Domů     Krvavý osud Lidic: Rozpoutal masakr pouhý dopis?
Krvavý osud Lidic: Rozpoutal masakr pouhý dopis?

Na stole Horsta Böhmeho zařinčel telefon. „Ano,“ řekl velitel německé bezpečnostní policie a odkašlal si. „Akce může být zahájena,“ nařídil mu pevným hlasem státní tajemník Karl Hermann Frank. Chvíli se odmlčel a pak pokračoval:

„Všechny muže z Lidic neodkladně postřílet, ženy a děti prozatím internovat někde v Kladně… A máte na to dvanáct hodin!“ Pak praštil sluchátkem.

Když 4. června 1942 zemřel v pražské Nemocnici Na Bulovce zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich (1904–1942), prominentní nacista, na kterého byl týden předtím spáchán atentát, bylo jasné, že tento čin nezůstane bez odezvy.

„Německé stanné soudy jen během následujících dvou měsíců vynesly přes 1500 rozsudků smrti. Vyvěšované rudé vyhlášky se jmény popravených měly Čechy nejen zastrašit, ale i donutit k vydání atentátníků, po nichž jako by se slehla zem,“ podotýká Liška.

Jenže nacistický diktátor Adolf Hitler (1889–1945) chtěl zločince, kteří zavraždili jednoho z jeho nejvěrnějších spolupracovníků, za každou cenu dopadnout. Nebylo důležité, kdo to odnese. Nějaký viník se ale zkrátka najít musel!

Prokletý dopis

Nacisté měli jasný cíl. Celý národ měl vědět, co se mu stane, když se postaví Německu. Proč se však na seznam obětí dostaly Lidice, zcela běžná a normální vesnice s 500 obyvateli, zůstává dodnes otázkou.

„Záminkou pro vyhlazení Lidic se stal s největší pravděpodobností dopis, který byl zadržen v jedné továrně ve Slaném. Působil totiž, jako by jeho odesílatelem byl jeden z atentátníků.

Jisté narážky směřovaly ke dvěma mladým mužům z Lidic sloužícím u 311 bombardovací perutě v Anglii,“ píše publicista Libor Vykoupil (*1956).

A toho se věrní Hitlerovi přisluhovači, v čele s tajemníkem Karlem Hermannem Frankem (1898–1946) a velitelem bezpečnostní policie Horstem Böhmem (1909–1945), rozhodli využít.

Věděli totiž, že pokud jejich vůdce nedostane jména atentátníků, zadělají si na problém. A o ten oni rozhodně nestáli.

Gestapo zfalšovalo důkazy

Počátkem června obklíčilo Lidice vojsko. Lidé byli vyvedeni z domů a začala přísná domovní prohlídka. Nic, co bylo nalezeno, nenasvědčovalo o nějakých kontaktech vesnice s parašutisty.

Gestapo ale nastražilo pár dalších důkazů – vysílačku, zbraně, munici a nelegální tiskoviny. „Přesvědčit Hitlera o plánu vyhlazení Lidic pak nebylo vůbec těžké.

Prahnul po pomstě… A informace mu navíc byla podána tak, aby z ní bylo zjevné, že se pátrání po atentátnících posunulo kupředu a zabijácká mašinerie lidické akce může české obyvatelstvo konečně přimět k jejich vydání,“ píše Liška.

Nacistický pohlavár krutý plán posvětil a o osudu Lidic bylo v tu chvíli rozhodnuto.

Lidé netušili, co se bude dít

Jednotky SS vtrhly do vesnice chvíli před půlnocí 9. června. „Rozespalí lidé vyhánění ze svých příbytků nevěděli, co se děje, a zpočátku zavládl zmatek, který se však Němcům rychle podařilo zvládnout tvrzením, že jde o pouhé vojenské cvičení.

Muži starší patnácti let byli odváděni do sklepa Horákova statku a ženy s dětmi byly nejprve umístěny v místní škole a poté byli všichni v připravených autobusech převezeni do Kladna,“ popisuje Liška.

Některé lidické ženy a děti ještě stačily zahlédnout u Horákova statku své muže a otce, aniž tušily, že je vidí naposledy.

Němci mezitím chystali brutální popravu. Noc strávili lidičtí muži ve sklepě, načež je esesáci vyváděli nejprve po pěti, a pak po deseti na zahradu Horákova statku, kde už stála připravená popravčí četa.

„Toho dne nacisté bez jakéhokoli soudu či zdůvodnění smrtícího ortelu zavraždili 173 lidických mužů. Nejstaršímu bylo 84 a nejmladšímu 14 let. A nikdo z nich před smrtí netušil, proč je stihl tak strašlivý osud,“ zmiňuje se Liška

Muži nocovali ve sklepě

Ženy byly odvezeny do koncentračního tábora v Ravensbrücku, kde většina z nich zemřela a děti, které se nehodily k převýchově, poslali Němci rovnou do plynu.

Budovy v Lidicích pak nacisté vypálili, jejich zbytky vyhodili do povětří, zničili hřbitov, vykáceli stromy a sutí zavezli rybník. Dokonce na několika místech posunuli koryto potoka, aby nic nezůstalo na svém místě.

Jméno Lidic se hned poté rozlétlo po celém světě. Velmi dotčeně reagovali Američané, kteří hned několik obcí na znamení solidarity přejmenovali právě na Lidice.

Po válce se domů vrátilo 143 žen a po usilovném pátrání i 17 dětí, severozápadně od bývalé obce vyrostly nové Lidice čítající 150 rodinných domů. Území starých Lidic bylo prohlášeno národní kulturní památkou a slavnostně byl otevřen Sad přátelství a míru.

Foto: wikipedia.org, ceskatelevize.cz, helmutgaensel.com
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz