Domů     Annie Girardotová: Legenda francouzského filmu byla pěkná dračice!
Annie Girardotová: Legenda francouzského filmu byla pěkná dračice!
11.8.2016

Už na konzervatoři o ní kantoři prohlašují, že dokáže zahrát cokoliv. A nemýlí se. Září v komediích i srdcervoucích dramatech. Diváci ji milují. Pro mnohé z nich zůstává Annie Girardotová (1931–2011) dodnes nepřekonanou královnou francouzského filmu.

Divadlo ji přitahuje už od útlého dětství. Nejprve se sice po matčině vzoru vrhne na dráhu zdravotní sestry, její touha po prknech, která znamenají svět, je však příliš silná.

Naplňovat ji začne nejprve v hereckých kurzech a od roku 1949 na pařížské konzervatoři. Spolu s pohledným mladíkem Vivim žije bohémských životem v podkrovním bytě na Montmartru.

Po večerech zpívá pod pseudonymem Annie Girardová v přilehlém kabaretu nebo flámuje se spolužáky Jeanem-Paulem Belmondem (*1933) či Jeanem Rochefortem (*1930) a do toho ve škole sbírá jednoho ocenění za druhým.

Nový účes, nový styl

Idylka končí ve chvíli, kdy Annie začne náhle uprostřed jednoho ze školních představení krvácet. Okamžitě ví, že je zle. Už nějakou dobu je v jiném stavu. „Po návratu domů jsem potratila, jak jsem předpokládala.

Maminka byla u mě a poskytla mi první pomoc… Toho dítěte budu vždy litovat.“ Její studijní úspěchy jí nakonec vydláždí cestu až na jeviště věhlasného divadla Comédie-Française.

Tady si Annie Girardotovou po jedné ze zkoušek hry Psací stroj bere do parády slavný režisér Jean Cocteau (1889–1963). „To vrabčí hnízdo sundáš!“ dává povel, zatímco vytáčí číslo svého kadeřníka.

„Tuhle mi vezmeš pěkně nakrátko!“ instruuje poté muže s nůžkami. Ze salonu odchází mladá herečka s takřka chlapeckým účesem, který se na další dlouhá léta stává jejím poznávacím znamením. „Nový účes mi dal styl, udělal ze mě osobnost.“

Vzhůru na riviéru

V té době už napilno koketuje s filmovým světem. Role nejsou ničím výrazné, Annie však pomáhají odhrnout oponu před stříbrným plátnem. Její filmové aktivity ale příliš nevoní domovské divadelní scéně.

„Dohrajete sezonu a vypadnete,“ zní po několika vzrušených výměnách názorů neúprosný verdikt hlavounů z Comédie-Française.

Přijít na jiné myšlenky se rozhodne na riviéře, kam pár měsíců nato odjíždí spolu se svým novým objevem, režisérem Norbertem Carbonneauxem (1918–1997). Výlet se pro ni však málem stane osudným.

Jedno nenadále štípnutí medúzy do slabin v Saint-Tropez probudí v jejím těle vážnou infekci. Není schopná se ani postavit na nohy. „Ta strašná infekce mi pomalu stravovala vaječníky.“ Z nejhoršího ji tahají antibiotika a injekce.

Osudová přitažlivost

O pár měsíců později však už zase srší úsměvy a sebevědomím, to když na ni v roce 1958 ukáže slavný režisér Luchino Visconti (1906–1976) jako na partnerku Jeana Maraise (1913–1998) ve hře Dva na houpačce.

Nedlouho poté se jí plní dětský sen, když se seznamuje s Edith Piaf (1915–1963). Mezi oběma ženami se vytvoří hluboký přátelský vztah, který přetne až zpěvaččina smrt.

Druhé osudové setkání přichází v roce 1959 během hereckých zkoušek pro Viscontiho film Rocco a jeho bratři. Tehdy poprvé pohlédne do očí velkého, statného muže, italského herce Renata Salvatoriho (1933–1988). Je to láska na první pohled.

Alespoň pro Annie. „První večer jsem se vrátila počestně do hotelu. Druhou noc ale už trávila v jeho náručí.“

 Jsme si kvit!

Náhlá spalující vášeň přebije všechny Salvatoriho neřesti – chlast, ženské, žárlivost, karban i nekontrolované záchvaty vzteku, které často pořádně bolí.

„S Renatem jsem poznala to uhranutí, kdy člověk miluje a zároveň má strach.“ Na začátku roku 1962 posvětí oba milenci svůj bouřlivý vztah svatebním slibem. K oltáři kráčí nevěsta v norkovém kožichu, pod kterým schovává vzdouvající se břicho.

Dcera Giulia přijde na svět 4. července 1962. To už se Annie pomalu, ale jistě zabydluje v elitní herecké lize. Zatímco její věhlas stoupá, vztah s Renatem míří opačným směrem. Už má po krk jeho věčných záletů.

Místo rozvodu se mu však rozhodne oplácet stejnou mincí. Stejně jako on vyráží na lov, flirtuje, užívá si nevázaných milostných avantýr i cituplnějších vztahů většinou s kolegy z branže. A do toho hraje jako o život. A výhradně hlavní role.

V 70. letech se stává skutečnou superstar francouzského filmu. Ať už se objeví v dramatech (Umřít na lásku, Není kouře bez ohně, Prožít si své peklo), či komediích (Něžné kuře, Jeden hot a druhý čehý, Sukničkář), pokaždé vyvolá bouřlivé ovace.

I přes příval slávy však stále zůstává sama sebou – energickou, bezprostřední a občas výbušnou dračicí bez přehnaného studu. V roce 1973 se ve filmu Léčba šokem klidně svlékne do naha. Jako praktikující nudistka v tom má ostatně už praxi.

Ústup ze slávy

Od 80. let začíná její hvězda pomalu hasnout. Velkých hereckých příležitostí ubývá a místo nich stíhá Annie jedna pohroma za druhou.

Začne to nešťastným nápadem vrátit lesk zavřenému divadlu Casino de Paris, které si pronajme spolu se svým tehdejším partnerem, scenáristou, textařem, hudebníkem a režisérem Bobem Decoutem (*1945).

Nepočítá však s nenávistnými útoky francouzského tisku, který na ní nenechá nit suchou. Obviní herečku, že na celém projektu chce jen zbohatnout, a představení naprosto ztrhá. A dosáhne svého. Diváci, zpitomělí novinářskými výpady, se divadlu vyhýbají obloukem.

To nedlouho po svém otevření zkrachuje. Jediné, co stárnoucí herečce zůstane, jsou dluhy. Trvá řadu let, než je splatí. Nastalé deprese léčí alkoholem. Koketuje s kokainem. V březnu 1988 přichází další rána. Její milovaný Renato umírá.

„Kuchařka Odabella mi řekla, že křičel naše jména: „Annie! Annie! Giulio!“ Rok po manželovi ztrácí i zbožňovanou matku. „Připadala jsem si jako rostlina bez zahradníka,“ říká.

Jedinou její radostí se v těch smutných letech stává narození vnučky Loly.

Smutný konec velké hvězdy

Na nějaký čas se odmlčí. Z částečného zapomnění ji vytahuje až rok 1995 a role ve filmu Bídníci 20. století.

„Můj výstup trval jen několik minut, ale dala jsem do něj celou svou hubatost, vztek a beznaděj z toho, že jsem celá ta léta vůbec netočila.“ Její výkon ocení diváci i kritika, která ji obdaruje Césarem, francouzskou obdobou Oscara.

Tutéž soškou získá i o šest let později za vedlejší roli ve snímku Pianistka. Ve stejné době jí však život přichystá další kopanec. Tentokrát osudný. Když na jevišti náhle zapomene slova písně, kterou dobře zná, nepřikládá tomu velkou váhu.

Výpadky paměti jsou ale čím dál častější. Začíná se smiřovat s tím, co se zatím kolem ní jen šeptá. Trpí Alzheimerovou chorobou. Bojuje statečně. Nepřítel je však v přesile.

Poslední měsíce života prožije v pařížském sanatoriu, oproštěná od vzpomínek na svou minulost. V pondělí 28. února 2011 zavře své hnědé oči navždy. Za ruku ji drží její dcera a vnučka.

Foto: www.pinterest.com, www.leiweb.it www.allocine.fr, www.toutelatele.com, commons.wikimedia.org
Související články
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
reklama
historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
Špionáž za 2. světové války: Kousek požehnaný od premiéra a školácké chyby Němců
V letech 1939-1945 mají špionážní služby pořádně napilno. Těm britským se často daří dostat Němcům na kobylku. A ti nejednou zkazí, co mohou… Heinrich Kreipe (1895–1976) nově velí německé 22. pěší divizi na ostrově Kréta. Při návratu z kanceláře v Archanes do svého sídla v Knossu večer 26. dubna 1944 zastaví jeho vůz povelem „Halt!“ hlídka. Vyžádá si […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz