Itálii mají rozdělenou pečlivě podle sfér moci. I tak mezi nimi dochází k přestřelkám, do kterých se není radno připlést. Epocha Plus vás seznámí s šesti slavnými mafiánskými rodinami a jejich osudy.
1.
Tři procenta od mafie
Organizace: ‚Ndrangheta
V nejjižnějším cípu italské boty leží prosluněný region Kalábrie, v němž působí skupina, známá jako ‚Ndrangheta. Ačkoliv toto jméno není v Evropě příliš známé, její původ lze vysledovat až do poloviny 19. století, od kdy stále vzrůstá její vliv.
Podobně jako u sicilské Cosa Nostry má přesně určenou hierarchii – od nejvyšších šéfů přes řadové členy až po nejníže postavené spolupracovníky. Na konci 20. století patřila mezi nejmocnější italské zločinecké skupiny.
Odhaduje se, že aktivity ‘Ndranghety tehdy tvořily kolem tří procent italského HDP.
2.
Z venkova až do řeže mezi klany
Organizace: klan Greco
Klan Greco vzniká na začátku 20. století, kdy ho na sicilském venkově zakládá společný předek Salvatore Greco. Příslušníci této mafiánské skupiny a rodiny zároveň patří mezi nejvlivnější ze sicilské odnože známé jako Cosa Nostra.
Uzavřený rodinný klan má mít velkou moc po celé 20. století a zúčastní se i bojů během první palermské války mafií, které vypuknou po roce 1960.
3.
Bojí se ho i otrlá konkurence
Organizace: Corleonský klan
Corleonský klan (v italštině nazvaný Corleonesi ) ovládá sicilskou Cosa Nostru zejména v 80. letech předchozího století.
Tato frakce nese svůj název podle sicilského města Corleone, odkud pochází jeho zakladatel a dlouholetý šéf Luciano Leggio (1925–1993).
Někdejší boss je proslulý jako tvrdý a mazaný muž, kterého se obávají i otrlí členové dalších mafiánských rodin. Díky tomu se zpočátku podceňovaný klan dostane navzdory soupeřům z Palerma až na samý vrchol moci, kde se dlouho drží.
4.
Pamatuje napoleonské války
Organizace: Camorra
Prehistorie mocné Camorry se má datovat až do 16. století, kdy vzniká v okolí Neapole jako následnice španělské tajné středověké organizace Garduňa.
Samotná mafie, používající jméno Camora, existuje v jižní Itálii od období let 1799–1815. Jejímu vzniku napomáhá mocenské vakuum v éře napoleonských válek. Současně již tehdy existují v Neapoli první herny, kde se soustředí podhoubí organizace.
Na rozdíl od jiných mafiánských skupin je Camorra méně centralizovaná, proto mezi jejími skupinami často propuká boj o moc – ať už v domovské Kampánii nebo i v jiných místech Itálie.
5.
Pašují zbraně v duchu katolické tradice
Organizace: Sacra Corona Unita
Sacra Corona Unita působí v Apulii ležící na jihovýchodě Itálie. Patří mezi nejmladší z nelegálních italských skupin. Vzniká teprve před 30 lety, když se ještě nazývá Nuova Grande Camorra Pugliese.
Její zakladatelé pokládají za důležité nábožensko-rituální pozadí klanu. Pro postup jejích členů do tří rozdílných úrovní mafie jsou pořádány obřady vycházející z katolické víry.
Kromě toho mají zvyky Sacra Corony částečně vycházet ze starších tradic Camorry a ‚Ndranghety. Členové apulijské mafie se mají specializovat na pašování lidí, zbraní a dalších komodit přes Jaderské moře z Albánie a zemí bývalé Jugoslávie. Odhady hovoří o tom, že se tato skupina skládá asi z 50 rodů o 2000 lidech.
6.
Neuchrání je ani spojenci v zahraničí
Organizace: Mala del Brenta
Mala del Brenta, nazývaná též jako Mafia del Piovese, vznikla poněkud výjimečně v severoitalském regionu Benátsko. Od 60. let minulého století začínají někteří z jihoitalských mafiánských bossů i řadových členů pronikat do regionu poblíž Benátek a Padovy.
Skupina vychází z kombinací zvyku jihoitalských skupin a je rozdělena na několik podskupin, působících částečně samostatně. Její největší rozkvět nastává před 20 lety, kdy mimo jiné pašuje zbraně do válkou zmítané Bosny a Chorvatska.
Přestože má mít Mala del Brenta vlivné spojence i v jiných zemích, je většina jejích členů v 90. letech minulého století zatčena italskou policií.