Teorie přirozeného výběru je jednoduchá, ale funguje spolehlivě. Například lidem dal přirozený výběr ohromnou výhodu proti jiným živočichům: objemný mozek. Ovšem přirozený výběr funguje stejně i u jiných méně sympatických organismů.
Třeba jedovatých hadů, nebo hmyzu…
Podobným procesem procházejí i mikroorganismy, které dokážou na člověka působit jako neviditelní zabijáci. Ve chvíli, kdy se rozšířila antibiotika, se zdálo, že zlovolné bakterie mají utrum.
Jenže, ony to nevzdaly a postupně se dokázaly adaptovat na nové podmínky. Řada baktérií je v současnosti vůči antibiotikům rezistentní.
Nedávný výzkum vědců z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně ukázal, že v léčbě novorozenců a kojenců přibývá bakteriálních nákaz, proti kterým antibiotika již nezabírají. Podle lékařů odolnost bakterií vůči antibiotikům roste kvůli jejich nadužívání. Lidé tlačí na jejich předepsání i u viróz, kdy jim antibiotika nemohou pomoci.
Lidstvo tak sedí na tikající bombě. Snadno může dojít k pandemii nějaké nemoci, vůči které budou dosavadní léčiva zcela bezbranná.
Před několika lety zemřel v Belgii muž po nákaze bakterií NDM-1. Tato bakterie měla ze všech antibiotik jen legraci. Hrozba objevení bakterie, na kterou nezabírají antibiotika, je podle badatelů reálná už řadu let.