Skip to content

Kdy se Země srazí s asteroidem? My to víme!

V kosmickém provozu jsou srážky vesmírných těles nevyhnutelné. V minulosti se o tom několikrát přesvědčila i planeta Země. Odhaduje se, že s větším asteroidem se Země srazí každých 100 000 let.

Existují vědecké simulace, které naznačují, jaké události by po takové katastrofě následovaly. Pracovali na nich experti z NASA či ze staroslavné oxfordské univerzity. Jaký osud by tedy čekal planetu Zemi po dostaveníčku s kosmickým tulákem?

2
Po impaktu by sluneční paprsky atmosférou plnou prachu pronikaly jen stěží.

Největším nebezpečím pro živočichy by byl obrovský oblak prachu (pokud by asteroid dopadl na pevninu), který by se po srážce dostal do atmosféry. Lidé a zvířata, kteří by nezemřeli přímo při výbuchu, by se museli několik let potýkat s nedostatkem tepla, neboť sluneční  paprsky by kvůli prachové cloně nepronikly na povrch. Zahynula by i velká část rostlin, které potřebují ke svému životu fotosyntézu.

3
Měsíc pravděpodobně vznikl právě po jedné srážce Země s jiným tělesem.

Pokud by asteroid dopadl do moře, nebylo by to však o mnoho lepší. Zemské desky jsou pod mořskou hladinou mnohem slabší než na pevnině, a proto zde hrozí jejich proražení. Při dopadu by se vypařilo obrovské množství mořské vody, což by přineslo opět globální důsledky pro celou Zemi.

4
NASA již zahájila program sledování potenciálně nebezpečných objektů.

Změnilo by se  podnebí na celé planetě, přišly by obrovské přívalové deště a bouře. Nehledě na to, že po srážce by k pevnině dorazily obrovské vlny o výši několika stovek nebo dokonce tisíců metrů a zatopily by obrovská území.

5
Dinosauři jsou na slovo asteroid poněkud alergičtí…

Voda by poté ustupovala jen zvolna. Změnil by se celý ráz planety. Slaná voda by zničila vegetaci a samozřejmě také zahubila obrovské množství živočichů a lidí.

Foto: cnn, wikipedia, NASA, nexusmods, doubtfulnews
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …