Ačkoliv se má všeobecně za to, že Drákulovým hradem je Bran, ležící v samotném srdci rumunské Transylvánie, skutečnost je jiná. Vítejte na Poenari, skutečném hradě knížete Vlada Tepese.
Legendu o transylvánském upírovi a krvežíznivém knížeti jménem Dracula zná celý svět. Většina lidí je přesvědčena, že pravým sídlem této legendární postavy je hrad Bran nedaleko rumunského města Brašov. Jenže ten je jen pouhým lákadlem na turisty.
„Jediným hradem, který lze přímo spojovat s tímto středověkým vládcem, je Poenari.
Bylo to ideální sídlo pro věznění konkurentů či pro ukrytí pokladů,“ vysvětluje rumunský archeolog Dragos Mandescu. A ačkoliv z hradu už moc nezbylo, jde o místo s opravdu silnou atmosférou.
Prokleté místo?
Nenápadná zřícenina tyčící se na kopci nedaleko města Curtea de Arges, ke které vede 1500 příkrých schodů, je světem téměř zapomenuta. Přitom má bohatou historii a vztahuje se k ní několik zajímavých legend a kletba.
Tu prý způsobila krev tureckých dělníků, která tekla po zdech hradu při jeho výstavbě. Další pověst říká, že Drákula si hrad vybral kvůli démonovi v kopci, kterému zaprodal svou duši. Podle historiků ale nic z toho není pravda. Drákula prý hrad využíval, protože byl přesvědčený o jeho nedobytnosti.
Sebevražda manželky
Jeden příběh ale nevylučují ani historici. Kvůli blížícím se tureckým vojskům se v roce 1462 Drákula i se svou chotí Elisabettou, jejíž celé jméno je dodnes záhadou, uzavírá na hradě Poenari.
Dlouhé dny plné strachu z toho, že se obtížně přístupné sídlo podaří dobýt, Vladova žena nedokáže snést a v panickém záchvatu se vrhá z cimbuří do řeky pod hradem. Její duch prý dodnes zjevuje na hradbách zříceniny.