Využívají své moci, i pokoutně tráví rodinné příslušníky či ty, kteří udělají tu chybu a důvěřují jim. Přestavíme vám šestici nepříliš známých žen, které si nezadají s obávanými sériovými vrahy!
Devět litrů vody pro movitou travičku
Kdo: markýza de Brinvilliers
Kde: Francie
První obětí markýzy Marie-Madeleine-Marguerite d‘Aubrayové (1630–1676) se v roce 1970 stane markýzin otec Antoine Dreux d‘Aubray, po něm přijdou na řadu její bratři Antoine d‘Aubray a François d‘Aubray.
Z milenců jsou rázem bohatí dědici. Marii to nestačí, travičství se stane jejím koníčkem. Údajně má navštěvovat nemocnice a zabíjet chudé pacienty! V roce 1675 se začíná stahovat smyčka spravedlnosti.
Markýza se pokusí utéct do Anglie, ale je zatčena a odsouzena k smrti. Popravě předchází mučení – během něj do ní vyšetřovatelé nalijí devět litrů vody! Teprve poté jí setne kat hlavu a tělo spálí na hranici.
Sadistická zrzka zabije přes 40 lidí
Kdo: Catalina de los Ríos y Lisperguer
Kde: Chile
V Chile 17. století vlastní rozsáhlé pozemky, tak na nich buduje prosperující statky. Aristokratka Catalina de los Ríos y Lisperguerová (1604–1665) se umí otáčet. Muži na ní mohou oči nechat pro její rudou hřívu.
V jejích genech se mísí španělská, německá a indiánská krev. Jedna věc ale na první pohled vidět není: její perverzní sadistické sklony. Vybíjí si je na inquilinos, chilských dělnících, kteří budují její farmy.
Charismatická zrzka se stane symbolem španělského útlaku, vždyť zavraždí více než 40 inquilinos, především žen! Je sice souzena, ale trest smrti ji nečeká. Zemře v 60 letech.
Od pokusů na morčatech k vraždám
Kdo: Jane Toppanová
Kde: Massachusetts, USA
„Vzrušovalo mě sledovat pacienty, jak balancují na hraně života a smrti,“ přizná v roce 1902 zdravotní sestra Jane Toppanová (1857–1938). Svůj trénink začíná v nemocnici v Cambridgi. Už tady testuje účinky morfinu a dalších látek na morčatech.
Když zemře několik pacientů, nikdo ji nepodezírá. Jenže její smrtící žně pokračují i v roce 1889, po přeložení do massachusettské hlavní nemocnice. V roce 1901 se Jane nastěhuje ke vdovci Aldenu Davisovi.
Z pečovatelky se stává vražedkyně – zabije Davise i jeho dvě dcery! To si pro ni již přijde policie. Jane se přizná ke 31 vraždám. Zbytek života stráví v ostře střeženém blázinci.
Na manžely pořádá arsenové žně
Kdo: Mary Ann Cottonová
Kde: Durham, Anglie
Břišní tyfus. Tak zní oficiální důvod úmrtí několika dětí, manželů a dalších blízkých lidí Mary Ann Cottonové (1832–1873).
20letá Mary si roku 1852 bere horníka Williama Mowbrayho, mají spolu osm dětí, z nichž sedm skolí údajný břišní tyfus. Na střevní onemocnění ale brzy umírá i William. Mary dostane vdovecký důchod.
Od pohřbu neuplynul ještě ani rok a 28. srpna 1865 se žena vdává znovu – za George Warda. Scénář se opakuje. Zavraždí také manžela Fredericka Cottona i jejich společné děti a dokonce i milence!
Na policejní stanici přijdou vzorky z pitvy posledních obětí. Obsahují smrtící dávku arsenu. Soud začíná 5. března 1873. Mary otrávila přinejmenším 21 lidí! 24. března 1873 se vražedkyně zhoupne na oprátce v Durhamu v severovýchodní Anglii.
Plačku čeká gilotina
Kdo: Hélène Jégadová
Kde: Francie
Truchlí, pláče a modlí se za spásu duší svých bližních. Koho by napadlo, že právě ona, francouzská služka Hélène Jégadová (1803–1852), má zemřelého kněze na svědomí? A nezůstane jen u něj.
V domácnostech, kde slouží, se až podezřele často umírá. Celkový počet mrtvých za 18 let řádění Hélène dosáhne přinejmenším na 36 lidí. Služtička totiž s oblibou vaří – polévky z arsenu! Vražedkyně je navíc kleptomankou. Prozradí ji až pitva jedné z obětí. 26. února 1852 skončí travička pod gilotinou.
Šlechtična dožije v klášterních kobkách
Kdo: Darja Saltyková
Kde: Rusko
Ruská šlechtična Darja Saltyková (1730–1801) miluje mučení služebnictva, většinou žen a mladičkých dívek. Na bohatém panství žije se dvěma syny a velkým počtem poddaných.
Ti si často stěžují na nevyšetřená úmrtí Darjiných komorných, kuchařek i dalších děvčat, nikdo je však neposlouchá. Změna přijde až s rokem 1762, když na ruský trůn usedá Kateřina Veliká (1729–1796).
Případ sadistické Darji se konečně dostane i na její stůl. A ihned jej nechá vyšetřit. Šlechtičně se podaří prokázat 38 vražd, ale možná zabila až 147 lidí! Roku 1754 byl však v Rusku zrušen trest smrti.
Saltyková je proto odsouzena k doživotnímu žaláři ve sklepeních moskevského kláštera.