Domů     Roboti na vášnivý sex? Za pár let to bude běžná věc!
Roboti na vášnivý sex? Za pár let to bude běžná věc!
27.7.2016

Éra robotů je definitivně tady, o tom není sporu. Právě u umělé inteligence však více než jinde platí pořekadlo, že může být dobrým sluhou, ale zlým pánem.

Možnost, že by planetu Zemi ovládli roboti a uvrhli lidstvo do otroctví, přenechejme filmovým scénáristům. Něco takového opravdu nehrozí. Naopak, roboti mohou v řadě oblastí velmi dobře posloužit. Otázkou však je, zda je lidstvo na jejich existenci dostatečně připraveno.

Roboti, kteří jsou svou vizáží podobní lidem, jistě najdou praktické využití. Třeba jako společníci u osamělých lidí. To se týká především seniorů, jejich počet se v západním světě neustále zvyšuje.

Jen v České republice demografická křivka naznačuje, že v roce 2030 zde bude žít 340 tisíc lidí nad 85 let. A ti mnohdy budou odkázáni jen sami na sebe. Na vývoji robotů, kteří by pomáhali opuštěným lidem, pracuje již několik společností.

Už dnes humanoidní roboti pomáhají v rehabilitačních centrech ve Francii či v Nizozemsku. Šedesáticentimetrový robot s tváří malé holčičky RoboKind už dokonce zvládl češtinu.

Na jejím vzniku se podíleli nejen technologové, ale i psychologové nebo sociální pracovníci. Během testů byly k novému společníkovi seniorky zprvu nedůvěřivé, ale později si jej velmi oblíbily. Podobní roboti mají řadu výhod.

Jsou trpěliví, nenároční na údržbu a přece jejich majitelům dávají pocit, že se o někoho starají.

Už dnes humanoidní roboti fungují v praxi. Působí jako učitelé, recepční, číšníci, ba třeba i jako hudebníci. Jsou schopni rozeznat některé předměty a lze s nimi vést konverzaci. Mnohdy nebývají programováni, ale učí se podobně jako malé děti.

Tomuto trendu se říká epigenetická robotika. Robot je vybaven vnitřní sítí, podobně jako lidský mozek, a ta mu pomáhá vštěpovat a pochopit nové informace.  Někteří takto koncipovaní roboti jsou již v běžném prodeji.

Zaneprázdnění rodiče si je pořizují třeba kvůli tomu, aby dítěti četlo pohádky. Otázkou je, zda by děcko neocenilo více, kdyby je předčítal sám rodič…

Osamělí však nemusí být jen senioři nebo děti, jejichž rodičům drahocenný čas požírá kariéra. Trend singles, kdy i mladí lidé dávají přednost životu o samotě, je více než patrný. Někteří z nich pak více než ve skutečném světě žijí v tom virtuálním.

Nelze se pak divit, že pro řadu z nich je složité navazovat reálné vztahy.  Roboti jako životní a sexuální partneři? Možná to zní šíleně, ale z mnoha vyjádření vědců vyplývá, že se tento stav stane realitou.

„Trendy v robotice a změny postoje k manželství pravděpodobně povedou k tomu, že vysoce sofistikovaní roboti budou považováni za vhodné partnery pro manželství,“ myslí si britský futurolog David Levy.

„Jak se virtuální realita stává stále více realistickou a je schopna napodobit nebo dokonce vylepšit intimní zážitky s lidským partnerem, je možné, že někteří si zvolí právě roboty,“ doplnila jej sexuoložka Helen Driscollová.

Jednou z prvních vlaštovek v této oblasti byl humanoidní robot nazvaný Repliee Q1. Pocházel z Japonska a podoba mladých asijských dívek mu byla vzorem. Nyní jsou už vyvíjeni roboti, kteří mají jediný účel: sex.

Za pár desítek let prý budou tito roboti naprosto normální záležitostí.

„Robotičtí sexuální partneři budou běžnou věcí, ačkoli budou zdrojem pohrdání, asi jako jsou jím dnes selfie portréty,“ tvrdí technolog Steve Boyd působící ve společnosti GigaOMResearch.

A tak bude například možné objednat si robota s tváří oblíbeného herce či herečky. Psychiatři si možná budou muset poznamenat nový pojem: robofilie. Izolovaní lidé se mohou stát ještě více izolovanějšími.

Každopádně, pokud se někdo bude pohybovat pouze ve společnosti svého oblíbeného robota, zahrává si s ohněm. Nedostatek lidské komunikace vede k vážným psychickým problémům.

Na závěr se podívejme ještě na jeden problém, který byl naznačen již v úvodu. Může umělá inteligence začít lidstvo zlobit?

Zatím se to nezdá pravděpodobné, ale třeba na staroslavné oxfordské univerzitě vzniklo oddělení, které má rizika spojená s umělou inteligencí důkladně prozkoumat. Ona totiž dokáže někdy docela překvapit… Tetris je jedna z nejpopulárnějších počítačových her.

Jeden počítač dostal za úkol naučit se ji hrát tak, aby nikdy neprohrál. Výzkumníci se těšili, kterak automat bude skládat nekonečné řádky dílků, ale vše dopadlo nečekaně. Počítač zjistil, že tento úkol se dá splnit i jinak: hru navždy pozastavit.

Zadání bylo splněno, ovšem badatelé nevěřícně kulili oči. Ukázalo se, že umělá inteligence může být do značné míry nevypočitatelná. Společnost Google letos začala pracovat na záchranných mechanismech.

Ty se spustí ve chvíli, kdy si umělá inteligence ze svých znalostí vybuduje postup, který je z lidského hlediska nebezpečný. Například, kdyby robot kdesi na záchranné lince začal doporučovat lidem sebevraždu.

Mohl by přece vyhodnotit, že konec života je i koncem utrpení. „Je důležité začít pracovat na bezpečnosti umělé inteligence dříve, než se objeví první problémy,“ uzavírá Laurent Orseau, který se na projektu společnosti Google podílí.

Foto: Thestars, wikipedia, hellogigles, thedailybeast, geek
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn