Skip to content

Největší jaderná bomba v historii? Ruský car!

5… 4… 3… 2… 1… Svět na moment znehybní. Dokonce i čas jako by se zastavil. Pak, v jediném okamžiku, vše pohltí oslepující záře. Když pohasíná, vyrůstá na obzoru obrovský hřib. Až do oblak. Vzápětí se ozve ohlušující rachot a vše smete tlaková vlna.

Souostroví Nová země leží za polárním kruhem. Tvoří ho Severní a Jižní ostrov, oddělené úzkým průlivem Matočkin, a několika menších ostrovů. V létě 1954 tu přistává 10 praporů stavbařů, kteří v tvrdých arktických podmínkách staví ubikace, laboratoře a další objekty pro novou jadernou střelnici.

300 původních obyvatel se nikdo na nic neptá. Dostanou 300 rublů a nové byty, většinou v Archandělsku. V září 1955 je v Černé zátoce odpálen v hloubce 12 m první ruský podvodní jaderný výbuch. Kvůli nehostinné poloze sice není tak vytížená jako Semipalatinská střelnice, přesto se v letech 1954 až 1990 blýskne 224 jadernými explozemi.

tsar_bomba
Největší jaderná bomba v historii. – Ruský car.

Chruščov slibuje největší explozi v dějinách

V jaderné štvanici dochází Sovětskému svazu dech a tak je rozhodnuto o jednorázové demonstraci síly. „Odpálíme bombu o síle 100 megatun!“ chvástá se Nikita Chruščov (1894–1971). Takové síly se však zaleknou i tvůrci bomby.

V rekordně krátkém čase pouhých 14 týdnů je nakonec pod vedením Andreje Dmitrijeviče Sacharova (1921–1989) vyrobena bomba o síle 57 megatun. I to je obrovská síla. Vždyť všechny výbušniny použité ve 2.

světové válce, včetně obou amerických atomovek, dosáhly síly pouhých 2 megatun. Svět, ale i samotní sovětští vědci, s obavami čekají co bude.

amo72265
Připravena je 30. října 1961

Jediná bomba srovná se zemí celou Francii!

Speciálně upravený bombardér Tu-95 startuje dopoledne 30. října 1961. Když pilot Andrej Durnovcev (1923–1976) dosahuje výšky 10 500 metrů, je bomba AN602 uvolněna z nosičů. Zaleskne se ve slunci, zamíří k zemi a vybuchne ve výšce 4000 metrů.

Záblesk je vidět po celé severní polokouli a tlaková vlna třikrát oběhne zemi. Hřib dosáhne výšky 64 km a průměru 40 km. Síla exploze srovná se zemí osadu vzdálenou 400 km. Svět je v šoku. Vždyť jediná bomba může zničit celou Francii!

Chruščov může být spokojen. A stvořitel bomby, profesor Sacharov, získává v roce 1975 Nobelovu cenu míru.

tsar-bomba
Svět je v šoku.

Další výbuchy už jen v podzemí

Po dohodě o zákazu atmosférických pokusných jaderných explozí pokračují na Nové zemi podzemní testy. Uzavřena je v roce 1990, jen pár dnů po poslední zkoušce, krátce před zhroucením Sovětského svazu. V současné době Rusko využívá střelnici k nejaderným pokusné explozím.

Tsar_Bomba_Revised
Dnes je její replika v muzeu.
Foto: modelsua.com, pinterest.com, militaryhistorynow.com, globalovethinktank.blogspot.com, en.wikipedia.org, ideatube.science
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články