Sdružení australských lékařů oficiálně vyzvalo lékárníky, aby ze své nabídky veškeré homeopatické přípravky stáhli. Údajně totiž neexistuje žádný důkaz, že by tyto látky pacientům pomáhaly.
Škodí tedy homeopatika, nebo pomáhají?
Neúčinný lék na rakovinu léčí chřipku
Prvním homeopatickým přípravkem bylo Oscillococcinum, které známe i z masivní televizní kampaně i u nás v Česku. Původně bylo vytvořeno jako lék téměř na vše od revmatismu po rakovinu, dnes se používá jako prevence proti chřipce.
Vyrábí se z vody, ve které je rozmíchána část kachních jater a srdce. Při homeopatickém ředění ale teoreticky připadá na 1 molekulu z kachních jater 10400 molekul vody. Jinými slovy je to vlastně jen voda s cukrem.
Zabrání infekci?
Australští lékaři však mají obavy zejména z tzv. homeopatické vakcíny. „Tento postup není prevencí onemocnění jako u běžného očkování, protože nezvyšuje množství ochranných protilátek.
Neexistuje žádný hodnověrný biologický mechanismus, kterým by tyto alternativy mohly zabránit infekci,“ vysvětlil Frank Jones.
V ohrožení mohou být nejen jednotlivci, ale dokonce celé komunity, kdyby se homeopatické vakcíny používaly ve větším měřítku jako alternativa k běžnému očkování.
Proč stát přispívá na homeopatika
Mohly se totiž znovu objevit choroby, které se zdají už vymýcené. „Nedostatek důkazů o výhodách homeopatie musí přimět lékaře a lékárníky, aby se k této léčebné metodě otočili zády,“ říká Jones. Podle odborníků mohou tyto látky působit maximálně jako placebo.
„Lidé, kteří se rozhodnou homeopatiky léčit sami bez porady s lékařem, mohou být ohroženi na životě,“ varuje Jones. Podle něj se pak lidé s vážnými zdravotními problémy dostanou k lékaři buď pozdě, nebo dokonce odmítají konvenční lékařské přístupy.
Lék bez účinné látky
Co to vlastně homeopatie je? Jde o alternativní léčbu používanou v nepozměněné podobě už od svého vzniku v roce 1796. Tehdy byl u jejího zrodu německý lékař a chemik Samuel Hahnemann (1755–1843).
Je založená na zkoumání pacienta a jeho symptomů jako celku, kterého potom jako celek i léčí. Používá vysoce ředěné látky, stupeň zředění je často tak vysoký, že se v přípravku s největší pravděpodobností nevyskytuje ani jediná molekula účinné látky.
V rozsáhlých studiích se nepodařilo potvrdit, že by měla homeopatie účinek lepší než placebo.