Domů     Kněz Jozef Tiso: Proč kolaboroval s nacisty?
Kněz Jozef Tiso: Proč kolaboroval s nacisty?
27.6.2016

Jedna z nejkontroverznějších osobností slovenských dějin přišla na svět 13. října 1887 v Bytči na severozápadě Slovenska. Po absolvování gymnázia v nedaleké Žilině vystudoval ve Vídni teologii a přijal kněžské svěcení.

Jako kaplan působil Tiso na různých místech a během první světové války byl vojenským knězem. V roce 1924 se stal farářem a děkanem v Bánovcích nad Bebravou.

Do politiky Jozef Tiso vstoupil v památném roce 1918. Jeho domovskou stranou se stala Slovenská ľudová strana, později do jejího názvu proniklo i jméno jejího zakladatele katolického kněze Andreje Hlinky (1864 – 1938) (HSĽS).

V roce 1925 se Tiso stává poslancem a o dva roky později zasedne i ve vládě Antonína Švehly (1873 – 1933) na postu ministra veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy.

V té době ve svých veřejných vystoupeních zdůrazňoval nutnost větší autonomie Slovenska, ovšem stále zůstával přívržencem společného československého státu.

To se ovšem netýkalo celé Hlinkovy strany. V roce 1929 vypukla tzv. Tuková aféra, kdy vysoký funkcionář strany Vojtech Tuka (1880 – 1946) byl odsouzen za špionáž ve prospěch Maďarska.

Mezi HSĽS a pražskými vládními místy došlo k rozkolu, a strana opustila vládní koalici. Tak skončila i éra Tisova úspěšného působení na ministerstvu. Ve třicátých letech se HSĽS vůči Praze vymezuje již ostřeji.

V projevech jejich představitelů i Tisa samotného je cítit rostoucí nacionalismus, konzervativní katolicismus i příklon k nedemokratickému stavovskému státu.

Přesto v prezidentské volbě v roce 1935 se Tiso staví na stranu socialisty Edvarda Beneše (1884 – 1948): „Naši najsilnejší politickí protivníci na Slovensku boli agrárnici.

Chcel som zabrániť, aby dve nejdôležitějšie funkcie boli v rukách tej istej strany. To bol jediný dôvod, prečo som bol za Beneša.“ Svou roli zde hrála i konzultace s Vatikánem.

Československo bylo mnohonárodnostním státem a tento problém se pražským politikům nikdy nepodařilo vyřešit. V kritickém roce 1938 byla republika nahlodávána zvenčí i zevnitř, zejména ze strany politické reprezentace českých Němců.

HSĽS stupňovala své nikoliv neoprávněné požadavky na autonomii, ne vždy ovšem šťastnou cestou. Na Slovensku probíhaly protičeské demonstrace, některé bojůvky sáhly i k násilí vůči Čechům.

V této atmosféře umírá Andrej Hlinka a jeho nástupcem se stal právě Jozef Tiso. Mnichovská konference vedla k odstoupení českého pohraničí Německu, což republiku nevratně oslabilo a ponížilo.

Tiso a HSĽS stupňovali svůj tlak na Prahu a začátkem října 1938 dosáhli svého, Slovensku byla přiznaná autonomie. Pro Slovensko to až taková výhra nebyla, v zemi vládla jediná autoritativní strana se sklony ke klerofašismu.

Tiso před poválečným bratislavským soudem.

Druhá republika, jak se říká období mezi Mnichovem a nacistickou okupací v březnu 1939, byla nešťastnou zemí. Ke slovu se dostávala ta největší spodina české i slovenské společnosti.

Navíc pokračovalo i další drobení státu, Polsko si vynutilo odstoupení Těšínska, Maďarsko pak části jižního a východního Slovenska včetně Košic. Tiso byl předsedou autonomní slovenské vlády, kromě toho spravoval i silové ministerstvo vnitra.

Slovenské odstředivé tendence pokračovaly a vše vyvrcholilo 13. března 1939. Tehdy se Tiso, kterého se prezident Emil Hácha krátce předtím pokusil odvolat z úřadu, setkal v Berlíně s Adolfem Hitlerem. Nacistický vůdce dal Tisovi na výběr:

buď Slovensko vyhlásí samostatnost, nebo bude „ponecháno svému osudu“, což by v praxi znamenalo rozdělení jeho území mezi sousední státy, zejména Maďarsko. Tiso a následně i slovenský sněm schválili vznik samostatného státu.

14. března 1939 tak vznikla Slovenská republika a Jozef Tiso byl zvolen jejím prezidentem. O samostatnosti však nemohlo být řeči, nový stát byl zcela v područí hitlerovského Německa.

To si dokonce vynutilo právo rozmístit na Slovensku své jednotky nepodléhající slovenským zákonům. Rovněž po hospodářské stránce Německo Slovensko vykořisťovalo. Později Berlín Slovákům diktoval i složení jejich vlády. Tiso přesto zůstával v čele státu.

Byl také spoluodpovědný za zavlečení země do vojenského tažení proti Polsku i SSSR a v neposlední řadě měl podíl na tragickém osudu 89 000 slovenských Židů, kteří skončili ve vyhlazovacích táborech.

Skvrnou na pověsti Tisa coby údajného otce slovenské státnosti je rovněž skutečnost, že poté, co na sklonku války zesílilo povstalecké hnutí, souhlasil s okupací země německými jednotkami.

V roce 1945 již sovětské jednotky operovaly na území Slovenska. Tiso zpočátku pobýval v Bratislavě, začátkem dubna uprchl do Rakouska, později přešel do Německa. Zde byl internován Američany, kteří jej v říjnu 1945 vydali československým úřadům.

V procesu před národním soudem v Bratislavě byl 15.dubna 1947 odsouzen k trestu smrti a o tři dny později popraven.

Ač byl Tiso Hitlerovou loutkou, jeho poprava vyvolala mezi Slováky vlnu nesouhlasu, dokonce se objevily i demonstrace, na kterých se provolávala protičeská hesla.

Přitom nejvíce na přísném trestu trvala Komunistická strana Slovenska, která tak chtěla oslabit svého politického konkurenta Demokratickou stranu.

Dodnes ze slovenských katolických kruhů ozývají hlasy, které Tisa ospravedlňují, ba žádají jeho svatořečení jako mučedníka.  Jenže při pohledu na Tisův život nelze konstatovat nic jiného, že kolaboroval s nacisty a má na rukou krev…

Foto: Flickr, arrivalguides, sk.wikipedia.org
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
reklama
historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.