Domů     Fenomén graffiti: Legenda vznikla u pošťáka!
Fenomén graffiti: Legenda vznikla u pošťáka!
19.4.2016

Konec 60. let v New Yorku. Ulicemi metropole se šíří podivný virus v podobě stovek nápisů „TAKI 183“ na nejrůznějších plochách. Jejich autor ještě netuší, jaký fenomén svým počínáním odstartoval. Zrodilo se graffiti a muž, který mu pomohl nevědomky na svět, se jmenoval…

Demetrius, blízkému okolí známý pod přezdívkou „Taki“. Potomek řeckých přistěhovalců se živí jako pěší doručovatel zpráv a zásilek.

Při další ze svých nesčetných pracovních pochůzek zaregistruje na zdi jednoho z domů sprejem vyvedený nápis JULIO 204.

Když „dešifruje“, že trojčíslí na konci přesně odpovídá umístění ulice, na které se právě nachází, rozhodne se neznámého umělce napodobit.

Příští den už má ve své brašně kromě obvyklého množství dopisů i sprej, kterým při první příležitosti sdělí světu své poselství – TAKI 183.

Osudný rozhovor

Kreativita mladého pošťáka nezná mezí. Netrvá dlouho a Demetrius svou přezdívkou spolu s číslem rodného domu ozdobí snad každou volnou plochu v New Yorku. Otázka původu a významu tajemných nápisů začíná zajímat stále více obyvatel.

Odpovědí se jim dostane v roce 1971, kdy Demetrius poskytne rozhovor prestižnímu deníku The New York Times, kde celou záhadu vysvětlí.

Vystoupení z ilegality znamená zlom nejen v jeho životě, ale má zásadní dopad na celý budoucí vývoj novodobé graffiti scény.Z neznámého doručovatele dopisů se doslova přes noc stává obdivovaná hvězda a počet jeho napodobitelů každým dnem stoupá.

Rodí se legendární „tag“ a města, průchody i opuštěné plácky se s pomocí sprejů mění v souboj nejrůznějších grafických kreací a stylů. Hlavně v chudinských čtvrtích, tzv. ghettech, zuří o každý kousek volné plochy tuhý třídní boj. Jméno na zdi – to je symbol územní nadvlády a vzdoru vůči konzumní společnosti.

Přichází piece

Dalším mezníkem pro vývoj graffiti znamená počátek 70. let. Writer s přezdívkou SUPER KOOL 223 přináší do pouličního malování nový prvek, tzv. „piece“ – vybarvenou kresbu na zdi.

K rychlému a plynulému pokrytí velké plochy si pomůže speciálně upravenou širokou tryskou, kterou přidělá na plechovku s barvou. Nová technologie posune hranice street artu znovu o velký kus vpřed.

Tak jako graffiti samotné, není ani jeho historie složena jen ze světlých odstínů.

Odvrácenou stranou fenoménu je fakt, že krátce po jeho rozkvětu je jen dopravní podnik v New Yorku nucen vynaložit ročně stovky tisíc dolarů na jeho odstranění z ploch domů i dopravních prostředků. Malování po zdech dělí laickou veřejnost na dva tábory.

Někteří ho jako inovativní výrazový prostředek vítají, jiný ho však označují za vandalismus.

Nejdřív jeden, pak jedenáct

Odpor části „publika“ však pouliční malíře od stále většího kreativního zápalu jen těžko odradí. Umělec, který si říká FLINT 707, vykouzlí za pomoci 3D techniky první graffiti přes celý vagon metra.

V roce 1976 už je do barev s motivem americké vlajky ukryta celá jedenáctičlenná souprava.

Čisticí složky mají na pilno, ale trojice jmen CAIN, MAD 103 a FLAME ONE se svým společným činem už navždycky zapíše do dějin graffiti.

I když se svět graffiti snaží vymezit jakékoliv kategorizaci a zásahům vnějšího okolí, čas od času se stane, že se dvě odlišné kultury přece jen protnou. Může za to Američan Keith Haring (1958–1990).

Nadaný student výtvarné školy a tak trochu životní outsider začíná, stejně jako spousta jeho kolegů, s tvorbou svých děl na ulici. Jeho až geniálně prostý a přitom efektní styl však zcela ohromuje tehdejší představitele výtvarné smetánky i kritiky.

Poselství přes barvy

Popularita, kterou Haring díky své tvorbě získává, mu otevře cestu do médií. Ta pasují muže, který se netají svou homosexuální orientací, do role mluvčího celé graffiti scény. Keith Haring to nakonec z nejnižších pater street artu dotáhne až ke hvězdám.

Jeho díla obdivuje i sám Andy Warhol (1928–1987).

Životní pouť mladého umělce nakonec skončí předčasně, v necelých 32 letech podlehne AIDS. Po záblesku naděje, že by se graffiti mohlo více otevřít světu, však přichází pád na chladnou zem v podobě tvrdých represivních opatření.

Představitelé americké vlády ve snaze udržet psaní a malování ve veřejném prostoru pod kontrolou, investují miliony dolarů do výroby chemických čisticích prostředků, které sice odstraní jakoukoliv barvu, jsou ale zdravotně závadné.

Jediným výsledkem těchto kroků je tak přesun writerů zvenčí dovnitř souprav městské hromadné dopravy.

Rozdělila je smrt

Narůstající napětí a čím dál větší agresivita obou znesvářených stran vyvrcholí 15. září 1983, kdy je ve stanici newyorského metra zatčen a brutálně zbit policií mladý sprejer Michael Jerome Stewart (1958–1983).

Po zásahu strážců zákona upadá do bezvědomí, ze kterého se už nikdy neprobere. O 13 dní později umírá.

Po tragické události odmítnou někteří graffiti umělci pokračovat v předem vyznačené cestě a dobrovolně přijímají legální ochranná křídla v galeriích a soukromých sbírkách.

Část writerů se ale vůči systému ještě více zatvrzuje a v zakázané tvorbě naopak přitvrdí. Od počátku 90. let však graffiti scéna přece jen trochu poleví ve své neústupnosti. Kresby se často objevují v tištěných i internetových médiích.

S novými prostory přichází další možnosti sebeprezentace. Počátku třetího tisíciletí a výdobytkům moderní doby se tak začíná přizpůsobovat i někdejší Mekka undergroundu. Někteří ale neustupují.

„Je velmi vychytralé nazývat graffiti uměním, protože graffiti vzniklo mimo systém, kdežto umění systém má.

Když dáte graffiti do galerie, je to, jako když dáte zvíře do klece,“ vystihuje způsob smýšlení části subkultury writer HAZE.Graffiti je báječná věc, pokud jste ten, kdo ho dělá,“ dodává pak ten, u kterého to všechno začalo – dnešní majitel autoopravny Demetrius TAKI 183.

Foto: commons.wikimedia.org, pixabay.com,en.wikipedia.org. www.youtube.com
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz