Mít partnera či partnerku, který v noci chrápe, není rozhodně žádný med. Nové výzkumy ukazují, že tyto nelibé zvuky neruší jen noční klid, ale i zdraví.
Chrápání je vlastně zvuk vibrací, který pochází z dýchacího ústrojí některých osob nebo i zvířat během spánku. Mnohem častěji chrápou muži, ovšem po pravdě řečeno, nemohou za to.
Mužské hrdlo je užší než to ženské, proto je náchylnější k vydávání těchto nepříjemných zvuků.
Vliv na vznik chrápání má také obezita, konzumace alkoholu či cigaret. Rovněž tak užívání léků může na daný stav působit, stejně tak jako věk.
Vědci z Univerzity v německém Rostocku zveřejnili studii, která tvrdí, že chrápání a jiné poruchy dýchání během spánku způsobují zapomnětlivost. Chrápání působí na mozkové buňky, které nemají dobré podmínky pro svou činnost.
Výsledkem těchto procesů pak mohou být problémy s pamětí, se soustředěním, ale i změny psychických stavů. Podle odhadů, trpí poruchami dýchání během spánku až deset procent veškeré populace.
Lidé, kteří mají s chrápáním problém, mohou podstoupit chirurgický zákrok na rozšířené brance hrtanové. V současné době jsou možné i ambulantní postupy.