Virus Zika, který v poslední době zasáhl především jihoamerický kontinent, se stal medicínským strašákem poslední doby. Poslední výzkumy však ukazují, že se nejedná o nepřekonatelného protivníka, proti kterému by se nenašla zbraň.
Zika není žádným výmyslem zlotřilých laboratoří, které spiklenecky vysílají do světa různé viry, jak praví některé konspirační teorie. Poprvé byl popsán již v roce 1947, když byl identifikován na území Ugandy.
Právě z jednoho ugandských jazyků gandštiny název Zika pochází. Jeho hostitelem byla opice, první přenos na člověka byl zaznamenán v roce 1954 v Nigérii.
Poté si virus objevoval na různých místech a v různých intervalech. V roce 1977 s ním měli co do činění v Pákistánu a v Indonésii. V roce 2007 trápil Mikronésii a o šest let později Francouzskou Polynésii.
Vloni pak epidemie viru Zika zasáhla Jižní Ameriku, zejména pak Brazílii. Postupem času se virus zjevil i v USA, v Kanadě, Austrálii, Německu, Británii, Nizozemsku, Francii či Švédsku. Ojedinělé případy hlásila i Česká republika.
Počet infikovaných Brazilců se blíží ke dvěma milionům, což je jedno procento veškeré populace. Ve skutečnosti však tento počet bude ještě vyšší, protože řada lidí o tom, že se v nich Zika uhnízdil, nemá tušení. Osmdesát procent nositelů viru totiž nemá žádné příznaky.
Zlovolný virus přenáší komár tropický. Tento nevelký hmyz přenáší řadu nemocí, od Ziky přes žlutou zimnici až po nebezpečnou horečku dengue. Vědci z britské společnosti Oxitec proti němu nyní nasazují genetické zbraně.
Komára modifikovali tak, aby virus Zika již nadále nemohl přenášet a způsobovat tak další problémy. Výzkumníci se zaměřili na samečky komára tropického.
Ti byli „naprogramováni“ tak, aby jejich potomci zahynuli dříve, než dosáhnou pohlavní dospělosti, takže se nestihnou reprodukovat.
Tak by populace nebezpečného komára byla výrazně zredukována a virus Zika i další nemoci by měly obtížnější cestu ke svému šíření.
Pilotní projekt probíhá na Kajmanských ostrovech a také v Panamě a na některých místech v Brazílii. Projekt se však setkal i s kritikou.
Někteří badatelé poukazují na fakt, že zásah do genetické informace některého druhu může způsobit jeho vyhynutí a tak způsobit mezeru v ekosystému nebo naopak jeho nekontrolovatelnou mutaci. Nejde jen o plané varování.
Už v minulosti si vědci hráli s geny komárů, aby byl tento obtížný hmyz alespoň z části eliminován. A ne vždy se vše podařilo podle představ. Někdy komár žil déle a byl odolnější, jindy zcela zmizel a tím trpěli mnozí ptáci, kteří se komáry živí.
Je možné, že mnohem větší úspěch v boji proti viru, bude mít vědecký tým, který již objevil a popsal základ léku. A jsou to právě čeští badatelé, jimž tento úspěch bude připsán.
Vědci z českobudějovického ústavu AV ČR a brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství totiž objevili skupinu látek, která je proti viru Zika účinná. A nejen proti němu, podobně si dokáže poradit i s klíšťovou encefalitidou.
Na bázi českého objevu tak může vzniknout lék, který by pomohl zejména nakaženým těhotným ženám. Vývoj medikamentu je zdlouhavý proces, který ještě musí projít řadou testů. Ale základ léku je konečně na světě.