Zdatný obchodník, statečný bojovník, muž, který vyčníval nad ostatní natolik, že v cizí zemi dosáhl postavení knížete. Do historie vstoupil jako Sámo – první vládce sjednocených slovanských kmenů. Co o něm ale skutečně víme?
Krom zápisu v kronice burgundského mnicha Fredegarda historické prameny o životě kupce Sáma mlčí. A navíc – i kronika tohoto tajemného mnicha má dle dnešních historiků hned několik autorů.
Z jediného písemného svědectví se dozvídáme příběh o muži jménem Sámo (?–658/659), původem Frankovi. Víme, že patří k západogermánskému kmeni sídlícímu od třetího století u Rýna. Sámo přijde konkrétně ze seinského kraje.
Ten bychom našli ve Francii, v místě dnešního burgundského města Sens, přibližně 100 kilometrů od Paříže.
Samuel, nebo Samoslav?
A tady záhada začíná. Už jen jméno Sámo je předmětem diskuzí. Někteří je považují za zkrácení jména Samuel, a máme tu legendu o židovském původu prvního slovanského vladaře.
Jiní poukazují na to, že „sámo“ je obecné označení náčelníka či vůdce používané slovanskými kmeny. Objevuje se také možnost Samoslav, pak by ale Sámo byl původem Slovan.
Tak či onak, Sámo spojí na obchodní cestě zájmy kupců do ozbrojeného útvaru. Jak píše Fredegarova kronika neboli Historia Francorum, Slovani jsou v čase Sámových obchodních výprav sužováni smělostí Avarů, kteří je verbují do předních řad vojenských tažení.
Kronika prozrazuje i intimnější detaily: „Přicházeli přezimovat ke Slovanům, ženy Slovanů a jejich dcery si brali do lože.“
Pobijte je mečem!
Pohár trpělivosti přeteče právě ve chvíli, kdy mezi Slovany pobývá Sámo. Kupec se připojí k tažení proti Avarům a „tam prokázal proti Hunům takovou užitečnost, že to bylo hodno podivu, nesmírné množství jich bylo pobito mečem Vinidů.
Vinidé zvolili ho králem nad sebou a šťastně u nich vládl 35 let“. Hunové jsou příbuzní Avarů, kteří v textu splynou v jedno etnikum. A tajemní Vinidové? To je v tomto případě nepřesné pojmenování slovanských kmenů.
35 let relativního míru
Kronika píše o 12 manželkách z řady slovanských rodů, s nimiž má Sámo 22 synů a 15 dcer. Jak může taková rodina fungovat? Ve smíšených manželstvích s Avary si slovanské ženy zachovávají jistý díl práv, mohou mít tytéž výsady i manželky a dcery Sáma?
O tom nejsou záznamy. Slované kroniky nepíší. Dá se předpokládat, že po tu dobu vládne mír, s výjimkou tažení Franků na dodnes neprokázané centrum Sámovy říše, Wogastisburg, a Sámovi Slované nepodnikají výboje vůči okolním státům.
Hrrr na Dagoberta!
Další událost, o které se zmiňuje Frenegardova kronika, je Sámův spor s vyslanci Franského krále Dagoberta I. (603–639). Ten vyústí v tažení franských vojsk proti Sámově říši a pro Sáma vítěznou bitvou u Wogastisburgu.
Záminkou pro tento spor se stane údajné zavraždění franských kupců na slovanském území. Sámo zemře kolem roku 658 – nebo o rok později. O osudu jeho potomků nevíme zhola nic.
Vyskytnou se legendy ztotožňující Sáma s praotcem dynastie Přemyslovců, případně, že bájný vojvoda Krok, otec kněžny Libuše, je Sámovým synem. Někteří uvažují, že vládcové Velké Moravy pocházejí ze Sámovy krve. Ale kde je pravda?