Jedenáct mužů stojících osamoceně proti zločinu. Nepřátele mají i ve vlastních řadách a přitom si troufají vyzvat na souboj samotného Al Capona. Příběh, který možná znáte z filmového zpracování, ale nevznikal v hlavách scénáristů. Skutečně se děl v ulicích Chicaga.
Ve 30. letech je ve Spojených státech mafie všudypřítomná. Město Chicago fakticky ovládá jeden z nejznámějších gangsterů historie Al Capone (1899–1947). Alkohol je zakázaný, ale Capone dobře ví, že lidé budou mít žízeň pořád.
Na pašování alkoholu bohatne a v roce 1928 už má takovou moc, že korumpuje politiky a může v podstatě cokoliv.
Mladík proti králi zločinu
Tím, kdo dá pokyn ke křížové výpravě proti Caponemu, je nově zvolený prezident USA Herbert Hoover (1874–1964).
Pověří svého ekonomického poradce Andrewa Mellona (1855–1937), který pro tento úkol objeví mladého agenta Elliota Nesse (1903–1957).
Teprve 26letý muž dává dohromady tým 50 lidí, o kterých si myslí, že se nenechají zlákat Caponeho penězi. Ness ale žádá daleko víc než „pouhou“ čestnost. „Vypsal jsem několik vlastností, které u lidí potřebuji… Musejí být svobodní, nesmějí být starší 30 let.
Musejí mít fyzickou i psychickou výdrž pracovat dlouhé hodiny a také odvahu a schopnosti používat pěsti i pistole.“ Kromě toho Ness potřebuje i specialisty. Do svého týmu chce někoho, kdo bude schopen rychle a přesně napíchnout něčí telefon.
Většina informací o skladištích s alkoholem posléze pochází právě z odposlechů. Chce i schopného řidiče a také čerstvé tváře, které nebudou mafiáni z Chicaga znát. Z původní padesátky mu nakonec zůstává pouhých 11 statečných.
Indián i bachař
Ness patří k mužům, kteří klidně poruší vlastní pravidla. Bojuje ve jménu prohibice, ale rád a často se napije.
A i když nechce muže starší 30 let, přijme i 50letého Billa Gardnera, bývalého atleta a vojáka s indiánskými předky a experta na práci v přestrojení.
Ve finální jedenáctce zůstává také vyšetřovatel a bývalý hráč amerického fotbalu Lyle Chapman, pak irský agent známý pro svoji sílu Barney Cloonan, boxer a sportovní nadšenec Martin J. Lahar, bývalý pensylvánský šerif Thomas J. Friel, analytik Mike King, excelentní řidič Joseph Dickenson Leeson, expert na odposlechy Paul W. Robsky a bývalý strážce zločinců čekajících na smrt v nechvalně proslulé věznici Sing Sing Samuel M. Seager.
K těmto devíti agentům se přidává také bývalý soukromý vyšetřovatel Jim Seeley a Al „Wallpaper“ Wolf, kterého přeložili do Chicaga z Kentucky Hills.
Přestože formálně je členů této vyšetřovací skupiny pouze jedenáct, často je doprovází ještě jeden muž – Frank Basile. Bývalý odsouzenec a Nessův kamarád, který do skupiny nepatří, ale podniká s ní razie do Caponeho skladišť. Při jedné z akcí ho zastřelí.
Ruinují Caponeho
Hned první razie odvážných zaznamená obrovský úspěch. Capone je vzteky bez sebe a posílá k Nessovi poslíčka s nabídkou 2 000 dolarů. A pokud bude „hodný kluk“ dostane další 2 000 každý týden.
A to je obrovská suma pro někoho, kdo vydělává necelé 3000 dolarů ročně. Mladý vyšetřovatel ale odmítá, a když se to dozví tisk, překřtí vyšetřovatele na Neúplatné (Nedotknutelné).
Za celou dobu svého boje se zločineckou sítí se jim podaří zničit skladiště, pivovary a lihovary v hodnotě zhruba milion dolarů. V přepočtu na dnešní ceny by to bylo 13,6 milionu dolarů, skoro 330 milionů korun.
Ten, kdo Al Caponeho nakonec dopadne, ale není Elliot Ness, ani jeho tým – za mříže ho pošle daňový úředník Frank J. Wilson, který najde písemný důkaz o Caponeho dluzích na daních.