Zdá se, že nejtvrdším mrazům odzvonilo. Teploty se ve většině republiky nesnižují pod –3 stupně a leckterý pes tak může přebývat místo v domě na zahradě.
Do léta však zbývá ještě moře času a správnému páníčkovi nezbývá, než psa vybavit pořádným venkovním bydlením. Jinak jej vystavuje možnému podchlazení, provázenému vleklými potížemi s močovým ústrojím.
Jako první při budování psí boudy vybíráme materiál. Budete-li boudu kupovat, narazíte i na mnoho plastových modelů, které však nejsou pro zimní měsíce většinou vhodné (a jsou-li, zatočí se vám z jejich ceny hlava).
Pro výrobu samo-domo volíme dřevo. K němu přidáme pro dobré izolační schopnosti i polystyren. Velikost boudy se liší dle vzrůstu psa. Uvnitř nechť se může postavit na všechny čtyři a otočit.
Menší není pohodlná, větší si těžko zahřeje. Pokud jde o tvar, vybíráte základně ze dvou – první představuje vlastně prostou stlučenou krabici, druhý má šikmou střechu – což je praktické, ovšem těžší k výrobě.
Musíte seřezávat bočnice (popř. přední i zadní stěnu, dle toho, kam chcete střechu svažovat) a nezapomenout udělat jednu ze stěn menší, než je protilehlá.
Prkno na střechu použijte větší, aby mělo přesah nad otvorem (vchodem) a bránilo tak nepříznivému počasí v přímém útoku.
Šikmá střecha lépe odolá dešti, ale na prostou rovnou desku si pes může vyskočit a pozorovat okolí. Nejlepších izolačních schopností levně docílíte, uděláte-li boudu dvojitou. První vrstva venkovní – dřevo.
Druhá vrstva polystyren v podobě izolace a třetí vrstva opět dřevo. Do vnitřní části můžete použít i tenčí prkénka, jejich hlavní funkcí se stane uchování polystyrenu, který by mohl jinak rychle padnout za oběť drápkům a zubům čtyřnohých kamarádů.
Základní bouda tedy stojí. Ovšem chybí jí poměrně důležitá věc: podlaha. Hodláte-li psí pelech vystlat řádnými dekami a podobnou izolací, stačí na podlahu silné dřevo.
Jinak nic nezkazíte postupem dvojité stěny s polystyrenem uvnitř, ale vzhledem k váze, kterou podlaha nese, bude vhodné okraje polystyrenu i obou částí dřeva podepřít pevným materiálem – třeba opět dřevem.
Vytvoříte vlastně krabici bez víka (spodní část bude na zemi), do které vložíte polystyren. Druhou desku, ono víko a tudíž podlahu, na které se bude pes rozvalovat, přibijete navrch.
Zdá-li se toto příliš složité, existuje jednodušší způsob izolace – zvedněte boudu pár centimetrů nad zem. Prostě pod ni přitlučte několik dřevěných soklíků.
Na závěr, pro nepříznivé počasí, potáhněte střechu vodě odolným materiálem, popř. zvolte zdravotně nezávadný kvalitní vodě odolný nátěr.
A považujete-li se za kutila schopného a projektanského, postavte boudičku o něco větší a udělejte pejskovi malou předsíňku. Nebude mu tak dovnitř foukat.