Maják. To slovo bylo symbolem naděje, že bouří a vlnami trápená loď nakonec dopluje do svého cíle. Mohlo by se zdát, že v éře různých satelitních navigací se majáky odeberou na zasloužený odpočinek. Leč, opak je pravdou.
Slouží námořníkům po celém světě dodnes. A mnohé z nich jsou skutečnými technickými i architektonickými unikáty.
Užitečnost majáků poznalo lidstvo už ve starověku. Jeden z nich, ten co stával na ostrově Faru poblíž egyptské Alexandrie, byl dokonce prohlášen za jeden z divů světa. Kdyby stál dodnes, stále by se držel v žebříčku nejvyšších majáků světa v první desítce.
Není třeba zdůrazňovat, že majáky slouží k orientaci lodí a vysílají na moře světelný signál. Dříve se o toto světlo starali strážci, kteří se stali symbolem osamocení.
Dnes jsou majáky většinou modernizovány a automatizovány, takže přímá lidská obsluha v nich není nutná. Optická soustava majáku pracuje buď s reflektorem, Fresnelovou čočkou, nebo kombinací obojího.
Cílem užitých systémů je koncentrace světla do jednoho směru, čímž se zvýší jeho intenzita a maják je pozorovatelný z větší vzdálenosti.
1. Zrádné útesy
Jeddah Light
Země: Saúdská Arábie
Výška: 133 m
Rok vzniku: 2002
Stavební materiál: beton a ocel
Nejvyšší maják světa stojí v saúdskoarabské Džiddě. Zajímavá struktura, nacházející se v severní části místního supermoderního přístavu, zaujme především koulí ve své vrchní části.
Tato stavba sice nebyla původně zamýšlena jako maják, měla být spíše ozdobou, ale v současnosti na sebe bere i navigační funkci.
Zdejší pobřeží totiž nemá dobrou pověst, zrádné jsou zejména četné korálové útesy a zlomy, kde i zkušení námořníci mají potíže s orientací.
2. Symbol věčného míru
Perry Memorial Monument
Země: USA
Výška: 107 m
Rok vzniku: 1915
Stavební materiál: žula
Ani druhý nejvyšší maják světa není primárně určen k orientaci lodí.
Více než sto metrů vysoký kolos připomíná bitvu u Erijského jezera z dob britsko-americké války, která probíhala v letech 1812 až 1815. Pomník má symbolizovat věčný mír mezi Velkou Británií, Kanadou a Spojenými státy americkými.
Stavba, kterou navštíví 200 000 lidí ročně, zároveň pomáhá plavidlům brázdícím vody jezera Erie, které je známé svým dopravním ruchem.
3. Svítí zeleně i červeně
Yokohama Marine Tower
Země: Japonsko
Výška: 106 m
Rok vzniku: 1961
Stavební materiál: ocel
Jokohamská ocelová konstrukce ležící při pobřeží Tichého oceánu, může vzdáleně připomínat Eiffelovu věž. Na rozdíl od předchozích dvou struktur, Marine Tower slouží v první řadě jako maják.
Jeho světlo lodě zachytí až ve vzdálenosti 32 kilometrů od pobřeží a do noci svítí střídavě zeleně a červeně. Věž byla postavena v roce 1961 a za jasného počasí je z ní vidět až na posvátnou japonskou horu Fudži.
4. Pamatuje zlaté časy
Ile Vierge Lighthouse
Země: Francie
Výška: 82,5 m
Rok vzniku: 1902
Stavební materiál: žula
Z éry zlatého věku námořnictva pochází nejvyšší maják Evropy, který naleznete ve francouzské Bretani. Na jeho vrchol vede 400 schodů a bílé světlo z věže probleskuje každých 5 vteřin do vzdálenosti 50 kilometrů.
Vzhledem k neklidnému moři v okolí jsou posádky lodí dodnes rády za jeho existenci. Jako většina slušně vychovaných majáků i tento umí o sobě dát vědět; v roce 1952 sem byla nainstalována mlhová siréna, kterou v roce 1994 nahradil radiomaják.
V sousedství věže se nachází její starší a menší bratříček. Ten pochází z roku 1845 a jeho 33 metrů výšky slouží dodnes jako podpora novějšího majáku.
5. Oblíbený cíl blesků
Faro di Genova
Země: Itálie
Výška: 76 m
Rok vzniku: 1128
Stavební materiál: kámen
Janovská věž hlídající severní pobřeží Ligurského moře je skutečnou památkou, vždyť byla postavena bezmála před devíti sty lety. Štíhlá čtverhranná kamenná struktura je na svém vrcholu korunována lucernou, odkud se světlo šíří na širé moře.
Funkční elektrifikace se maják dočkal v roce 1936. Za staletí své existence toho tato zajímavá stavba zažila mnoho.
Byla ostřelována vojsky francouzského krále Ludvíka XIV., nesčetněkrát do ní uhodil blesk, který v roce 1481 zabil i jednoho strážného a během druhé světové války jej poškodily britské a americké nálety.
V současnosti je v janovském majáku otevřeno muzeum zdejšího přístavu, nicméně světlo z něj po nocích do dáli stále svítí.