Ačkoliv si myslíme, že notoricky známá zvířata, se kterými se můžeme často setkat, známe, ledacos na nich nás může překvapit. Některé jejich podivuhodné anatomické znaky zcela přehlížíme. Řekli byste třeba, že šneci mají přímo odstrašující zuby?
Čtyři shluky očí
Těžce smrtelně nebezpečné medúzy čtyřhranky (Cubozoa) jsou vybaveny překvapivě vyspělými zrakovými orgány, kterým se říká ropalium. Ropalia mají hned čtyři na každém rohu těla.
Tvoří je shluk šesti oček, z nichž čtyři jsou jednoduchá a dvě mají velmi kvalitní čočku. I když čtyřhranky nemají centralizovaný mozek, vědci věří, že jsou schopny očima vnímat světlo, stín a tvar jiných živočichů nebo rostlin a také pohyb kolem sebe.
Nohy jako zavírací nůž
Na první pohled se zdá, že kudlanky nábožné mají přední pár končetin v podobě ozubených klepet, zakončených ostny. Ve skutečnosti tato zlověstná „klepeta“ představují obyčejné nohy, podobné jako zbylé dva páry jejich nohou.
Tyto takzvané loupeživé končetiny jsou ale přizpůsobené k uchvacování kořisti. Fungují jako střenka zavíracího nože: kudlanky kořist velmi rychle sklapnou mezi ozubenou holeň a chodidlo.
Falešní upíři
Pavouci vypadají, jako by nasávali potravu přímo dvěma odstrašujícími klepety, tedy spíš klepítky (chelicery). Chelicery mají dvě části a jsou zakončeny drápky, které jsou většinou jedovaté.
Ale upíři to nejsou – proces přijímání potravy pavouků je daleko složitější. Pavouk svou kořist nejprve klepítky kousne a pak jimi do oběti vstříkne jed. Takto připravenou lahůdku si vsune do úst, což je jen titěrný otvůrek bez čelistí a zubů.
Ústa vylučují trávicí enzymy, takže pavouk pak nasává do trávicího ústrojí už jen tekutou potravu jako ovocný koktejl.
Ženská prsa slonic
Slonice jsou jedny z mála savců, kterým příroda nadělila jen jeden pár cecíků. Jsou umístěné na hrudi obřích zvířat a obklopené tlustou vrstvou tukové tkáně. Je to vlastně pár prsou, přesně takový, jaké mají ženy.
Ani u našich blízkých příbuzných primátů podobné ústrojí nenajdete. Poměrně dlouhá a visací prsa slonic umožňují slůňatům sát mléko matek, i když vysoké slonice stojí na všech čtyřech nohou. Samice mláďata kojí dva roky.
Zuby jako břitva
Slimáci ani hlemýždi rozhodně nevypadají na to, že by vás mohli kousnout. A to je více méně pravda – nemají žádné čelisti a nejsou vlastně schopni kousat nebo žvýkat. Ale to neznamená, že by neměli zuby. Mají jich spoustu a jsou ostré jako břitva!
Jsou uspořádány do řad na svalu zvaném radula, což je vlastně jazyk, pokrytý zuby. Radula pracuje jako břitva s velkým množstvím čepelí, z nich každá usekne tenkou vrstvičku potravy.