Pro někoho jsou pihy otravné, pro někoho představují drobnou vadu na kráse a pro někoho je to jen každodenní pohled do zrcadla. Tato pigmentová znaménka mohou být i velmi přitažlivá. Ale jak vlastně vznikají?
Pihy jsou přirozenou součástí kůže. Jsou to shluky buněk, které nám nijak neubližují, naopak nás jistým způsobem chrání proti slunečnímu záření. Mívají je většinou zrzci s bledou pletí. Může za to přítomnost genu MC1R v jejich těle.
Někdy se ale pihy objevují i u lidí s jinou barvou vlasů. Čím to? Pravděpodobně v sobě nosí zmíněný gen MC1R, který se ale neprojeví ryšavými vlasy. Tento gen má v sobě až 40 % populace, při tom jen dvě procenta lidí má přirozeně rezavé vlasy.
Spásný melanin
Více pihovatých tváří můžeme vidět v létě. Pihy se objeví tak, že buňky melanocyty vlivem slunečního záření produkují hnědý pigment neboli melanin. Piha tím ztmavne a zviditelní se. Tvorba pih přitom závisí na tom, kolik máte melaninu.
Čím méně ho člověk má, tím je jeho pleť citlivější. Melanin se vytváří a skladuje v lidské kůži, aby nás chránil před sluncem, konkrétně před jeho nebezpečnými ultrafialovými paprsky.
Kde je nejvíc zrzků?
Podle odborníků však pihy nenaskakují jen při slunění. Jejich počet se zvyšuje i s věkem a nejspíš také vlivem nevhodného stravování. Jsou-li oba rodiče pihovatí, je pravděpodobné, že pihy budou mít i jejich děti.
U batolat je při tom jejich výskyt vzácný, objeví se u nich až před pubertou. Zrzků je nejvíc v severní Evropě, hlavně ve Skotsku a Irsku. Kolem 40 % Skotů má k této barvě vlasů genové předpoklady a 13 % Skotů je zrzavých. Zrzci žijí i v bývalých anglických koloniích, například v Austrálii.
Brzy vyhynou
Kombinace zrzavých vlasů a modrých očí je nejvzácnější. Zrzavé vlasy jsou schopny udržet si pigment déle než jakékoliv jiné, proto zrzavým lidem šednou vlasy pomaleji.
Navíc jsou také velmi pevné. Migrace obyvatelstva způsobila, že si můžeme vybrat z širokého množství partnerů a tak se snížila šance na to, že dva ryšaví lidé spolu počnou potomka. Zrzků proto ubývá a vědci předpokládají, že relativně brzy vyhynou.