Italský hudebník Nicolo Paganini (1782 – 1840) je asi největší houslový virtuóz všech dob. Na otcovu mandolínu se začne učit v pěti letech, od sedmi hraje na housle a začne skládat hudbu, později přibere kytaru.
Ve 12 už hraje veřejně a o deset let později je jednou z prvních světových hudebních superstar. Prosluje úžasnou hrou, stejně jako hazardními hrami a spoustou milostných pletek.
Rozpětím své ruky dokáže zahrát tři oktávy na čtyřech strunách, což je téměř nemožné i dnes. Pravděpodobně do 27 let složí svých nejslavnějších 24 capricií pro sólové housle. Jsou tak náročné, že je houslisté zvládnou zahrát až desítky let po jeho smrti.
Tanec čarodějnic
Když hraje na koncertech něžné pasáže, obecenstvo propuká v pláč. Jeden z jeho slavných kousků se jmenuje Tanec čarodějnic.
Nejen proto je mnoho jeho současníků přesvědčeno, že uzavřel smlouvu s ďáblem, díky kterému ovládal téměř nadpřirozenou techniku hry na housle.
Odmítne pomazání
Ale satan by ho zřejmě nenechal zemřít na následky léčení syfilidy rtutí. Když umělec odmítne kněze, který mu nabízí poslední pomazání, pravděpodobně věří, že má ještě čas. Ale krátce nato umírá.
Vzhledem k pověstem o jeho spolčení s ďáblem a odmítnutí kněze je církev neústupná a odepře mu katolický pohřeb na hřbitově v rodném Janově. Jeho ostatky jsou nakonec řádně uloženy až po 36 letech v roce 1876 na hřbitově v Parmě.
Jak se ladí kytara?
Americký bluesový muzikant Robert Johnson je označen odborníky za pátého ze sta nejlepších kytaristů všech dob. Podle legendy se zoufale touží stát velkým kytaristou, a tak mu ďábel našeptá, aby ho o půlnoci následoval na místní křižovatku.
Naladí mu kytaru a vybaví ho dokonalým ovládáním nástroje, za to, že mu upíše duši. Robert vždy tvrdí, že jeho talent pochází od ďábla a složí na to téma několik bluesových písní. Umírá předčasně ve 27 letech, údajně je ze žárlivosti otráven.