Umělecké artefakty nesou svědectví o dobách dávno minulých. Ty nejvzácnější lidé obdivují v muzeích po celém světě. Jejich hodnota se pohybuje v astronomických částkách. Proto cenné obrazy a sochy lákají zloděje.
MUZEUM: Venuše nad Manhattanem
KDY A KDE: Kartel Dona Juana Tenoria z roku 1949 patří k méně známým dílům slavného Salvadora Dalího. 19. června 2012 přesto vzbudilo pozornost celé Ameriky.
Z čerstvě otevřené newyorské galerie Venuše nad Manhattanem ho odnesl Řek Fivos Istavrioglou (29).
JAK: Za bílého dne se dostane dovnitř a prochází mezi exponáty. Jeden si strčí za kostkovanou košili, projde kolem hlídače a zmizí, ačkoli jej celou dobu pozorují strážní na kamerách.
CO: Nikdo nechápe, jak se to mohlo stát. „Strávil tady 14 minut a bohatě mu to stačilo,“ hodnotí rozzlobený majitel galerie Adam Lindemann. Hodnota obrazu má být 150 000 dolarů (3 700 000 korun).
VÝSLEDEK: Istavriogloua policisté dopadnou o 8 měsíců později na Letišti JFK. Zjistí, že pachatel je vystudovaným znalcem umění. Dalího obraz už se mezitím sice ocitl v Řecku, ale brzy doputuje zpět do USA.
MUZEUM: Muzeum v Sao Paulu
KDY A KDE: Pablo Picasso je v Brazílii velmi populární. Jeho obrazy lákají nejen hosty, ale i zloděje. Tři z nich navštívili muzeum v Sao Paulu 12. června 2008 už kolem 5:00, tedy mimo otevírací hodiny.
JAK: Po zuby ozbrojení lupiči neztráceli čas s maskováním. Přitom jim muselo být jasné, že na ně dohlíží vševidoucí oko bezpečnostních kamer. V odchodu z muzea se čtyřmi cennostmi jim to nezabránilo.
CO: Lup v celkové hodnotě 600 000 dolarů (téměř 15 000 000 korun) obsahoval dvě Picassova díla včetně známého kusu Minotaurus, piják a rybář. Zbylé dva obrazy namalovali méně známí autoři.
VÝSLEDEK: O necelé dva měsíce později kriminalisté polovinu lupu objevili v domě jednoho muže z dopadené skupiny pachatelů.
MUZEUM: Van Goghovo muzeum
KDY A KDE: Zdaleka největší sbírka obrazů Vincenta van Gogha se nachází v amsterdamském muzeu zaštítěném jeho jménem. Od 7. prosince 2002 zde návštěvníci obdivují o dvě díla méně.
JAK: Dva holandští lupiči si přistaví k budově žebřík. Vylezou na střechu a tudy se bez obtíží dostanou dovnitř. Spustí se alarm, ale i tak stačí utéct před příjezdem policie.
CO: Nakonec je strážci zákona dopadnou. Soud jim napaří čtyři a půl roku vězení. Jenže obrazy Kaple v Nuenenu s návštěvníky kostela a Pohled na moře u Scheveningenu dosud nenašli.
VÝSLEDEK: Krádež se časem dostala na seznam podobných zločinů, které přednostně řeší jedna z poboček FBI. Souhrnnou cenu obou děl stanovili na 30 000 000 dolarů (740 000 000 korun).
MUZEUM: Národní galerie v Oslu
KDY A KDE: Pozornost celého sportovního světa se upírá k Norsku. 12. února 1994 zde začínají zimní olympijské hry v Lillehammeru. Stejný den si však vyberou zloději pro nezvanou návštěvu Národní galerie v Oslu.
JAK: Bez větších problémů se vloupou dovnitř. Míří za jedním jediným obrazem – slavnou verzí Výkřiku Edvarda Muncha. Při odchodu neváhají poškádlit vedení galerie jednoduchým vzkazem: „Děkujeme za chabé zabezpečení.“
CO: Cena díla je jen stěží vyčíslitelná. Za všechno však hovoří odměna, kterou Norové za jeho navrácení vypíší. Jedná se o 1 000 000 dolarů (25 000 000 korun).
VÝSLEDEK: Tamní policisté nakonec ve spolupráci s těmi britskými ho po pár měsících najdou. V roce 1996 v souvislosti se zločinem pozatýkají skupinu kolem známého zloděje Pala Engera.
MUZEUM: Marmottanovo muzeum
KDY A KDE: Ruch v pařížském Marmottanově muzeu je toho rána stejný jako obvykle. Přesto jeho vedení na 28. říjen 1985 nikdy nezapomene. Za bílého dne do něj totiž vstoupí pětice maskovaných lupičů.
JAK: „Nedělejte hlouposti a nikomu se nic nestane,“ křičí jeden přes druhého na návštěvníky i členy ochranky. Míří na ně pistolemi. Nakonec odchází s 9 předem dokonale vytipovanými obrazy.
CO: Zaměří se především na dílo Clauda Moneta, jednoho z otců impresionismu. Součástí lupu je i slavný obraz Imprese, vycházející slunce. Celkovou hodnotu lupu odborníci vyčíslí na 12 000 000 dolarů (300 000 000 korun).
VÝSLEDEK: Díky tipu zvenčí odhalí policie hlavu gangu. Jedná se o zkušeného kriminálníka a člena japonské jakuzy Shuinichiho Fujikumu. S komplici se seznámil ve francouzském vězení. V prosinci 1990 se obrazy objeví na Korsice a odtud putují zpět do muzea.
MUZEUM: Louvre
KDY A KDE: Zřejmě nejslavnější obraz světa, Monu Lisu, obdivují už od roku 1797 návštěvníci pařížského Louvru. Mezi nimi i malíř Louis Béroud. 22. srpna 1911 vidí na obvyklém místě pouze 4 železné kolíky.
JAK: Den předtím obraz ukradne zaměstnanec muzea Vincenzo Peruggia. Schová se v budově a po skončení návštěvních hodin odejde s cenností ukrytou pod kabátem nepozorovaně pryč.
CO: Mezi podezřelými je například známý francouzský básník Guillaume Apollinaire. Pátrání po Moně Lise trvá dva roky. Skutečného pachatele dopadnou vyšetřovatelé ve Florencii.
VÝSLEDEK: Peruggia byl italským vlastencem a chtěl, aby se dílo Leonarda da Vinciho dostalo zpět do země svého autora. Za krádež si odseděl 6 měsíců ve vězení. Než se obraz vrátil zpět, putoval po celé Itálii.