Domů     Karel Koželuh: Český všeuměl učil tenis největší americké boháče!
Karel Koželuh: Český všeuměl učil tenis největší americké boháče!
27.11.2016

Starokolínskou ulicí v Klánovicích nedaleko Prahy projíždí osobní vůz. Míří směrem od Prahy. Náhle je slyšet rána, naráží do nákladního auta před sebou.

V troskách sešrotovaného vozu umírá 27. dubna 1950 jeden z nejvšestrannějších českých sportovců všech dob, Karel Koželuh.

Koželuhovic rodina s jedenácti dětmi, sedmi chlapci a čtyřmi děvčaty, se schází ve vršovickém bytě kolem stolu. Všichni včetně pětiletého Karla Koželuha (1895–1950) visí tátovi na rtech.

„Budeme se stěhovat,“ oznamuje dětem čerstvou novinku táta Koželuh. Byt v pražských Vršovicích už je jedenáctičlenné rodině těsný, a proto ho vymění za větší na Letné, hned vedle tenisových kurtů. Stěhování zřejmě předurčí Karlíkův osud.

Se sourozenci tráví každou volnou chvíli na dvorcích. „Tati, chtěl bych chodit sbírat míčky. Můžu?“ naléhá Karel na tátu. Otec mu nebrání. Nejde jenom o zábavu, ale i dobrý výdělek. Se sourozenci tráví na kurtech každou volnou chvíli.

Jakmile je klid, František, Josef, Karel, Antonín a Marie Koželuhovi si zkoušejí i pinkat. Někdy se poštěstí, že jim dokonce někdo půjčí raketu.

Poráží všechny sourozence

Netrvá dlouho a Karel dokáže úspěšně přehrát všechny svoje sourozence. Má talent a je dříč, všímá si chyb druhých. „Budu jezdit do Břežánek trénovat,“ chlubí se sourozencům, jakou dostal nabídku. „Nesmysl, je ti jenom dvanáct let,“ odbudou ho bratři a sestry.

Karel ale nelže. Dva roky jezdí do Břežánek, které ve svých čtrnácti letech vymění za mnichovský tenisový klub Iphitos. Dostane byt a stravu i příjemnou odměnu 80 marek za měsíc. Denně trénuje, opravuje chyby svých svěřenců.

Jenže jenom tenis mu nestačí – rád by hrál ještě hokej i fotbal a do Prahy je z Mnichova také daleko. Vrací se proto domů. Začíná hrát fotbal jako pravé křídlo na Spartě, v hokeji se dostane do A mužstva.

Po 1. světové válce získává místo v teplickém fotbalovém klubu, který má tehdy mezi fanoušky dobrý zvuk.

Váhání i mezi hokejem a fotbalem

Odtud je už jen krůček do československé fotbalové reprezentace. Útok v čele s Koželuhem na Letné poráží v roce 1923 Itálii 5:1. Fanoušci šílí. Dva roky poté se objevuje i v hokejové reprezentaci. Ani tady rozhodně není do počtu, naopak.

Mužstvo se postará o tři výhry nad Rakouskem, Belgií a Švýcarskem. Tenisoví, hokejoví i fotbaloví funkcionáři Koželuha přemlouvají, aby se věnoval jenom jejich sportu. Pro Karla to není jednoduché rozhodování. Miluje hokej, fotbal i tenis.

Nakonec se ale rozhodne pro třetí možnost. Může za to tenisový turnaj v roce 1925 ve Vídni, kde porazí Francouze Paula Fereta (1901–1984).

Šéf týmu francouzských tenistů Jean Borotra (1898–1994) ho přesvědčí, aby přijel do Francie na mistrovství světa. Nechá se přemluvit a v roce 1925 proto Koželuh vybojuje v Deauvillu mistrovský titul v profesionálním tenise.

Komunistům není po chuti

Následují další turnaje, šestkrát zvítězí v Bristol Cupu, nejprestižnějším turnaji profesionálů. Angličané si ho v roce 1931 pozvou jako trenéra svého týmu pro Davisův pohár. Otevírá se mu i Amerika.

S americkým tenistou Wiliamem Tatem Tildenem (1893–1953) pořádá exhibiční turné. Postupně se ale jeho kariéra profesionálního hráče chýlí ke konci.

Píše se rok 1937, když potřetí vyhraje mistrovství USA. Jenže začíná mít problémy se šlachami a prsty a nakonec musí jít na operaci obou rukou. Když je 30. září 1938 podepsána mnichovská dohoda, československé velvyslanectví mu doporučí zůstat v Americe.

Výtěžky svých exhibičních utkání pak Koželuh používá pro podporu Červeného kříže a českých vojáků v zahraničí. Usazuje se na Floridě a trénuje. O klienty z řad těch největších boháčů rozhodně nemá nouzi.

Patří mezi ně třeba Henry Ford mladší (1917–1987), Rockefeller. Od Forda dostane za první lekci dokonce luxusní vůz. Žije si jako v bavlnce, ale přesto se po válce rozhodne vrátit domů, kde v letech 1947–1949 působí jako nehrající kapitán čs.

daviscupového týmu. Komunistům ale sláva výjimečného sportovce, který léta žil v Americe, moc nevoní. Když se zabije v autě, v novinách vyjde jenom krátká noticka:

„Při automobilové nehodě v Klánovicích u Prahy zahynul Karel Koželuh, vynikající reprezentant ČSR v tenise, kopané a hokeji“.

Foto: cartesmaximum.blogspot.com, roadandtrack.com, digitalcommonwealth.org, wikimedia.org, tt.tennis-warehouse.com
Související články
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn