Téma nárazu asteroidu se Zemí je oblíbeným námětem hollywoodských filmových tvůrců. Ale seriózně se jím zabývají i vědci, protože k takovému střetnutí už v minulosti došlo a v budoucnosti zcela jistě dojde znovu.
Poznatky k zabránění apokalypse přinesla i sonda Dawn, která si nedávno dala dostaveníčko s podobným objektem v podobě Vesty.
Jak ukázala letošní studie americké Národní laboratoře v Los Alamos v Novém Mexiku, která počítačovými simulacemi zkoumala účinnost nukleárního výbuchu proti hrozbě asteroidu, dobře mířená jaderná exploze by skutečně mohla nevítaného návštěvníka zničit.
Vědci ke zkrocení asi pětisetmetrového asteroidu použili jadernou nálož o síle jedné megatuny TNT, což je asi padesátkrát více, než měla jaderná bomba svržená na sklonku druhé světové války na japonské město Nagasaki.
K takovému řešení by však zřejmě lidstvo sáhlo až ve chvíli, kdyby jiné možnosti selhaly. Ve hře je třeba princip gravitačního traktoru, kdy lidmi vypuštěný aparát svou byť slabší gravitační silou asteroid odkloní z kolizní dráhy.
S neotřelým nápadem přišel letos v říjnu student Massachusettského technického institutu Sung Wook Paek.
Ten navrhl, aby kosmická loď proti blížícímu se vesmírnému tělesu vystřelila dvě salvy kuliček s bílým práškem, který by se po dopadu rozmetal po co největší ploše planetky.
Bílá barva totiž mnohem více odráží sluneční svit, takže tlak slunečních světelných částic by na těleso vyvinul vyšší tlak.