Skupina kopáčů míří do arizonských hor. Jejich cílem je nalezení takzvaného Holanďanova dolu, který prý má být nejvydatnějším nalezištěm zlata na světě. Budou zlatokopové úspěšní? Či je snad stihne osud jejich předchůdců, kteří se z výpravy vrátili s prázdnou?
Zprávy o údajně největším zlatém dole na světě se opírají o svědectví jediného muže – německého prospektora Jacoba Waltze (1810 – 1891).
Ten na legendární naleziště drahého kovu podle dochovaných svědectví narazí někdy v šedesátých letech devatenáctého století v arizonském pohoří Superstition Mountains. Existují důkazy o jeho objevu?
Krabice plná zlata
Podobně jako mnozí další připluje Waltz do Ameriky s vidinou rychlého zbohatnutí. Na rozdíl od většiny zoufalců mu však přeje štěstí. Od jisté doby se každý rok vrací z hor s obrovským množstvím zlata. Tvrdí, že pochází z nesmírně bohatého zlatého dolu.
„Ložisko je široké asi čtyřicet centimetrů a nachází se v převisu nad roklí v úkrytu mezi keři,“popisuje svůj objev. Údajně slíbí ukázat vydatné naleziště svým přátelům. Bohužel zemře dřív, než k tomu dojde.
Útěchou jeho přátel zůstává „pouze“ krabice plná krystalických křemenů zářících čistým zlatem, kterou nachází ve Waltzově pozůstalosti.
Zvěst o bohatství takzvaného Holanďanova dolu se záhy rozšíří po celých Spojených státech a přivábí neskutečné množství hledačů pokladů. Proč se mu však říká Holanďanův důl, když jeho objevitelem byl Němec? Jde prý o zkomoleninu.
Z německého slova deutsch udělala angličtina výraz dutch (tedy holandský). Nemohlo dojít také ke zmatení údajů o zlatém dole?
Mlčenliví strážci pokladu
Některé verze příběhu uvádí, že neuvěřitelný zdroj bohatství původně objevila rodina Peraltova z Mexika. Zlato však před chtivými zraky bělochů střeží Apačové. Aby tajemství zůstalo zachováno, celou rodinu v roce 1847 zmasakrují.
Již opuštěný důl pak o mnoho let později objeví Jacob Waltz. Jak se mu podařilo uniknout bedlivým strážcům pokladu? Může se ve zřejmě lidovou fantazií přibarveném příběhu skrývat pravda o skutečném bohatství?
Lovci pokladů se dodnes nevzdávají naděje a neúnavně pokračují v hledání Holanďanova dolu, a to i přes zákaz dolování v oblasti arizonského pohoří, který vydalo americké ministerstvo zemědělství v roce 1983. Bude mít někdo z nich štěstí?