobočkách po celém světě je k vidění přes 2 000 figurín, od urozených panovníků a politiků, hvězd hudebního a filmového nebe až po známé sportovce, vědce a pohádkové bytosti. Původní práce madame Tussaudové jsou ale k vidění pouze v Londýně.

Svůj otisk v podobě voskové madame du Barry, jakožto nejstarším dochovaným exponátem, tu má i Philippe Curtius.

madametussauds.com, loc.gov, mashable.com, commons.wikimedia.org, yahoo.com
Související články
Historie
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
Čeští obrozenci to v minulosti neměli jednoduché. Mnozí se potýkali s velkou nepřízní osudu. Přesto se mu dokázali postavit. Jací byli doopravdy? Přinášíme zajímavosti o nich, které v hodinách češtiny většinou nedozvíte. V roce 1793 se František Martin Pelcl (1734–1801) stává prvním profesorem českého jazyka na Pražské univerzitě. Ačkoliv patří k zapáleným vlastencům, snaha získat profesuru nejprve historie, kde neuspěl, […]
Historie
Nepolapitelná špionka vraždila nacisty silou pěti mužů
Žena v roli špionky se v historii mnohokrát osvědčila. Jednou z těch slavných je Nancy Wakeová. Prokáže neuvěřitelnou odvahu. Ačkoliv jí mnohokrát jde o krk, s německými nacisty nemá slitování. Australanka Nancy Wakeová (1912–2011), žijící od roku 1932 v Paříži, se po obsazení Francie v létě 1940 společně se svým manželem Henrim Fioccou (1898–1943), zapojuje do odboje. Už v listopadu 1942 po […]
Historie
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
reklama
zajímavosti
Neuvěřitelná záchrana. V zaplavené jeskyni Tham Luang šlo o minuty
Vápencové jeskyně zvané Tham Luang, nacházející se v Horách Spící dámy, jak se toto majestátní pohoří nazývá, jsou krásným kouskem původní přírody. Množství krasových útvarů, tůňky, vodopády a samozřejmě vlhkostí se lesknoucí stěny hlubokých a dlouhých jeskyní lákají turisty i místní. Ovšem jen do chvíle, než se z nich stane smrtící past. Do Thajska pomalu přichází letní […]
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
reklama
záhady a tajemství
Řádil ve Francii lidožravý vlk?
Několik let před Velkou francouzskou revolucí došlo v zapadlém regionu jižní Francie k sérii drastických úmrtí. Na venkovany útočila podivná šelma. Několik let unikala lovcům a nechávala za sebou desítky obětí. Začalo se jí říkat Gévaudanská bestie. Je léto 1765 a mezi vesničany panuje strach. Krajem se už přes rok potuluje zabijácká příšera. Bojí se i služebná faráře, devatenáctiletá Marie-Jeanne […]
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz