Je chladnokrevný, inteligentní a má skvělé konexe. Mezi přátele počítá slavného mafiána „Lucky“ Luciana (1896–1962) i zpěváka Franka Sinatru (1915–1998)!
Paul Castellano (1915–1985), známý pro svou obří postavu jako Big Paul (Velký Paul), si od mala libuje v násilí, stejně jako v sázkách, což se prý učí od otce – řezníka Giuseppeho Castellana.
Není divu, že základní školu nikdy úplně nedochodí. Krátce pracuje jako řezník, ale to ho nebaví. Proto se ve 30. letech 20. století vrhne v Connecticutu na loupeže. Za ně je v létě 1934 poprvé zatčen policií. Svou reputaci si vylepší tím, že mužům zákona nevyzradí komplice.
Matematika mu jde
Zcela jasno má Castellano o své budoucnosti od roku 1940, kdy je přijat do newyorské mafiánské rodiny řízené Vincentem Manganem (1888–1951), přezdívaným pro zálibu ve vraždách Kat.
Obchodně zdatný Castellano se časem stává jedním z nejvlivnějších mužů rodiny a amerického podsvětí. Má matematický talent, dostane na starost účetnictví, lichvu a praní špinavých peněz.
Kravaťák hlavou rodiny
Pochybné aktivity Castellano šikovně zakrývá legálním podnikáním v masokombinátech a stavebních firmách. Přestože si odsedí kratší dobu za daňové podvody, závažnější trestná činnost mu není prokázána.
Sám Castellano se považuje spíše za podnikatele než za člena mafie.
Tomu podle jeho známých odpovídá i styl oblékání a honosný dům, který si pořídí. Roku 1976 se Castellano vypracuje na hlavu rodiny. Snad proto, že se vyzná v „uhlazených“ ekonomických zločinech.
Na vrcholu moci
Na vrcholu moci se ocitá roku 1981, kdy je jím řízená rodina asi nejsilnější mafiánskou organizací v USA. Boss má prý na rukou krev několika lidí, nesnáší totiž zrádce a nevěrníky.
Proto asi nechá roku 1975 zavraždit přítele jeho dcery Vita Borelliho (?–1975) nebo roku 1978 gangstera a násilníka Nicholase Scibettu (?–1978) a několik dalších. Na konci 70. let je však již „šéf šéfů“ soustavně sledován americkou FBI Tento nebezpečný fakt se však donese i k dalším členům Cosa Nostry.
Castelanovým největším nepřítelem je tehdy krutý americký mafián John Gotti (1940–2002).
Nepřežije ani řidič
Navíc je roku 1983 Gotti americkou policií vyšetřován pro obchod s heroinem, který je na výslovný Castellanův příkaz zapovězen. Gotti se začne obávat Castellanovy pomsty, a tak ho předejde.
Když „šéf šéfů“ přijíždí v podvečer 16. prosince 1985 s řidičem Thomasem Bilottim (1940–1985) před luxusní restauraci Sparks Steak House na Manhattanu, již na něj čeká pět Gottim najatých střelců.
Tehdejší „capo di tutti capi“ i jeho šofér zůstanou ležet mrtví v tratolišti krve. Vládu nad jeho mocnou rodinou okamžitě přebírá tvrdý Gotti.