Domů     Vesmírný dalekohled Jamese Webba: Okno do minulosti?
Vesmírný dalekohled Jamese Webba: Okno do minulosti?
24.3.2016

Hubbleův teleskop snímkuje vzdálené mlhoviny a galaxie už 25 let a ve své třídě zůstane navždy legendou. Pokrok se ale nedá zastavit a hnacím motorem NASA je nahlížet stále dál, kam až nám to technologie dovolí.

Od roku 2018 bude mít proto Hubble na nebesích nástupce. Většího, výkonnějšího a s lepším zrakem. Dohlédne daleko. Až k počátku vesmíru.

Nazývat vesmírný dalekohled Jamese Webba (říkejme mu prostě Webb) Hubbleovým nástupcem však není úplně přesné. Vhodnější výraz je následník, neboť Webb ho v ničem nenahrazuje, pouze vychází z obzorů a horizontů, které nám Hubble otevřel.

Jejich mise také nejsou identické. Zatímco Hubble pozoruje svým třpytivým hliníkovým okem viditelné a ultrafialové spektrum záření, Webb se podívá směrem přesně opačným – k infračervenému.

To mu umožní nahlížet „dozadu v čase“ mnohem dál, než Hubble kdy mohl, až k prvním galaxiím a hvězdám, které se kdy rozsvítily v zárodečné tmě.

A bylo světlo

Obdobím temna nazýváme dobu 400 tisíc let po Velkém třesku a je to nejdál, kam se nám zatím podařilo nahlédnout. Z této doby pochází tzv.

reliktní záření, tepelný statický šum na pozadí veškerého prostoru, jehož existenci potvrzuje sonda COBE (Cosmic Background Explorer) v roce 1992. V té době je vesmír ještě neprůhledně černý a nesmírně teplý.

K příslovečném rozsvícení dochází až později, zhruba před 13,6 miliardami let, kdy se rodí první hvězdy a spřádají se galaktická ramena. A právě na ně se Webb dokáže podívat. Ptáte se jak? Světlo z těchto prvotních krajin k nám přilétá i dnes.

Vesmír se ale stále rychleji rozpíná, což znamená, že na čím starší objekty (hvězdy, mlhoviny, galaxie) se chceme podívat, tím rychleji se od nás vzdalují.

Jak se zvětšuje vzdálenost mezi nimi a námi, jeví se tyto objekty jako stále červenější, protože se protahuje i vlnová délka světla, které k nám vysílají. Tomuto jevu se říká rudý posuv, protože světlo se pohybuje směrem k infračervené oblasti spektra.

Jsou tak daleko, že jejich záření nelze zachytit konvečními prostředky dole na Zemi. Je potřeba jít dál.

Květina v prázdnotě

Webbův cíl leží daleko za hranicemi zemské atmosféry, i za orbitální výškou 570 kilometrů, kde obíhá Hubble. Vypraví se až do vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů, do tzv. 2 Langrangeova bodu.

V takové vzdálenosti bude moci pohodlně odstínit jak Slunce, tak i světlo odražené Zemí a Měsícem, které by mohlo pozorování v infračervené narušovat. Cesta mu tam potrvá něco okolo jednoho měsíce a bude ji provázet postupné vylíhnutí z kukly.

Hubbleův teleskop má typický tvar, připomíná přerostlý dalekohled anebo ocelový vesmírný doutník. Dalekohled Jamese Webba se však na své cestě rozvine jako květina.

Rozloží své zlatem potažené beryliové zrcadlo z 18ti šestiúhelníkových částí připomínající včelí plástev, které to Hubbleovo přesahuje průměrem o 4 metry a má téměř 7krát větší sběrnou plochu, a napne izolační plachtu o rozměru tenisového kurtu. Jako červená květina uprostřed prázdnoty.

Vše, co je skryté

Na svém místě nebude dalekohled osamělý, v 2 Langrangeově bodu už obíhá Herschelova vesmírná observatoř vypuštěná agenturou ESA v roce 2009. Její úkol je podobný, ale na rozdíl od Webba má pátrat po extrémech jako jsou nejplodnější líhně hvězd a podobně.

Webb se kromě pozorování nejrannějšího vesmíru zaměří také na studium zrodu a spřádání galaxií pomocí spektroskopické analýzy, zkoumání mladých hvězdných systémů, které zatím nesvítí ve viditelné části spektra, a pozorování cizích planet.

U nich díky své bezkonkurenční přesnosti dokáže odhalit i složení atmosféry a napovědět, zda by případně mohly hostit nějakou formu života.

Odlet ke hvězdám

Celá mise dalekohledu je výsledkem spolupráce napříč vesmírnými agenturami. Spojené státy zastupuje NASA, jejíž inženýři projektují a staví dalekohled samotný.

Evropská ESA se postará o jeho dopravení na místo pomocí své rakety Ariane 5, která má za sebou již 57 úspěšných startů.

A kanadská CSA dodá jednak zobrazovací zařízení k určení polohy dalekohledu ve vesmíru a jednak právě jedinečný spektrograf NIRISS, který se postará o nahlížení do daleké minulosti.

Plánovaný start by se měl uskutečnit v říjnu 2018 z evropského kosmoportu poblíž města Kourou ve Francouzské Guyaně. Pokud budete v té době poblíž, nezapomeňte se dívat na nebe. Anebo si prostě počkejte, až Webb pošle domů první fotky.

Foto: timesnewsdaily.com, webbtelescope.org, space.com,
Související články
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno