Hasiči jsou rozhodně chlapíci, kteří zaslouží obdiv. Běžnou představou je, že když vyrážejí do boje s ohnivým živlem, musejí mít po ruce velké zásoby vody. To by se ovšem v budoucnu mohlo změnit.
V zápase s červeným kohoutem by chráněncům svatého Floriána měl pomáhat elektrický proud.
Není to jen bohapustá teorie. Fakt, že elektrické pole má zásadní vliv na tvar ohnivých plamenů, je známa již delší dobu. Američtí vědci však nyní názorně předvedli, jak tento jev využít v praxi. A to ve chvílích, kdy je v sázce nejen majetek, ale hlavně zdraví a životy.
Neobvyklý vynález pochází z technologických dílen Harvardovy univerzity v USA. Přístroj, který zde vznikl, je vlastně celkem jednoduchý. Tvoří jej kovová tyčka propojená s elektrickým zesilovačem, jehož výkon dosahuje 600 wattů, tedy stejné hodnoty, jako mají zesilovače v některých hi-fi věžích.
Dálkově řízený systém pošle elektrické pole tak, aby plameny obklíčilo a požár se nemohl šířit.
Harvardský badatel Ludovico Cademartini dokonce předvedl, že přístroj je schopen zlikvidovat plamen vysoký až půl metru.
„Náš výzkum prokázal, že pomocí elektrického pole lze potlačit plameny velmi rychlým způsobem,“ nechal se slyšet Cademartini. Základem pro fungování celého systému jsou obyčejné saze, vznikající při hoření. Ty se v plamenech elektricky nabijí.
„Takto nabité částice reagují na elektrické pole. Poté lze ovlivňovat stabilitu plamenů,“ vysvětlil Cademartini s tím, že během hoření probíhají velmi složité interakce a výzkumníci se museli vyrovnat s celou řadou dalších jevů.
V současnosti hasiči používají při své práci vodu, pěnu prášek či jinou látku.
Podle Cademartiniho by se protipožární zařízení založená na elektrické bázi mohla instalovat do stropů výškových budov, letadel nebo lodí. Nový vynález by našel využití zejména při požárech v uzavřených prostorách.
Vždyť pro každého hasiče je likvidace požáru v nějaké výškové budově noční můrou. Pokud se nepodaří oheň uhasit rovnou, může být alespoň lokalizován tak, aby se nešířil dál.
Naopak tato technologie není podle jejích tvůrců vhodná pro hašení velkých lesních požárů.
Cademartini zmínil i další nezanedbatelnou výhodu elektrického hasicího přístroje, kterou je jeho šetrnost k životnímu prostředí.
Navíc by tato technologie mohla najít uplatnění i v dalších oblastech, kde je využíváno řízené spalování, ať je to energetika nebo třeba automobilový průmysl.