Domů     Sennheiser vyrobil první otevřená sluchátka na světě!
Sennheiser vyrobil první otevřená sluchátka na světě!
komerční sdělení

Historie firmy Sennheiser začíná velmi akčně. Mladý inženýr Fritz Sennheiser evakuovaný z válkou zničeného Hannoveru objevil v nedaleké vesnici Wennebostel, nepoškozený opuštěný dílenský domek vhodný pro zahájení elektrotechnické výroby.

Využil svých zkušeností získaných v laboratořích hannoverské technické univerzity a již 1. června 1945 zde založil s malou skupinou stejně zaměřených techniků firmu Laboratorium Wennebostel (Labor W) pro konstrukci a výrobu měřících přístrojů.

Renomé díky pečlivé výrobě

První vyrobené elektronkové voltmetry nabídl Fritz Sennheiser hannoverskému zastoupení firmy Siemens, které ocenilo jejich vysokou kvalitu a pečlivou výrobu. Hotové přístroje ihned odkoupili a objednali další.

Vzájemná spolupráce pokračovala a v roce 1946 byl požádán touto firmou o výrobu zcela nedostatkových mikrofonů.

Prvním modelem byly narychlo upravené kopie mikrofonu Henry Radio, označené DM 1. O rok později ve Wennebostelu vyráběli vlastní dokonalejší typ, dynamický mikrofon DM 2 a řada mikrofonů se rychle rozrůstala.

Začátkem padesátých let už DM 3 byl natolik úspěšný, že ho na svých koncertech používala i slavná Edith Piaf. Zajímavost:

starší hudebníci si pamatují Vocoder jako první hudební nástroj elektronicky syntetizující zvuky a řeč, ale málokdo ví, že tento přístroj vznikl z původně šifrovacího přístroje Vokoder určeného pro zamezení odposlechu telefonních hovorů diplomatické služby SRN na celém světě. Mimochodem úspěšně používaného až do roku 1972.

Vznik Sennheiser Electronic

Koncem padesátých let již společnost Labor W získala dominantní postavení na trhu dynamických mikrofonů, a vyráběla kromě svých komponentů také výrobky pro firmy, které je pak prodávaly pod svojí značkou, např. Siemens, Grundig, Telefunken a Gray.

Původní název Laboratorium Wennebostel byl proto změněn na Sennheiser Electronic. O rok později byl Dr. Fritz Sennheiser jmenován hannoverskou technickou univerzitou profesorem s právem přednášet.

Současně došlo ke změně označení rozrůstající se řady mikrofonů z DM na MD, což bylo nutné, aby pojmenování nekolidovalo s německou měnou Deutsche Mark.

Nové označení již nesou dva, dodnes vyráběné velmi slavné modely reportážních mikrofonů MD 21 a MD 421, patřící do světové legendární klasiky.

V současnosti mikrofony Sennheiser nechybí v žádném světovém nahrávacím studiu, televizní či rozhlasové společnosti a za světovou novinku, vysoce směrové kondenzátorové mikrofony získal pan profesor Oskara – nejvyšší technické ocenění amerických hollywoodských filmových společností.

První otevřená sluchátka HD 414

V roce 1960 rozšířil Sennheiser portfolio o sluchátka a přišel s novou revoluční technologií prvních otevřených sluchátek na světě – Sennheiser HD 414. S nimi dosáhla firma neuvěřitelného úspěchu, který v počtu vyrobených kusů nebyl dosud překonán.

Pro své akustické kvality se stala sluchátka HD 414 světovým hitem a byla vyráběna několik desetiletí v konečném počtu téměř deseti miliónů kusů. Zvuk HD 414, jejichž koncepce a technická dokonalost předběhla dobu, lze směle porovnávat i se současnými výrobky.

Což dobře dokumentuje fakt, že veškeré nové výlisky LP nejúspěšnějšího světového výrobce gramofonových desek – GZ Loděnice – jsou stále kontrolovány právě těmito sluchátky.Vznikala dlouhá řada dynamických sluchátek, která vyústila ve světový unikát – sluchátka Orpheus. Elektrostatická sluchátka Orpheus s elektronkovým zesilovačem z roku 1991 byla pojmenovaná po bájném pěvci a vyrobena v limitované sérii 300 kusů.

Pozlacená polymerová membrána o síle jednoho mikronu, stejně jako výroba zlacených elektrod z tvrzeného skla je oříškem i pro současné technologické možnosti. Jejich vysoká cena dodnes roste neboť audiofily jsou velmi ceněna.

Na jejich slávu a prestiž navazuje současný elektrostatický model – Sennheiser HE 1. Nejkvalitnější sluchátka na světě, s frekvenčním rozsahem od 8 Hz do více než 100 kHz a nejmenším zkreslením  0,01 % představují současně nejvyšší luxus špičkové elektroniky v mramoru, zlatě, keramice a kůži s předpokládanou prodejní cenou 50.000 euro.

Ruční montáž kvalifikovanými odborníky a náročné testy po každé výrobní operaci, jsou důvodem, že plánovaná produkce nepřesáhne 5 kusů týdně.

Mnoho dalších prvenství

Sennheiser postupně uváděl do výroby např. první bezdrátová sluchátka s infračerveným přenosem signálu, první bezdrátový mikrofon (jehož název Mikroport se vžil jako obecné označení pro všechny bezdrátové mikrofony), první sluchátka s bezdrátovým digitálním bezztrátovým přenosem RS 220 a inovativní high-end sluchátka s kruhovou membránou Sennheiser HD 800. Od roku 2013 postupně přebírají od syna zakladatele – Prof.

Jörga Sennheisera – vedení firmy vnuci zakladatele Dr. Andreas Sennheiser a Daniel Sennheiser.

V současnosti společnost zaměstnává více než 2.500 lidí, přibližně polovina pracuje v Německu a další v Irsku, USA a v dceřiných obchodních společnostech po celém světě. Na začátku byl malý jednopatrový domek a několik nadšenců.

Zdroj: Sennheiser
Související články
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
svět zločinu
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn