Skip to content
reklama

Tajemná smrt: Jak skončil legendární pistolník Butch Cassidy?

Butch Cassidy přišel na svět jako Robert LeRoy Parker 13. dubna 1866 v Utahu jako první ze 13 dětí. Už v roce 1880 si z uzavřeného obchodu „vypůjčí“ džíny a jídlo. „Zaplatim pozdějc,“ stojí na papírku, který nechá na místě činu.

Během příležitostných prací na farmách se Robert mladík seznámí s místním rančerem Mikem Cassidym, který má pověst zloděje dobytka a koní. Rob ho ve všem napodobuje, a proto se také později přejmenuje na Butche Cassidyho.

Křestní jméno Butch má spojitost s faktem, že krátce pracuje také jako řezník (anglicky „butcher“).

Butchcassidy2
Konec Butche dodnes halí tajemství.

24. června 1889 se banka San Miguel Valley v Telluride otřese v základech. Rob Parker, Matt Warner a dva z bratrů McCartyových utíkají z banky s 21 000 dolary. Na sklonku 19. století jde o velké jmění.

Parkerova je vnímán jako bojovník za práva osadníků, práva občanů Spojených států amerických proti starým „dobytčím baronům“. V roce 1890 si Rob Parker kupuje farmu nacházející se blízko Dubois ve Wyomingu.

Tohle místo je po celých státech známé jako „Hole in the Wall“, tedy „Díra ve zdi“.

dira ve zdi
Díra ve zdi je dokonale přizpůsobena k obraně.

Dává dohromady elitní sbor psanců a kovbojů, takzvaný Wild Bunch gang, který zahrnuje jeho nejbližší přátele Dicka Maxwella a Elzy Laye (1868–1934). Mezi další známá psanecká jména patří Harvey „Kid Curry“ Logan (1867–1904), Ben Kilpatrick (1874–1912), Harry „News“ Carver či Laura Bullionová (1876–1961). Později se ke skupině připojí další mormonský uprchlík Henry Wilbur „Bub“ Meeks (1869–1912) či George Currie (1864–1900). V srpnu roku 1896 se k lupičskému gangu přidává její poslední člen, Harry Longabaugh (1867–1908), známý jako Sundance Kid. Přibližně v této době si Robert Parker začal říkat Butch Cassidy. Vzniká nezapomenutelné duo, které se jednou dostane i na filmové plátno.

Harveylogan
Parťák Harvey „Kid Curry“ Logan

První loupež připsaná Wild Bunch gangu proběhne 13. srpna 1896. Přepadávají banku v Montpelier v Idahu. Bandité utíkají s více než 7000 dolary. „Sdílel jsem s šerifem hotelový pokoj, ale nepoznal mě,“ posmívá se Cassidy, který těsně unikne.

Plánuje další zločin, loupež výplat – asi 7000 dolarů – důlní společnosti Pleasant Valley Coal Company. 2. června 1899 dochází k nejslavnější loupeži „Divokého gangu,“ když ve Wyomingu přepadá banku Union Pacific.

KONECLulu
Butchova sestra Lulu. Bratr ji přišel navštívit roky poté, co oficiálně zemřel.

V čele lovců na zloděje stane proslulá Pinktertonova agentura. Při jedné loupeži dojde k přestřelce s muži zákona. V kaluži krve zůstane ležet šerif Joe Hazen. Smyčka se stahuje. V roce 1901 už z gangu zůstávají jen Butch Cassidy a Sundance Kid.

S Kidovou přítelkyní Ettou se vypraví britským zaoceánským parníkem Herminius do Buenos Aires v Argentině.Trojice si pořídí 15 000 akrů velký ranč na břehu řeky Rio Blanco poblíž města Cholila. Přepadávají jen výjimečně.

V roce 1907 se oba pánové objevují v bolivijských Andách a přijímají práci strážců výplat v cínových dolech. Chtějí se usadit. Píše se rok 1907 a od té doby o nich není oficiální zmínka. Jejich údajný konec známe i z filmu.

Po přepadení kurýra s penězi jsou obklíčeni a 3. listopad 1908 nalezeni mrtví, zabiti vlastní zbraní. Jsou pohřbeni do neoznačených hrobů. To je dobrý základ pro spekulace.

KONEClarry pointer
S jeho smrtí během přestřelky nesouhlasí ani spisovatel Larry Pointer.

V roce 1969, kdy společnost 20th Century Fox vydává svůj kasovní trhák Butch Cassidy a Sundance Kid, navštíví Cassidyho rodný dům reportéři, aby našli jeho rodinu. Naleznou zde 86letou paní Lulu Parker Betensonovou, Butchovu nejmladší sestru.

„Rob nezemřel v Jižní Americe v roce 1909, jak si všichni myslí, ale objevil se u nás na návštěvě o 16 let později, v roce 1925,“ šokuje Lulu novináře. „Můžu přísahat na to, že Rob zemřel ve Spokane, ve státě Washington v roce 1937 a prožil poslední roky jako lovec,“ pokračuje. „Našel jsem důkazy, že Butch Cassidy pravděpodobně zfalšoval svou smrt v bolivijském městečku San Vicente,“ tvrdí spisovatel Larry Pointer. Zbojník si prý nechal udělat plastiku obličeje!

Foto: wikipedia.org / JERRYE AND ROY KLOTZ MD / Sam Beebe
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články