Prodej odpustků, upálení mistra Jana Husa či Jeronýma Pražského, radikální zatýkání nespokojených lidí. To vše vede k situaci, která se nesmazatelně zapíše do českých dějin…
Královských měst, kde na radnicích převažují v roce 1418 zastánci Husova učení, je asi třetina, mezi nimi i Praha. Druhá třetina je katolická. A ta poslední? V té se to mele půl na půl. 6. července 1419 dojde k výměně Novoměstských konšelů.
Purkmistrem se stává Jan Podvinský (?–1419), který okamžitě zasáhne proti husitům.
Nechybí ani Jan Žižka!
Vyloučí žáky z husitských škol a zakáže shromažďování lidu po Praze. Zatýká se jako na běžícím páse – a v kobkách skončí i přívrženci kazatele z kostela Panny Marie Sněžné, Jana Želivského (1380–1422). Je 30. července 1419 dopoledne.
Před kostelem Panny Marie Sněžné to vře. Želivský zrovna skončil své kázání. a rozhořčený dav, ozbrojený sudlicemi a kopími, se vydává za svým knězem. V čele kráčí také dvořan a tvrdý voják Jan Žižka z Trocnova (1360–1424).
Alespoň dle svědectví Vavřince z Březové, dobového autora Písně o vítězství u Domažlic a Husitské kroniky.
Marné naděje Podvinského
U kostela svatého Štěpána ve Štěpánské ulici se dav zastaví a přijímá z kalicha. Pak se vydá dolů k Dobytčímu trhu (dnešnímu Karlovu náměstí). Zastaví se až pod radniční věží. Tady se k němu přidá i chudina.
Podvinský se vykloní z okna a snaží se dav překřičet. Nepomáhá ani křik, ani domlouvání. Purkmistra nejspíš překvapí, když vidí v čele vzbouřenců Žižku.
Václav IV. sice odjel na Nový Hrad, aby si od únavné politiky odpočinul při lovu v kunratických lesích, ještě před odjezdem však vydal jasné rozkazy. Podkomoří Jindřich Bechyně z Lažan měl za úkol proti problematickému davu zakročit. To se ale nestane, možná proto, že je sám husita.
Žně zubaté
Jan Želivský zatím přivádí dav do finálního „varu“. Zřejmě na jeho popud letí z oken radnice první oběti – husité nejdřív vyhodí purkmistra a pak dalších devět lidí. Kdo se nenapíchne na kopí, toho dav dorazí. Kolik přesně bylo obětí není úplně jisté dodnes.
Otěže moci do rukou chytá Jan Želivský. Jeho osud se ale brzy zpečetí. Václava IV. postihne po zprávě o pražské defenestraci srdeční záchvat a umírá 16. srpna 1419. Jana Želivského popraví rozhádaní husité na Staroměstské radnici 9. března 1422.