Domů     Neuvěřitelné: Japonští vědci zmrazili želvušky na dlouhých 33 let!
Neuvěřitelné: Japonští vědci zmrazili želvušky na dlouhých 33 let!
7.3.2016

Občas se říká, že člověk a kůň vydrží vše. Což o to, oba druhy dokážou být velmi odolné, ale v pomyslném žebříčku výdrže v říši živočichů by čelní místa neobsadily. To takové želvušky…

Název želvušky zní docela roztomile, avšak živočich, který je nosí, je pořádně tvrdý. Evoluce mu dala schopnosti, které mu mohou všichni supermani, Jamesové Bondové i další tajní agenti jen se skřípěním zubů závidět.

Zbavit se takové želvušky je docela náročné. Voda na bodu varu? Želvuška se v ní spokojeně koupe. Kapalné hélium, které má teplotu kolem  —270 °C. Malému tvorečkovi možná bude trochu zima, ale oklepe se. Radiace z jaderné pumy?

Svět je v troskách, ale želvuška si z toho nic nedělá. Prostředí bez kyslíku? Želvuška si v něm v klidu usne. Zkrátka, želvuška není velká svými rozměry, vždyť měří jen jeden milimetr, ale svou odolností.

Přitom je docela pomalá a neohrabaná, proto jim angličtina dala název „water bear“ tedy vodní medvěd. Vizuálně želvušky vskutku vzdáleně připomínají miniaturní medvědy, jeden z druhů je pojmenován medvíďátko obecné.

Klasický chlupatý brtník by však asi z podobného srovnání nadšený nebyl, vždyť medvědi dokážou běžet rychlostí až 60 km/h a na svou zavalitost je docela mrštný.

Pro každého astronauta je noční můrou představa, že mu v otevřeném vesmíru selže skafandr. Sice není pravda, že by ve vakuu, kde není žádný tlak, lidské tělo prasklo, ale bez kyslíku do půl minuty přichází bezvědomí a záhy i smrt.

Otevřený vesmír opravdu není vhodné místo k životu. Chlad, vakuum, všudypřítomná a smrtonosná radiace žádnému organismu dobře nedělá. Avšak želvuška si umí poradit i s takovými podmínkami.

Již před deseti lety je vědci z Evropské kosmické agentury vyslali na oběžnou dráhu. Pouzdra, ve kterých malí živočichové nalezli svůj dočasný domov, byla vystavena drsným kosmickým podmínkám. Po návratu výsledky experimentu analyzovali švédští a němečtí vědci.

Výsledek? Želvušky nejen, že přežily, ale záhy po návratu na Zemi se začaly zvesela rozmnožovat. Pobyt ve vesmíru se stal osudným jen deseti procentům ze zkoumaného vzorku.

Nejnovější experiment, který se týká želvušek, mají na svědomí japonští badatelé z Národního institutu polárního výzkumu. I když pojem nejnovější není asi úplně správný termín, protože tento pokus byl zahájen již před třiatřiceti lety.

V té době ještě existoval Sovětský svaz, Německo bylo rozdělené a v Bílém domě úřadoval dnes již zesnulý Ronald Reagan. Právě tehdy Japonci zmrazili kus mechu se želvuškami a na oněch třiatřicet let jej uložili doslova k ledu.

Teplota při uskladnění klesla na —20 °C. Dosavadní rekordní doba, kterou želvušky strávily ve zmrazeném stavu, byla devět let. Nyní byl rekord překonán. Dvě želvušky se po rozmrazení probudily a pokusily se vrátit k normálnímu životu.

Jedné se to nepovedlo, po třech týdnech uhynula, avšak druhá návrat do reality zvládla. Ba dokonce začala klást vajíčka, ze kterých se později vylíhly malé zdravé želvušky.

Čím jsou tyto pro člověka jen stěží pochopitelné vlastnosti želvušek dány? Samozřejmě, že i ona je pozemský tvor, který potřebuje jíst, pít a dýchat kyslík. Avšak ve chvílích, kdy jsou podmínky nepříznivé, želvuška vyplaví do svého těla speciální látku.

Jedná se o druh cukru, který se dokáže proměnit v materiál podobný sklovině či jantaru. Tento cukr poté obalí buňky a chrání je stejně jako brnění ochraňovalo před zraněním středověké rytíře.

Želvuška se poté dostane do stavu podobnému hibernaci, který biologové nazývají kryptobióza. Želvušky při ní sníží svůj metabolismus na pouhých 0,01 % normálního stavu a obsah vody na 1 % běžné situace.

A právě v něm mohou celkem v klidu po dlouhou dobu odolávat mrazu, žáru, tlaku, radiaci i vakuu. Navíc, některé experimenty naznačily, že jejich tělo během kryptobiózy nestárne, protože po probuzení žijí standardní délku života.

Jakmile se poté poblíž spícího těla želvušky objeví voda, cukr v jejím těle začne tát a organismus se zvolna probouzí. Poté se opět může vrátit zpět do života a dokonce se i rozmnožovat. Želvušky po dobu své existence prožily již pět velkých vymírání druhů.

Nijak je to nepoznamenalo, ba naopak, jsou živým důkazem přísloví Co tě nezabije, to tě posílí. Pětkrát zvládnutá apokalypsa jim dala takové schopnosti, o kterých jiní živočichové nemají ani zdání…

Foto: Time, wikipedia,. Google
Související články
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
reklama
věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.