Komár je největším zabijákem lidí. Žádnému dravci nepodlehne tolik obětí jako tomuto pisklavému hmyzu. Přenáší totiž smrtící nemoci, kterým ročně podlehnou miliony lidí. Teprve nedávno vědci konečně přišli na způsob, jak komár útočí. Mohou tak zachránit stovky tisíc lidských životů.
Poznej nepřítele
Počet obětí malarického komára rodu Anopheles je celosvětově alarmující a vědci se proto snaží jeho řádění omezit. Snaží se tedy zajistit, jak samičky útočí na svou oběť.
Nizozemští vědci kvůli tomu vybudovali speciální aerodynamický tunel, ve kterém zaznamenávají celý průběh náletu komára Anopheles gambiae na cíl. Dosud totiž nebylo úplně jasné, jakým způsobem se komár orientuje a rozhoduje.
Je ve hře neznámý faktor?
Je pro komára podstatné teplo vydávané lidským tělem, specifický pach, anebo zde hraje roli nějaký dosud neznámý faktor? To měly odhalit speciální kamery snímající celý vnitřek tunelu, ve kterém vědci postupně přidávali teplotu a typický zápach.
Výsledky ukázaly, že komár se nejdříve orientuje podle stop oxidu uhličitého, který oběť vydechuje. Tímto způsobem se komár přiblíží zhruba na vzdálenost 150 centimetrů.
Potíte se? Bodne vás komár!
V tu chvíli se stává důležitým tělesný pach oběti. Lidé, kteří se hodně potí, jsou tak pro komáry přitažlivější. Poslední fází komářího útoku je dosednutí a bodnutí. Komár se přitom orientuje podle teploty jednotlivých částí těla.
Zajímavé je, že pokud v tunelu nebyl přítomen lidský pach, nezlákala komáry ani správně simulovaná teplota, ani odpovídající množství oxidu uhličitého.
Bitva začala
Na nizozemské univerzitě tak vznikl prototyp zařízení, které pomocí tepla, lidského pachu a množství oxidu uhličitého, dokáže komáry nalákat a zlikvidovat. Holandští vědci už na keňském ostrově Rusinga instalovali 4000 takových zdokonalených lapačů komárů. Bitva s největším zabijákem lidí právě začala.