Domů     Hippies: Dva roky plné sexu, drog a květin!
Hippies: Dva roky plné sexu, drog a květin!
24.11.2016

Celé San Francisco je na nohou. Do parku Golden Gate se valí tisíce mladých lidí. Mají dlouhé vlasy, volné oblečení a zavrhují všechno, co je nedotknutelné pro jejich rodiče –práci, víru, usedlý rodinný život.

Sedají na travnatou zem, která se pod jejich náporem během chvíle mění v mraveniště. Bezstarostná atmosféra je prosycena vůní omamných látek, květin a svobody. Nenásilná světová revoluce začala.

Píše se 14. leden 1967. Slunná Kalifornie vítá nové ráno a s ním i tisíce nadšenců, kteří dorazí na happening Human Be-In. Protestují tu proti zákazu LSD, ale také poprvé společně veřejnosti představují svůj životní styl.

Říkají si hippies, žijí okamžikem, bojují proti konzumní společnosti a jejich odkaz změní celý západní svět.

Děti okamžiku

Jejich pohled na svět ovlivní hlavně nepoddajná generace beatniků – mladých umělců, kteří v 50. letech vystupují proti nenasytné americké společnosti.

Když se její představitelé Michael McClure (*1932), Lawrence Ferlinghetti (*1919) nebo Gary Snyder (*1930) později nastěhují do sanfranciské čtvrti Haight-Ashbury, začínají se sem jako působením magnetu sjíždět mladí z celých Států.

Chtějí svobodu a život „jen pro ten dnešní den“. Mysl a hranice poznání si rozšiřují LSD a marihuanou. Žijí pohromadě v širokých komunitách, oblékají se do pestrých barev a sdílejí mezi sebou vše, od lásky až po peníze.

Oslava života

Na potkání rozdávají květiny, jedno ze svých poznávacích znamení, stejně jako ukazováček a prostředníček, proměněný ve známé gesto vítězů. K životu nepotřebují prakticky nic. Drobné vyžebrají, k snědku se vždycky něco najde. Žijí mírem, nezávazným milováním.

Odmítají probíhající válku ve Vietnamu. Když jim v roce 1966 vládní představitelé udělí políček ve formě zákazu LSD, odpoví hippies v lednu 1967 mamutí akcí nazvanou Human Be-In, na kterou se do San Franciska sjede 25 000 lidí.

Zamilované léto

Zpětná ozvěna svolané akce je obrovská. Bosé nohy hippies zaplavují kalifornské ulice a prošlapávají cestu dalším přistěhovalcům. Zlatá éra květinových dětí je tady.

Tvrdí se, že téměř každá druhá rodina ve Spojených státech pohřešovala v té době svého potomka, který se rozhodl k nim připojit. Jejich styl života se jako rozbouřená řeka rozlévá do celého světa.

Nezkrotné vlasatce začínají brát vážně i média, cestovní kanceláře nabízejí zájezdy do Kalifornie s názvem „Na skok k hippies“. Ti v té době žijí hlavně láskou, silnou, nezávaznou a nespoutanou.

Události po Human Be-in proto dostanou název podle ní – Summer Of Love tedy Léto lásky.

Miluj, neválči!

Žijí také hudbou, kdo jiný přece více symbolizuje odpor vůči konzumu než rockoví muzikanti. Vrcholem tohoto období je pak 16. června 1967 rockový festival v Monterey asi 180 kilometrů jižně od San Franciska.

Po tři dny se pódium plní řadou hudebních hvězd, od nezkrotné Janis Joplin až po kytarového mága Jimiho Hendrixe.

Okolní louky zaplní na 50 000 (jiné prameny uvádějí dokonce 90 000) vděčných posluchačů, naprosto oddaných svému vlastnímu světu. Vzduchem létají hesla jako „Make Love, not war“ – Miluj, neválči, nebo „Give peace a chance“ – Dej šanci míru.

Vše však bez jakékoliv známky agrese (tu projeví jen Hendrix, když na konci svého vystoupení zapálí a roztříská kytaru).

Flákače a neplatiče nechceme!

Po zdolání vrcholu ale přichází pád. Neustálý příliv turistů a čumilů působí uvnitř komunity rozpory. Čtvrť Haight-Ashbury přitahuje kroky ztroskotanců a zlodějů, kteří se zde v anonymitě davu schovávají před zákonem.

Roste počet drogově závislých, dětí narozených mimo manželství, stejně tak svobodných matek. Skrz prsty se na „hipíky“ začíná dívat i veřejnost. „Obyčejným“ Američanům vadí jejich nechuť k práci a neplacení daní.

Po hromadném pálení povolávacích rozkazů do Vietnamu mají na krku i úřady.

A když národní garda na pokyn guvernéra Kalifornie Ronalda Reagana 15. května 1969 násilně potlačí skupinu hippies, kteří zaberou obří parkoviště ve snaze změnit ho na park, zdá se, že je s květinovými dětmi definitivní konec.

Ještě jednou proti všem

Přesto se hnutí v srpnu 1969 ještě jednou sjednotí. Přichází totiž Woodstock, legenda mezi hudebními festivaly. „Bylo to jako v ráji.

Komu nevadilo problematické hygienické zázemí, strašná spousta lidí a nejrůznější názory na to, jak to na světě právě chodí, musel být nadšen. Užívali jsme si darů života a já osobně jsem se na tom festivalu vyspal se sedmi ženami.

Dvě z nich jsem neznal ani podle křestního jména,“ popisuje jeho atmosféru jeden z návštěvníků. Přes půl milionu lidí tu na poli, severozápadně od stejnojmenného města, za asistence hudebních hvězd, v klidu a míru naposledy masově hlásá svá poselství.

Slunce míru zapadá

To už však nad Woodstockem krouží hejno labutí se svojí písní. Po sérii nešťastných událostí se zlatá éra hippies i s tím, čemu věří, stává definitivně minulostí.

V témže měsíci zorganizuje chorý mozek Charlese Mansona (*1934), původně se tvářícího jako řadový hippie, brutální popravu manželky režiséra Romana Polanského (*1933), herečky Sharon Tateové (1943–1969).

Při festivalové odpovědi na Woodstock na závodním okruhu Altamont v Kalifornii ubodá v prosinci 1969 ochranka z řad motorkářského gangu Hells Angels černošského fanouška. Voda nad barevným mlýnem se definitivně zavře s příchodem 70. let.

Užitečný boj

S šířením lásky, porozumění a míru je konec. Vlasy padají pod ostrými hroty nůžek, a to, co po dlouhá léta každý hippie s nechutí odmítal, se teď stává každodenní náplní jeho života. Vracejí se do škol, pracují, vedou usedlý rodinný život typického Američana.

Přesto jejich boj proti konzumu nebyl marný. Veřejnost začíná být otevřenější k otázkám sexu, rasové diskriminace i práv menšin. „Byli jsme mladí, byli jsme upjatí, lehkomyslní a skoro k smrti vyděšení.

A bylo to tak správně,“ shrne později odkaz květinových dětí americký politický aktivista Abbie Hoffman (1936–1989).

Foto: britannica.com, thump.vice.com, all-that-is-interesting.com, http://lifehacklane.com, http://clickamericana.com
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina