Domů     4x hygienické návyky: Myli se lidé ve středověku jenom dvakrát do roka?
4x hygienické návyky: Myli se lidé ve středověku jenom dvakrát do roka?

„Bůh spasí jenom ty, kteří jsou chudí, hladoví a špinaví,“ hlásají její představitelé a lidé se tím ke své škodě řídí. „Čistota je znamením bohatství, a to je hřích,“ vysvětlují kněží prostým lidem a ti je na slovo poslouchají. Jakákoli péče o tělo zavání ve středověku zhýčkaností. 

„Sotva lze vidět něco špinavějšího, než jsou oni.

Myjí se jen dvakrát do roka a šaty si nikdy nečistí, ale nosí je tak dlouho, až se rozpadnou na hadry,“ líčí vyslanec bagdádského chalífy úroveň evropské hygieny, když pobývá na dvoře císaře Svaté říše římské Oty II. (955–983).

Je v šoku, zdůrazňuje, že Evropané si nečistí ruce před ani po jídle, ani po vykonání tělesné potřeby.

1. Péče o tělo je zhýčkanost

Kde: střední a západní Evropa

Kdy: 476-14. století

Zajímavost: Církev hlásá, že boží spasení čeká jedině špinavé a lidi jí věří.

Když se v roce 476 n. l. rozpadne starověká římská říše, její hygienické návyky jsou inspirující jedině pro hrstku vládnoucích germánských vrstev. Například merovejští králové se po antickém vzoru myjí až do roku 751, kdy skončí vláda jejich dynastie.

Středověká Evropa ale na hygienu úplně kašle. Lidé chodí špinaví, neupravení, nemyjí se klidně dlouhé měsíce.

Lví podíl na tom má církev, která hlásá, že Bůh spasí jenom špinavé a hladové. Situace dojde tak daleko, že například benediktinský řád dovoluje svým mnichům jenom jednu nebo dvě koupele ročně.

Žebravé řády dominikánů a františkánů dokonce zdůrazňují špínu jako projev zbožnosti.

2. Špína se pěstuje i na zámku

Kde: Evropa

Kdy: 15.–17. století

Zajímavost: Hygienu začnou v Evropě plné špíny propagovat nevěstky.

Zápach nemytých lidských těl, který je typickým znamením středověku, přetrvává i do novověku. Většině lidí připadá normální a dokonce i příjemný, a to dokonce i ve vznešených šlechtických a dokonce i královských kruzích.

„Prosím, nemyj se, má nejdražší, za týden jsem u tebe,“ píše ve 2. polovině 16. století francouzský král  Jindřich IV. Navarrský (1553–1610) své milence Gabrielle d’Estrées (1573–1599).

„Nesahej na to, dostaneš mor,“ okřikne chůva šlechtického synka, na kterého dává pozor. Nejenom ona, i ostatní lidé vodě nedůvěřují, myslí si, že přenáší zákeřnou černou smrt. A bojí se i mýdla.

„Nepoužívejte mýdlo, je škodlivé,“ varují dokonce lékaři. Umyvadla se vyrábějí ve velikosti jídelní misky a vrcholem evropské hygieny je omočení konečků prstů na rukou a nohou. Stranou zájmu zůstává i obličej, ani ten se nemyje.

Zakořeněné špinavé zvyky ale začínají měnit zámožní Benátčané.  V lázních tráví klidně i celou noc a dopřávají si přitom spoustu dobrého jídla a pití. Čas od času se ale bohužel stane, že někdo v lázni usne a utopí se… Také nevěstky bojují proti špíně.

„Umyj své tělo v lázni s voňavkou, pak na tebe dostane muž chuť a dokonale ho uspokojíš,“ radí ženám.

3. Horká koupel není zdravá

Kde: Evropa

Kdy: 18. století

Zajímavost: Na šlechtická sídla proniká první výbava koupelen v podobě toaletních stolků.

Skupina venkovských děvčat a chlapců se smíchem a křikem běží k potoku. Je léto a tak nadšeně vběhnou do vody a stříkají kolem sebe. Voda už v nich nevzbuzuje odpor. Doma k umytí klidně použijí vodu ze žlabu určenou pro dobytek, nebo mají v chalupě káď.

Ve městech si zajdou ke kašně nebo veřejné studni. Ovšem v zimě je všechno při starém. Do studené vody se nikomu nechce, jenom občas si trochu vody ohřejí na peci. Nesmí ale být moc horká. Proč? „Panoval názor, že koupání v horké vodě je nezdravé.

Lidé věřili, že rozšiřuje póry, kterými pak mohou do těla snáze pronikat nemoci,“ píše současný český autor Vlastimil Vondruška. Lidé postupně berou vodu a mytí na milost.

Přispívá k tomu rozvoj medicíny, ale také skutečnost, že církev už nemá takovou moc, aby ostatním vnucovala názor, že být zbožný znamená být špinavý. Hlavně bohatší lidé se proto začínají pravidelně mýt.

Šlechtická sídla mají dokonce samostatnou místnost k mytí.

Od 2. poloviny 18. století v ní nechybí speciální toaletní nábytek, který tvoří stolky se zrcadlem a spoustou přihrádek a skříněk, jejich výbavu tvoří porcelánové mycí soupravy s umyvadly a konvicemi na vodu. Chudším lidem ale musí stačit necky ve chlévě. Mít špinavé a potrhané oblečení a páchnout teď znamená být nedůvěryhodný.

4. Hitem se stává mýdlo

Kde: Evropa, USA

Kdy: 19. století

Zajímavost: Prakticky každá bohatší evropská i americká domácnost už má svoji zinkovou vanu.

Cesta mýdla do domácností není tak jednoduchá. Do Evropy vtrhne přes sever Afriky, kde se už ve středověku usazují mydláři. Italské kupce tahle novinka samozřejmě zaujme a začnou ji nakupovat.

V Benátkách a Janově se mýdlo díky tomu vyrábí už ve 14. století a šíří se dál. Na svoji zlatou éru si ale musí ještě počkat půl tisíciletí.

Američan William Colgate (1783–1857) zakládá v roce 1806 v New Yorku továrnu na mýdlo pod značkou Colgate & Co. O průmyslově vyráběné mýdlo začíná být obrovský zájem. V 19. století už je koupel s mýdlem rituálem.

Právě díky němu jdou mýdla na dračku, a tak Colgateovi brzy přibývá konkurence. Pokroku se neubrání ani Čechy. V domku v Rynolticích u Liberce začíná v roce 1848 sedlák a řezník George Schicht vyrábět svoje mýdlo.

Živnost později převezme jeho syn Johann Schicht (1855–1907) a právě on představuje v roce 1891 legendární mýdlo s jelenem. Dodnes ale zůstává záhadou, proč zvolil právě tohle zvíře.

Nastává celoevropský boom mýdla, a proto v Novosedlicích u Ústí nad Labem vybuduje továrnu, která je před 1. světovou válkou největší v Evropě (dnešní Setuza).

Foto: artuk.org, pinterest.com, madameisistoilette.blogspot.com, davnonedavno.blogspot.com, madameisistoilette.blogspot.com
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
lifestyle
Harmonie pod hladinou. Poznejte svět volného potápění
Když se člověk noří bez přístroje do hlubin na jeden nádech, svět se zpomalí. A zatímco naše tělo spolupracuje a my ani netušíme jak, naše mysl může být protivníkem, který nás brzdí. Freediving neboli volné potápění není jen výkonnostním sportem, kde jde o to vydržet co nejdéle pod vodou bez dechu. Ukazuje, jak mocná je […]
Démon alkohol: Jaké negativní dopady má na tělo?
Dlouhá léta vědci tvrdili, že umírněné pití alkoholu je pro lidské zdraví přínosnější než úplná abstinence. Nejnovější výzkumy však toto negují a naopak přicházejí s tvrzením, že jakkoliv umírněná konzumace alkoholu je vždy rizikem pro zdraví. Jak nám alkohol škodí? Umírněná konzumace alkoholu měla podle dřívějších studií snižovat riziko infarktu, zpomalovat řídnutí kostí neboli osteoporózu […]
Od plotny až na vysokou školu: Přelom ve vzdělávání žen
Dívka nebývala v rodině vždy výhrou. Bylo nutné zajistit jí věno, aby se mohla dobře vdát. Scénář jejího života už byl většinou předem daný. Založit s mužem rodinu, porodit spoustu dětí a postarat se o ně. Vzdělávat se? To bývala představa z říše snů. Názory na ženské vzdělávání se začínají měnit až v průběhu 2. poloviny 19. století. Vzdělávání […]
Festival v Riu se slaví už více než 300 let
Pět dní extáze v rytmu samby. Pět dní hudby, tance a extravagantních oslav života. Pět dní nezřízené konzumace jídla i alkoholu. Pět dní bez zábran. Karneval v brazilském Riu de Janeiro je největší a nejopulentnější oslavou na planetě. Ulice druhého největšího města Brazílie se koncem února už tři sta let proměňují v jeden velký taneční […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz